Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Wielkie dzieła małej drogi

Msza św. dziękczynna 31 grudnia

Piotr Lorenc

Msza św. dziękczynna 31 grudnia

Ufność w wierze powinna być podstawą naszych duchowych starań – powiedział abp Adrian Galbas.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Istnieją od 102 lat, głosząc Chrystusa w Polsce i na świecie, niosąc pomoc potrzebującym, prowadząc liczne działa ewangelizacyjne i wychowawcze. 31 grudnia, w święto Świętej Rodziny, siostry ze Zgromadzenia Karmelitanek Dzieciątka Jezus świętowały we wszystkich placówkach w różnych zakątkach świata swoją rocznicę. W Sosnowcu, w znajdującym się przy Domu Macierzystym kościele zakonnym, Mszę św. dziękczynną sprawował abp Adrian Galbas.

– Kościół daje nam dzisiaj przed oczy obraz Świętej Rodziny po to, byśmy naśladowali jej cnoty. W pewnym sensie dotyczy to także rodziny zakonnej. Odnosi się to również do rodziny okołozakonnej, bo są przecież tutaj także członkowie bractw szkaplerza – powiązani z tą rodziną. Słowo Boże podkreśla szczególnie jedną cnotę Świętej Rodziny, jaką jest ufna wiara lub inaczej – ufność w wierze. Ufność w wierze powinna być podstawą naszych duchowych starań – powiedział abp Adrian Galbas.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus zostało założone w 1921 r. w Sosnowcu przez Sługę Bożego o. Anzelma Gądka OCD i Czcigodną Służebnicę Bożą m. Teresę Kierocińską; agregowane do Zakonu Karmelitów Bosych w 1936 r., na prawie papieskim od 1954 r. Zgromadzenie żyje charyzmatem Bożego dziecięctwa, inspirując się regułą i duchowością karmelitańską. Siostry wzorują swoje życie na Najświętszej Osobie Dzieciątka Jezus według praktyki „małej drogi” św. Teresy od Dzieciątka Jezus, patronki zgromadzenia. Jej słowa: „Niebem moim będzie czynić dobrze na ziemi” – są hasłem zgromadzenia. – Łączymy życie modlitwy z apostolstwem czynnym, pomagając w pracy duszpasterskiej jako katechetki, organistki, zakrystianki, prowadząc przedszkola, domy rekolekcyjne, podejmując posługę charytatywną oraz pracę na misjach w Afryce – podkreśla s. Wiktoria Szczepańczyk.

Reklama

A tak o założeniu zgromadzenia pisał jego twórca o. Anzelm Gądek, karmelita: „Idea założenia zgromadzenia trzeciego zakonu regularnego była u mnie żywa od mojego powrotu z Rzymu w 1908 r. Widziałem tam, za granicą, kwitnące zgromadzenia tego typu i przykro mi było, że w naszej Polsce nie było gałęzi żeńskiej takiego zgromadzenia. Ta idea dojrzała w 1920 r., kiedy zostałem prowincjałem. Drogę i sposób wyznaczyła Opatrzność Boża”. W połowie 1921 r. do o. Anzelma Gądka przyjechał ks. Franciszek Raczyński, prezes Towarzystwa Dobroczynności w Sosnowcu z prośbą o przysłanie mu sióstr do pracy wśród ubogich. Prośbę ks. Raczyńskiego poparł abp Władysław Krynicki, ówczesny wizytator zakonów w Polsce. Z potrzeby chwili zrodziła się myśl założenia zgromadzenia, które byłoby zdolne prowadzić działalność nakreśloną przez prezesa Towarzystwa Dobroczynności. Objęcie przełożeństwa w nowym zgromadzeniu o. Anzelm zaproponował s. Janinie Kierocińskiej. Ona uznała w tym wolę Bożą i przystała na propozycję stając się, wraz z pięcioma wybranymi siostrami, fundamentem powstającego zgromadzenia. Ojciec Anzelm ustalił termin obłóczyn na 31 grudnia 1921 r., a na miejsce uroczystości wybrał klasztor Karmelitanek Bosych w Krakowie.

Aktualnie Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus prowadzi życie modlitwy i działalności apostolskiej w 11 krajach, w 51 wspólnotach, liczących łącznie 449 sióstr, pochodzących z 13 krajów świata (dane z 2020 r.). W diecezji sosnowieckiej zgromadzenie ma domy zakonne w Sosnowcu, Czeladzi i Wolbromiu. Na terenie Polski znajduje się 31 wspólnot. W Europie, poza Polską, wspólnoty zgromadzenia żyją i pracują w 7 krajach. Są to: Białoruś, Czechy, Francja, Łotwa, Słowacja, Ukraina, Włochy, zaś w Afryce – Rwanda, Kamerun i Burundi.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2024-01-09 11:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nasze katolickie DNA

Kapłani podczas pierwszego dnia Wiosennych Dni Duszpasterskich

Ks. Przemysław Lech

Kapłani podczas pierwszego dnia Wiosennych Dni Duszpasterskich

Walka o św. Jana Pawła II jest walką o chrześcijaństwo, o katolicyzm, o nasz Kościół. To walka o naszą wiarę, naszą tożsamość i nasze katolickie DNA – podkreślił ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz.

Więcej ...

Gwiazdo Jackowa z Przemyśla, módl się za nami...

2024-05-06 20:50

Adobe Stock

Przy południowo – wschodniej granicy Polski, nad rzeką San leży pięknie położone miasto licznych kościołów – Przemyśl. Posiada ono dwa sanktuaria maryjne, w jednym z nich dzisiaj się zatrzymamy. Czas dzisiejszego rozważania spędzimy w bazylice katedralnej, gdzie znajduje się cudowna figura Matki Bożej Jackowej – Pani Przemyskiej.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

2024-05-07 20:53

Mat.prasowy

Co zrobił Jan, kiedy Jezus dał mu Maryję za matkę? Czy naprawdę po prostu „wziął Ją do siebie”? I co to właściwie oznacza dla nas samych? Zapraszamy na ósmy odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że Maryi wcale nie zaprasza się tylko do domu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Wiadomości

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Kościół

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Wiara

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...