Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Dziękczynienie za plony

W Józefowie dożynkowe wieńce poświęcił bp Marian Rojek

Joanna Ferens

W Józefowie dożynkowe wieńce poświęcił bp Marian Rojek

Rolnicy z powiatów biłgorajskiego i lubaczowskiego podziękowali za tegoroczne plony.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dożynki powiatu biłgorajskiego odbyły się w tym roku na rynku w Józefowie i rozpoczęły się od barwnego korowodu, który prowadziła orkiestra dęta z Goraja oraz starostowie dożynek, którymi w tym roku byli Bożena Słoma z Łukowej i Wojciech Kozyra z Majdanu Nepryskiego. Nie zabrakło również tradycyjnego przekazania chleba, złożonego na ręce gospodarzy dożynek: starosty biłgorajskiego Andrzeja Szarlipa i burmistrza Józefowa Romana Dziury.

Centralnym punktem uroczystości była Msza św., której przewodniczył i słowo Boże wygłosił pasterz diecezji zamojsko-lubaczowskiej bp Marian Rojek. – Kluczem naszego spotkania na józefowskim rynku jest dziękczynienie. To dziękczynienie odnosimy do Boga i do wszystkich ludzi. Przynosimy dziś przed ołtarz owoce ziemi i pracy rąk ludzkich, przynosimy chleb, owoce naszych pól, sadów i zagród. Przynosimy to wszystko, co stanowi nasz pokarm doczesny. Podziękujmy Ojcu Niebieskiemu za tegoroczne plony. Bądźmy także gotowi stanąć w prawdzie przed Bogiem, drugim człowiekiem i własnym sumieniem i przepraszać, za to co było grzeszne i niewłaściwe – powiedział.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Symbolika chleba

O pięknej symbolice chleba mówił w rozmowie Andrzej Szarlip, starosta biłgorajski. – Chleb to symbol dostatku, symbol jedności, symbol ciężkiej pracy rolnika i łaski Pana Boga. Musimy wrócić do szacunku do chleba, bo jest on gwarantem utrzymania i dostatku. Zawsze musimy się odnosić do niego z szacunkiem, bo tak wiele wyraża i pozawala nam budować wspólnotę powiatową. Proszę z tego miejsca, jako starosta powiatu biłgorajskiego, wszystkich państwa o szacunek do chleba, o szacunek do ludzkiej pracy. Niech to przesłanie będzie symbolem tegorocznych dożynek i niech nam towarzyszy na co dzień – powiedział.

Czas wdzięczności

Reklama

Dożynki to czas podziękowań Panu Bogu i rolnikom – zaznaczał Michał Mulawa, wicemarszałek województwa lubelskiego. – Dożynki to także czas podsumowań. Ja się bardzo cieszę, że rolnictwo w powiecie biłgorajskim się rozwija, że dzięki pracy jego mieszkańców na naszych stołach codziennie gości chleb. Plony były w tym roku udane, sprzyjała pogoda. Ale musimy cały czas trzymać rękę na pulsie, bo z jednej strony na Ukrainie trwa wojna, z drugiej jest zagrożenie eksportem płodów rolnych od naszych wschodnich sąsiadów. Na szczęście polski rząd przedsięwziął odpowiednie kroki. My dziś świętujemy wraz z rolnikami z powiatu biłgorajskiego, dziękujemy przede wszystkim Panu Bogu za sprzyjającą pogodę i za to wszystko, czym nas obdarzył – wyjaśniał.

W części artystycznej zaprezentowali się: Kapela Rzemyki z Józefowa, Klub Seniora z Józefowa, zespół Majdanianki z Majdanu Nepryskiego, Zespół Śpiewaczy z Łukowej IV, Zespół Aleksandrowiacy, Kapela Ziomki z Potoka Górnego, Zaburzanki z Zaburza, Zespół Przystań z gminy Księżpol oraz Zespół Tańca Ludowego Tanew i Zespół Zawierucha z MDK w Biłgoraju. Do zabawy zaprosili także Zespół Szpilki i News oraz DJ Garffi.

Podziel się:

Oceń:

2023-09-12 14:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Wieczorem rozpoczną się dożynki

Bożena Sztajner/Niedziela

Na Jasnej Górze wieczorem rozpocznie się ogólnopolskie dziękczynienie za plony, któremu tradycyjnie towarzyszy zainaugurowana rano Krajowa Wystawa Rolnicza. Jutro główne dożynkowe uroczystości odbędą się z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy, ministra rolnictwa i przedstawicieli polskiej wsi. Rolnicy dziękować będą za stulecie urodzin św. Jana Pawła II, który upominał się także o poszanowanie ich pracy oraz należne im miejsce w społeczeństwie. Jasnogórskie dożynki połączone są z jubileuszem 100. rocznicy zwycięstwa w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920r.

Więcej ...

O pokój, szacunek dla życia i ludzkiej godności – na Jasnej Górze trwa modlitwa w uroczystość Królowej Polski

2024-05-03 17:50

Karol Porwich/Niedziela

W duchu wdzięczności za opiekę Matki Bożej nad naszą Ojczyzną, polską tożsamość znaczoną maryjnym zawierzeniem, z modlitwą o pokój i o poszanowanie dla ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci upływa tegoroczna uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Jasnej Górze. Przypomniano, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Więcej ...

Rzeszowskie spotkania maryjne

2024-05-03 21:00
Pani Rzeszowska na osiedlu Staroniwa

Irena Markowicz

Pani Rzeszowska na osiedlu Staroniwa

Majową pobożność skierowaną ku Matce Bożej zauważamy w różnych miejscach i okolicznościach. Tak jest i tak było przez wieki. Maryja otaczała opieką, kiedy prosiliśmy o to, ale też wspierała, kiedy brakowało już sił, aby zwracać się o pomoc.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Kościół

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania