Reklama

Porady

Nasze zdrowie

Urlopowe przypominajki

Adobe Stock

Planując urlop, starannie wybieramy czas i miejsce, ale trzeba też pamiętać, aby był on bezpieczny i korzystny dla zdrowia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dla wielu osób warunkiem dobrego urlopu jest plażowanie i opalanie się, dlatego w wakacyjnym bagażu powinny się znaleźć preparaty do opalania z filtrem, którego wysokość jest dostosowana do fototypu skóry. Zasadą jest, że im jaśniejsza i bardziej wrażliwa na słońce karnacja, tym wyższy filtr. Słońce jest sprzymierzeńcem naszego zdrowia, ale korzystajmy z niego z umiarem. Gdy jest to możliwe, lepiej unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce, zwłaszcza między godz. 10 a 15, kiedy promieniowanie UV jest najsilniejsze. Doraźnym skutkiem zbyt silnego nasłonecznienia może być poparzenie skóry, ale może się ono również przyczynić do wywołania chorób skóry – najgroźniejsza z nich to czerniak – które ujawnią się po kilku miesiącach lub latach.

Wysokie temperatury mogą spowodować udar cieplny, dlatego konieczna jest ochrona organizmu przed przegrzaniem. Zarówno dzieci, jak i dorośli powinni używać nakryć głowy i dbać o nawodnienie organizmu. Zalecana ilość płynu dla zdrowego dorosłego w gorące dni to osiem szklanek na dobę. Osoby podejmujące intensywny wysiłek, np. uprawiające sport, potrzebują więcej płynów. Napój najlepiej wypijać powoli, małymi łykami. Korzystne jest włączenie do diety warzyw i owoców zawierających duże ilości wody, lepiej natomiast zrezygnować z alkoholu, mocnej kawy i herbaty. Osoby z chorobami układu krążenia i seniorzy powinni szczególnie pieczołowicie chronić się w gorące dni, a jeżeli to możliwe, pozostawać w domu w godzinach, kiedy panuje największy upał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Żelazną zasadą jest, by kąpiel w zbiorniku wodnym rozpoczynać zawsze od delikatnego ochlapania klatki piersiowej, rąk i nóg wodą, aby ciało miało czas na przystosowanie się do temperatury wody. W ten sposób unikniemy wstrząsu termicznego. Inne zasady bezpieczeństwa nad wodą to: kąpiel tylko w miejscu strzeżonym, kiedy wywieszona jest biała flaga, nierozpoczynanie kąpieli na czczo, krótko po posiłku ani po spożyciu alkoholu i ostrożność w ocenie swoich umiejętności pływackich. Warto przestrzegać zasady, że dzieci mogą się bawić w wodzie tylko pod opieką dorosłych.

Reklama

Latem łatwiej jest o zatrucia pokarmowe, bo w ciepłej porze roku bakterie namnażają się szybciej. Częściej też kupujemy artykuły spożywcze na przydrożnych stoiskach czy w budkach i konsumujemy je nie zawsze umytymi rękami. Lepiej przed zakupem zastanowić się, czy mamy pewność, że dany produkt w miejscu sprzedaży i w transporcie był przechowywany z zachowaniem higieny i w odpowiedniej temperaturze. Szczególnie trzeba uważać na łatwo psujące się ciastka z kremem, lody, sałatki z majonezem, wędliny, potrawy z ryb i inne.

Kolejna przypominajka dotyczy kleszczy, których aktywność w lasach, ogrodach, na łąkach i w parkach rozpoczyna się już wiosną. Dlatego zarówno w czasie urlopu, jak i przy okazji wyjazdów w plener warto mieć w zestawie środków pierwszej pomocy pęsetę albo dostępny w aptekach niewielki aparacik do usuwania kleszczy oraz środek dezynfekcyjny. Kleszcze mogą przenosić różne choroby, najczęściej jest to borelioza. Ważne, by zauważonego na skórze pasożyta jak najszybciej usnąć – chwytamy go tuż za główką, jak najbliżej skóry, i wyciągamy w całości. Miejsce ukłucia trzeba zdezynfekować, a następnie obserwować przez kolejny miesiąc. Jeżeli pojawią się rumień lub inne niepokojące objawy, konieczny będzie kontakt z lekarzem.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-07-17 14:39

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Odpocznijcie nieco

Duszpasterze zachęcają do uczestnictwa w 39. Archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę

Archiwum redakcji

Duszpasterze zachęcają do uczestnictwa w 39. Archidiecezjalnej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę

Chcąc z pożytkiem przeżywać czas urlopu czy wakacji, trzeba go zaplanować i odpowiednio zorganizować. Nie może to być czas odpoczywania czysto biernego i bezmyślnego

Więcej ...

O pokój, szacunek dla życia i ludzkiej godności – na Jasnej Górze trwa modlitwa w uroczystość Królowej Polski

2024-05-03 17:50

Karol Porwich/Niedziela

W duchu wdzięczności za opiekę Matki Bożej nad naszą Ojczyzną, polską tożsamość znaczoną maryjnym zawierzeniem, z modlitwą o pokój i o poszanowanie dla ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci upływa tegoroczna uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Jasnej Górze. Przypomniano, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Więcej ...

Nosić obraz Maryi w oczach i sercu

2024-05-03 21:22
Kościół w Zwanowicach

ks. Tomasz Gospodaryk

Kościół w Zwanowicach

Mieszkańcy Zwanowic obchodzili dziś coroczny odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Sumie odpustowej przewodniczył ks. Łukasz Romańczuk, odpowiedzialny za edycję wrocławską TK “Niedziela”

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Kościół

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...