Reklama

Porady

Nasze zdrowie

Bądź zdrowa!

Adobe Stock

„Różowy październik” to miesiąc, kiedy w mediach częściej niż zwykle pojawia się informacja: „Rak piersi jest najczęściej wykrywanym nowotworem złośliwym wśród kobiet”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W polskiej statystyce jest to ponad 22 tys. przypadków rocznie, niestety, u ok. 5-10% kobiet choroba jest wykrywana w zaawansowanym stadium. Październik, obchodzony w Polsce i na świecie jako miesiąc świadomości raka piersi, ma pomóc w upowszechnianiu wiedzy na temat tej choroby i promowaniu profilaktyki.

Nie tylko wiek i geny

Wiedza o chorobie to znajomość czynników ryzyka. Jednym z nich jest wiek – rak piersi jest najczęściej wykrywany u pań po 50. roku życia, co nie oznacza, że nie chorują kobiety młodsze, dlatego o profilaktykę trzeba dbać w każdym wieku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Większą czujność powinny wykazać kobiety, u których w wywiadzie rodzinnym, zwłaszcza u krewnych pierwszego stopnia, występowały przypadki zachorowania na raka piersi lub jajnika. Do działań profilaktycznych w ich przypadku można dodać wykonanie badań genetycznych w kierunku wystąpienia tej choroby.

Reklama

Czynniki ryzyka raka piersi i innych chorób nowotworowych zostały ujęte w Europejskim Kodeksie Walki z Rakiem. Warto je poznać, ponieważ w przeciwieństwie do wieku czy genów, których nie możemy zmienić, mamy na nie wpływ.

Na pierwszych dwóch miejscach wśród 12 zaleceń dotyczących zapobiegania chorobom nowotworowym są wymienione: „Nie pal” i „Stwórz środowisko wolne od dymu tytoniowego”. Trzecim czynnikiem wymienionym w kodeksie, a także wskazywanym w wielu innych źródłach jako czynnik ryzyka raka piersi jest otyłość. Wśród kobiet otyłych, zwłaszcza po menopauzie, występuje nie tylko większe ryzyko choroby, ale także większe ryzyko trudności diagnostycznych i powikłań w trakcie leczenia.

Kodeks zaleca również, aby każdego dnia poświęcić 60 min na ruch o średniej intensywności lub 30 min na ruch o wysokiej intensywności. Wynika to z faktu, że aktywność fizyczna jest udowodnionym czynnikiem chroniącym przed rakiem piersi, rakiem jelita grubego i wieloma innymi chorobami.

Badam się dla zdrowia

Integralną częścią zaleceń w edukacji na temat raka piersi jest zachęcanie do badań. Chodzi tu zarówno o comiesięczne samobadanie, które powinna wykonywać każda kobieta po 20. roku życia, jak i o cykliczne poddawanie się badaniom mammograficznym na podstawie skierowania od lekarza lub w ramach bezpłatnego programu profilaktycznego. Z tym, niestety, nie jest dobrze. Kobiety usprawiedliwiają się przed sobą brakiem czasu i przekonaniem, że tego rodzaju choroba ich nie dotyczy, bądź strachem, że „może mi coś wykryją”. Na bezpłatne, wykonywane co 2 lata, badania mammograficzne w ramach programu, którym do tej pory objęte były kobiety w wieku 50-69 lat, zgłaszało się ok. 36% uprawnionych pań. Od 1 listopada br. ta grupa ulegnie rozszerzeniu – z bezpłatnych mammografii będą mogły korzystać kobiety między 45. a 74. rokiem życia.

Organizatorzy akcji podkreślają, że mammografia jest badaniem bezpiecznym, które pozwala wykryć zmiany we wczesnym etapie rozwoju, co daje duże szanse skuteczności leczenia. Dawka promieniowania w mammografii jest niska, a jej przeprowadzenie trwa kilka minut. W czasie badania wykonuje się dwa zdjęcia każdej piersi. Warto też pamiętać, że nie każda zmiana w obrębie piersi oznacza nowotwór złośliwy, przeciwnie – większość to zmiany łagodne, np. torbiele, włókniaki, zraziki tłuszczowe, które nie wymagają leczenia. Każda zmiana jednak musi być skonsultowana z lekarzem w celu określenia jej rodzaju i dalszego postępowania.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-10-10 14:04

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Korzeń chrzanu

Adobe Stock

Aby wzmocnić nasz organizm, nie sięgajmy od razu po tabletki – raczej poszukajmy ich zamienników w naturze. Znajdują się one w świeżych owocach i warzywach, np. w korzeniu chrzanu. Jedzmy go często, zwłaszcza zimą.

Więcej ...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2024 roku.

Więcej ...

Rzym: Dwaj proboszczowie z archidiecezji łódzkiej biorą udział w spotkaniu Proboszczowie dla Synodu

2024-04-30 18:44

archidiecezja.lodzka.pl

„Od wczoraj w podrzymskim Sacrofano trwa trzydniowe spotkanie, na które Ojciec Święty Franciszek zaprosił do Rzymu ponad 300 proboszczów z całego świata, aby wymienili się swoimi doświadczeniami Kościoła ewangelizacji i przeżywania wiary” - relacjonuje ks. Kamiński z archidiecezji łódzkiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Mistrz miłosierdzia

Wiara

Mistrz miłosierdzia

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego