Reklama

Niedziela Podlaska

Jesteście Bożym Teraz

Niedziela podlaska 34/2023, str. IV

Torre de Belem, Lizbona - zwiedzanie

Ks. Piotr Jarosiewicz

Torre de Belem, Lizbona - zwiedzanie

W Lizbonie zakończyły się Światowe Dni Młodzieży. Podczas Mszy św. zamykającej wydarzenie papież Franciszek ogłosił, że następne odbędą się w Seulu, w Korei Południowej w 2027 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od 25 lipca do 7 sierpnia grupa 50 młodych osób wraz z ks. Piotrem Jarosiewiczem – koordynatorem ŚDM Drohiczyn oraz ks. Rafałem Oleksiukiem brała udział w Światowych Dniach Młodzieży w Portugalii.

Pierwsze dni w Portugalii

Pierwszy tydzień przeżywali oni na tzw. dniach w diecezji. Młodzież mieszkała u urodzin w miejscowościach Canedo i Vergada pod Porto. Podczas pobytu w Portugalii, uczestnicy mieli możliwość zwiedzania miast, poznawania kultury, smakowania jedzenia, sposobu życia Portugalczyków, ale także nawiązywania znajomości i budowania przyjaźni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Młodzi uczyli Portugalczyków naszych narodowych tańców, w kuchni przyrządzali polskie potrawy oraz dzielili się doświadczeniem wiary. Nawiedzili największe w Portugalii sanktuarium w Fatimie, uczestniczyli w Eucharystii, Drodze Krzyżowej oraz Modlitwie Różańcowej.

1 sierpnia grupa przyjechała do Lizbony na tzw. wydarzenia centralne z udziałem papieża Franciszka. W „Polskiej Lizbonie” mogli uczestniczyć we wspólnych Eucharystiach, konferencjach, koncertach i spotkaniach. Korzystali z możliwości spowiedzi, zwiedzania i poznawania bogactwa kulturowego, historycznego i duchowego Lizbony. Inauguracją polskiej sceny były występy artystów: Cukra, Arkadio, Tau i Full Power Spirit podczas koncertu „Rób to, co kochasz”. Na zakończenie odbyła się „Rozmowa z ciekawym człowiekiem”, podczas której Ambasador ŚDM – Tau, opowiedział historię swojego nawrócenia i przemiany życia.

Kolejnego dnia uczestnicy ŚDM zostali zaproszeni do uczestnictwa w koncercie z modlitwą o pokój. Przewodniczył jej chór Jednego Serca, Jednego Ducha. Znamienici artyści związani ze środowiskiem Muza Dei – Centrum Nowej Kultury poprowadzili nas w niezwykłym widowisku! Piękna oprawa muzyczna i odczytywane przez aktorów teksty chwalące Matkę Jezusa, poruszyły zebranych na tyle, że oklaskom nie było końca.

Przyjazd papieża

Niewątpliwie przyjazd papieża Franciszka do parku Edwarda VII w stolicy Portugalii był niezwykłym przeżyciem dla młodych, którzy zgromadzili się na uroczystości powitalnej. Mimo zmęczenia, przywitali oni Franciszka z ogromną radością i entuzjazmem.

Reklama

Na „Polskiej Lizbonie” młodzi łączyli się modlitewnie z Ojcem Świętym. Liczne grupy z Polski zgromadziły się na Stadionie 1 Maja, aby wspólnie przeżywać Drogę Krzyżową podczas transmisji online. Droga Krzyżowa odbywała się w tym czasie w Parku Edwarda VII w Lizbonie, gdzie zgromadziło się około 800 tysięcy osób.

Zwieńczeniem projektu „Polska Lizbona” był koncert uwielbienia Każdy wschód Słońca Ciebie zapowiada – Strefa Chwały w Lizbonie!.

Czuwanie modlitewne

Kulminacją ŚDM był moment czuwania modlitewnego z Ojcem Świętym. Piątego dnia ŚDM, Campo da Graça wypełniło się młodymi pielgrzymami. Spotkanie zostało podzielone na dwie główne części: pierwszą, bardziej performatywną, przygotowującą do drugiej, poświęconej adoracji Najświętszego Sakramentu. Czuwanie prowadził chór oraz orkiestra ŚDM Lizbona 2023. Grupa składająca się z 210 śpiewaków i 100 muzyków ze wszystkich diecezji Portugalii pod dyrekcją dyrygenta Joany Carneiro.

W swoim przemówieniu Franciszek wyraził słowa nadziei i refleksji. Zaproponował, abyśmy pomyśleli o tych, którzy przynieśli nam radość, o tych, którzy są korzeniami naszej radości: „Nie chodzi o dawanie radości ulotnej, chwili, ale raczej o radość, która się zakorzeni”.

Na zakończenie swojego przemówienia papież zachęcał do pójścia za Jezusem i kochania go całym sercem: „W życiu jest tylko jedna rzecz za darmo: Jezus-miłość. Więc z tym darem, który mamy, Jezus-miłość i z wolą chodzenia, idźmy, idźmy z nadzieją”.

Następnie odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu. Pielgrzymi trwali w ciszy na modlitwie. Na koniec papież Franciszek pobłogosławił tłum wiernych z całego świata, a chór i orkiestra wykonały Magnificat Johna Ruttera.

Reklama

Następnego i ostatniego dnia ŚDM, tuż po godzinie 8, Franciszek dotarł do miejsca, w którym nocowali pielgrzymi, aby odprawić Mszę św. rozesłania. Podczas homilii papież podkreślił, że: „Jaśniejemy, gdy przyjmując Jezusa, uczymy się kochać tak, jak On kochał. Kochać jak Jezus – to czyni nas świetlistymi, sprawia, że czynimy akty miłości”.

Świadectwa uczestników

– Urzekła mnie różnorodność Kościoła, a mimo wszystko jeden, wspólny cel – Asia.

– ŚDM w Lizbonie to był cudowny czas. Urzekła mnie Droga Krzyżowa z papieżem Franciszkiem, ludzie których spotykaliśmy na każdym kroku , wspólne śpiewy w autobusach, tańce na ulicach. Dobroć ludzi którzy nas przyjęli do swoich rodzin, poświęcili nam swój czas, zatroszczyli się o nas jak o swoje dzieci. Zyskaliśmy nową rodzinę i nowych przyjaciół, którzy zostaną – Basia.

– ŚDM to czas, w którym przez dwa tygodnie poznawaliśmy się nawzajem. Poznaliśmy nową kulturę, pełnych życia i radości ludzi, którzy sprawili, że ten wyjazd był doskonały. Każda chwila spędzona z nimi zostanie nam w pamięci na zawsze. Najbardziej urzekło mnie to, gdy papież powiedział nam, żebyśmy się nie lękali i robili wszytko to, co nam mówi Bóg. Cały ten wyjazd będę wspominać do końca życia. Mam nadzieje, że uda mi się pojechać w 2027 r. na ŚDM do Korei Południowej – Wiktoria.

– Urzekła mnie liczba młodych ludzi w kościele, szczególnie na „Polskiej Lizbonie” – Ania.

– Na ŚDM zaskoczyła mnie otwartość rodzin, u których się zatrzymaliśmy, a słowa papieża Franciszka urzekły mnie swoją uniwersalnością i przekazem – Oliwia.

– Otwartość ludzi i rodzinna atmosfera na ŚDM pokazała, że Kościół jest naprawdę Kościołem powszechnym, w którym jest miejsce dla każdego człowieka – Daniela.

– Poruszyła mnie życzliwość portugalskich rodzin. Ogromna cierpliwość, ciepłe przyjęcie do własnych mieszkań, w których mogliśmy czuć się jak w własnych domach. Stworzyli miejsce za którym będziemy tęsknić – Karol.

Reklama

– Największe wrażenie zrobiło na mnie to, że setki tysięcy młodych ludzi potrafiło doskonale bawić się i tańczyć śpiewając, że „Jezus żyje” i że są „młodzieżą papieża”– ks. Rafał.

– Największe wrażenie zrobiło na mnie to, jak ludzie traktują się z życzliwością i rozdają swoją miłość wokół – Amelia.

– Największe wrażenie na ŚDM 2023 zrobiła na mnie otwartość rodzin goszczących, którzy ugościli nas na najwyższym według mnie poziomie, jakim mogli. Druga rzecz to atmosfera, jaka była. Było czuć bliskość Chrystusa pośród nas. Setki, tysiące młodych ludzi, którzy szli po Lizbonie śpiewając i modląc się razem z papieżem to było coś pięknego. Takie chwile zostaną ze mną na zawsze – Dawid.

– Urzekły mnie wspaniałe serca portugalskich rodzin, które przyjęły nas do swoich domów jak własne dzieci i przepiękny Kościół, który stworzyli młodzi ludzie w Lizbonie – Ewelina.

Podziel się:

Oceń:

2023-08-14 14:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Gwinea Bissau: władze kościelne oceniają, że ponad 50 pielgrzymów zbiegło w czasie ŚDM

Piotr Jaskólski

Władze Kościoła katolickiego w Gwinei Bissau potwierdziły, że ponad 50 uczestników Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie na początku sierpnia nie wróciło do tego kraju z portugalskiej stolicy. W przekazanych agencji prasowej Lusa deklaracjach dwóch diecezji tego afrykańskiego kraju, Bafatá i Bissau, z których młodzież udała się na ŚDM, wynika, że część uczestników odłączyła się od swoich grup wkrótce po przybyciu do Lizbony. Potwierdzono, że niektórzy „uciekinierzy” uczynili to już podczas trwania Dni.

Więcej ...

Warszawa: Relikwie św. Jadwigi Królowej zostaną wprowadzone do Świątyni Opatrzności Bożej

2024-05-17 17:04

Archiwum

Wprowadzenie relikwii św. Jadwigi Królowej do Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie będzie głównym punktem obchodów XVII Święta Dziękczynienia. W tym roku przypada ono 2 czerwca i będzie obchodzone pod hasłem „Dziękujemy za służbę człowiekowi”. Przypomniane zostaną także postacie bł. Edmunda Bojanowskiego i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. - To osoby, które pomagając bliźniemu, inspirację czerpały z głębokiej duchowości - powiedział dziś dziennikarzom kard. Kazimierz Nycz.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

2024-05-18 19:30

Mat.prasowy

Co zrobić, żeby w ciągu dnia dusza nie zemdlała z głodu? Czy modlitwa może być jak proca? I co to właściwie ma wspólnego z przekąską i przystawką? Zapraszamy na dziewiętnasty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o maryjnej modlitwie aktami strzelistymi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów