Reklama

Niedziela plus

Gniezno

Czy wiecie, czym…

...zajmują się „Tropiciele Jezusa”?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pomysł wznowienia Eucharystycznego Ruchu Młodych (ERM) w archidiecezji gnieźnieńskiej powstał podczas Parafialnego Kongresu Eucharystycznego. Zaproszone na kongres siostry urszulanki z Pniew poprowadziły jedną z prelekcji na temat: „Co Kościół ma do zaproponowania dzieciom i młodzieży w duchu pobożności eucharystycznej”, a także przybliżyły historię i założenia tego ruchu. W efekcie w dwóch parafiach: Najwyższego Arcykapłana Jezusa Chrystusa w Murowanej Goślinie i św. Wojciecha w Wągrowcu powstały pierwsze grupy ERM.

Ruch dedykowany jest dzieciom i młodzieży ze szkoły podstawowej, ale w parafii w Murowanej Goślinie powstała grupa przedszkolaków pn. „Tropiciele Jezusa”. Przez zabawę i modlitwę dzieci stają się przyjaciółmi Pana Jezusa, lepiej rozumieją udział we Mszy św. czy adorację Najświętszego Sakramentu. Po zakończeniu tego etapu formacji dzieci są uroczyście przyjmowane do kolejnej grupy wspólnoty – pn. „Uczniowie Jezusa”. Warto dodać, że grup jest sześć, a obecnie trwają prace nad opracowaniem programu dla siódmej, młodzieżowej grupy ERMyouth – Droga Serca. Zasadnicze cele ruchu to: wdrażanie dzieci do czynnego udziału we Mszy św. oraz innych formach kultu Eucharystii, a także rozwijanie jedności, miłości i wdzięczności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zewnętrzną oznaką przynależności do ruchu jest żółta chusta spięta białą obrączką, co nawiązuje do żółto-białej flagi Watykanu. Jednakowy kolor chust wskazuje na jedność wszystkich jej członków. Odznaka ma kształt krzyża otoczonego kołem z napisem: „Króluj nam, Chryste!”. W środku krzyża znajdują się symbole Eucharystii: kielich i Hostia.

historia Eucharystycznego Ruchu Młodych ma swoje korzenie w Apostolstwie Modlitwy, które powstało w 1844 r. we Francji. Pierwsze dzieci przystąpiły do tego ruchu w 1865 r., wśród nich była św. Teresa z Lisieux. Na terenie Polski Krucjata Eucharystyczna – bo tak brzmiała pierwotna nazwa ruchu – została założona przez św. Urszulę Ledóchowską, założycielkę Zgromadzenia Sióstr Urszulanek. Pierwsze koło Krucjaty powstało w Pniewach k. Poznania w maju 1925 r. wśród chłopców z Kolegium Piusa X – uczniów szkoły prowadzonej przez siostry urszulanki. W tym samym roku rozpoczęto wydawanie kwartalnika Hostia i publikowanie czasopisma dla dzieci pt. Orędowniczek Eucharystyczny. W latach 80. XX wieku Krucjata przyjęła nazwę – podobnie jak w pięćdziesięciu dziewięciu krajach na całym świecie – Eucharystyczny Ruch Młodych. /i.c.

Podziel się:

Oceń:

2024-02-13 13:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Gniezno: znamienny jubileusz abp. Muszyńskiego

Tomasz Lewandowski

Jutro, w sobotę 25 marca o 12.00 w katedrze gnieźnieńskiej sprawowana będzie Msza św. z okazji 25. rocznicy powołania na stolicę arcybiskupią w Gnieźnie abp. Henryka Muszyńskiego oraz 60. rocznicy jego święceń kapłańskich.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Maryjna trasa w Ogrodach Watykańskich

2024-05-02 19:19
Figura Matki Bożej w Ogrodach Watykańskich

Vatican News/www.vaticannews.va/pl

Figura Matki Bożej w Ogrodach Watykańskich

Przez cały maj Muzea Watykańskie proponują pielgrzymom maryjny spacer po Ogrodach Watykańskich, połączony z modlitwą o pokój. Można wziąć w nim udział dwa razy w tygodniu: w sobotę rano i w środę po audiencji ogólnej, po uprzedniej rezerwacji - mówi s. Emanuela Edwards, kierownik Biura Działalności Edukacyjnej Muzeów Watykańskich.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady