Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Stolica polskiego rysunku współczesnego

Nagrodzeni artyści

Adam Łazar

Nagrodzeni artyści

Wernisaż wystawy pokonkursowej XI Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego Lubaczów 2023 odbył się w Lubaczowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę, 24 września 2023 r. w Galerii Oficyna w Zespole Zamkowo-Parkowym przy Muzeum Kresów odbył się jubileuszowy wernisaż, w 30-lecie istnienia konkursu i został poświęcony pamięci dr Bożeny Kowalskiej (1930-2023), wybitnej historyk sztuki oraz przewodniczącej Triennale w latach 1996-2005. – Na tegoroczny konkurs wpłynęło 487 prac od 180 artystów. Oceny ich dokonało jury w składzie: prof. Dariusz Kaca (przewodniczący jury), Iwona Dorota Bigos, dr Marek Głowacki, dr Anna Hlebowicz, Mariusz Jończy oraz Janusz Szpyt. Do wystawy zakwalifikowało 112 prac 57 artystów. Pierwsza wystawa pokonkursowa Polskiego Rysunku Współczesnego była prezentowana w 1993 r. Od tamtego wydarzenia minęło 30 lat. Obecna jedenasta edycja przeglądu stawia lubaczowski konkurs wśród nielicznych trwających nieprzerwanie, mimo, że organizowany jest w mieście odległym od dużych ośrodków kulturotwórczych. Okazuje się, że sztuka nie ma granic. Lubaczów jest miastem sztuki. Dzięki temu konkursowi Muzeum Kresów w Lubaczowie ma jedną z największych kolekcji współczesnego rysunku, najlepszych artystów z Polski – poinformowała kurator wystawy pokonkursowej Katarzyna Warmińska-Mazurek.

Nagrodzony trud

W trakcie wernisażu wręczone zostały nagrody laureatom konkursu. Grand Prix ufundowane przez prof. Piotra Glińskiego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymał Dominik Woźniak z Piotrkowa Trybunalskiego, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. I nagroda ufundowana przez Władysława Ortyla marszałka Województwa Podkarpackiego, dostała się w ręce Keiji Matsumoto z Warszawy. Burmistrz Lubaczowa Krzysztof Szpyt ufundował II nagrodę dla Emilii Pitucha też z Warszawy. Natomiast III nagrodę ufundował Paweł Kapel prezes Banku Spółdzielczego w Lubaczowie dla Marty Kawiorskiej z Krakowa. Wyróżnienia ufundowane z programu „Sztuki wizualne” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymali: Anna Ciszek, Sławomir Ćwiek, Mateusz Domeradzki, Jarosław Grulkowski, Joanna Janowska-Augustyn. W trakcie wernisażu został zaprezentowany katalog wystawy, którego szatę graficzną przygotował prof. Artur Skowroński.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Wyjątkowe upamiętnienie

– Świętujemy w tym roku jubileusz 30-lecia konkursu. Poświęcamy go pamięci dr Bożeny Kowalskiej, zmarłej w czerwcu 2023 r., która była wybitnym polskim historykiem, krytykiem i teoretykiem sztuki. Studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. W 1974 r. uzyskała tytuł doktora nauk humanistycznych. W latach 1972-2001 prowadziła „Galerię 72” w Chełmie. Była realizatorką plenerów malarskich, a także wielu wystaw w Polsce i za granicą. Autorką monografii kilku artystów, artykułów, esejów, rozpraw naukowych, szkiców o sztuce i artystach w czasopismach krajowych i zagranicznych. Mocno związana z naszym Muzeum Kresów, a zwłaszcza organizowanym przez niego Triennale. Nasze lubaczowskie Muzeum Kresów posiada w swoich zasobach wszystkie prace nagrodzone w poszczególnych jedenastu edycjach Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego. Taka jest jego formuła, że nagrodzone prace pozostają w Lubaczowie, stają się własnością naszego Muzeum. Lubaczów jest stolicą polskiego rysunku współczesnego – mówi dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie Piotr Zubowski.

Zainteresowanie konkursem

Liczny udział artystów w Triennale świadczy o niesłabnącym zainteresowaniu lubaczowskim konkursem. Jest jedynym i wyjątkowym na skalę kraju. Ma wypracowaną przez lata renomę. O jego randze świadczy fakt, iż XI Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego zostało objęte patronatem honorowym: prof. Piotra Glińskiego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ewy Leniart Wojewody Podkarpackiego oraz Władysława Ortyla Marszałka Województwa Podkarpackiego.

Podziel się:

Oceń:

2023-10-10 14:04

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Patriotycznie, sportowo i radośnie

Przy pomniku w lesie Niwki

Adam Łazar

Przy pomniku w lesie Niwki

Dni Lubaczowa odbyły się pod hasłem: „Muzyka z serca miasta”.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

2024-05-04 22:24

Mat. prasowy

W czym właściwie Maryja pomogła Jezusowi, skoro i tak nie mogła zmienić Jego losu? Dlaczego warto się Jej trzymać, mimo że trudności wcale nie ustępują? Zapraszamy na piąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o tym, że czasem Maryja przynosi po prostu coś innego niż zmianę losu.

Więcej ...

Chcemy zobaczyć Jezusa

2024-05-04 17:55
Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Katarzyna Krawcewicz

Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia przy ołtarzu polowym

Dziś w Rokitnie modliła się służba liturgiczna z całej diecezji.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Kim był św. Florian?

Kim był św. Florian?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...