Reklama

Niedziela Legnicka

W Kociołku o kulturze

Niedziela legnicka 7/2024, str. VI

Spotkanie z udziałem zastępcy prezesa IPN Mateuszem Szpytmą

Archiwum Niedzieli

Spotkanie z udziałem zastępcy prezesa IPN Mateuszem Szpytmą

W styczniu w Lubinie odbyło się 100. spotkanie w ramach Salezjańskiego Kociołka Kultury. Są to cykliczne, comiesięczne spotkania z ciekawymi ludźmi, którzy świadczą o prawdzie, wierze i wartości ludzkiego życia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Celem Kociołka jest zwrócenie uwagi na dylematy współczesnej kultury, której kształt i kondycja są obecnie jednym z najważniejszych wyzwań dla Kościoła. Gospodarzami spotkań są wspólnota Wiara i Rozum oraz (obecnie) salezjańska parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubinie.

Początki

Założycielem wspólnoty jest Zbigniew Rudnicki, nauczyciel akademicki, który wspomina moment pojawienia się pierwszej myśli o stworzeniu inicjatywy. – To był pomysł zrodzony z potrzeby otwarcia przestrzeni wymiany myśli, dotyczącej kultury w szerokim tego słowa znaczeniu, kultury wyrastającej z doświadczenia Ewangelii. To miała być propozycja dla osób związanych z Kościołem, chcących poszerzać swoje horyzonty wiedzy. Konkrety zaczęły się rodzić w 2012 r. Ten pomysł trafił na dobry grunt w parafii salezjańskiej św. Jana Bosko. I tak, pierwsze spotkanie odbyło się 22 marca 2013 r., a pierwszym gościem była Marzena Nykiel, która poruszyła temat: „Obudzić olbrzyma. Rola katolików świeckich w Kościele” – wspomina Zbigniew Rudnicki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kociołek dzisiaj

Ten temat poruszony przez znaną w Polsce publicystkę i dziennikarkę, przewija się nieustannie w kolejnych spotkaniach, choć w różnych odsłonach. Do Kociołka Kultury zapraszane są znane i cenione osoby ze świata nauki, teologii, filozofii czy życia Kościoła, również lokalnego. – Raczej nie zapraszamy polityków, choć były dwa wyjątki. Naszym gościem był Marek Jurek, który jednak mówił o kryzysie kultury europejskiej oraz Marian Piłka. Konkretne tematy podpowiada nam życie i bieżące wydarzenia w kraju i na świecie, np., kiedy pojawił się temat gender, zaprosiliśmy ks. prof. Pawła Bortkiewicza – mówi p. Zbigniew.

Aktualne tematy

Warto podkreślić, że zanim w Polsce usłyszeliśmy o rodzinie Ulmów, którzy w ubiegłym roku zostali beatyfikowani, już 5 lat wcześniej temat ten poruszył przedstawiciel IPN Mateusz Szpytma, historyk i muzealnik, doktor nauk humanistycznych. – Nasz gość przywiózł ze sobą wystawę poświęconą Ulmom: Sprawiedliwi Samarytanie z Markowej. Zdobyliśmy również film im poświęcony. Wydaje mi się, że było to działanie Boże, gdyż już wtedy poznaliśmy losy tej rodziny – dodaje p. Rudnicki.

Reklama

Spośród gości związanych z diecezją, była dr Barbara Engel, która mówiła o cudzie eucharystycznym w Legnicy. Była historyk Kazimiera Jaworska, która ma dużą wiedzę o relacjach Państwo-Kościół na Ziemiach Zachodnich. O św. Hildegardzie mówiła dr Alfreda Walkowska. Byli też goście związani ze środowiskiem czasopism: Sieci i wPolityce.pl. Ostatnio poruszane były tematy: kryzys rodziny i rozpad małżeństw oraz kryzys demograficzny – przyczyny i skutki.

– Ważne jest to, że oprócz spotkania z gościem i wysłuchania wykładu, tworzymy przestrzeń spotkania. Chcemy, aby ludzie się poznawali, wymieniali doświadczenia, dyskutowali. Tak tworzy się dobre środowisko, wspólnota – podkreśla p. Rudnicki.

Są też plany na przyszłość, na kolejne 100 spotkań. Już w marcu gościem Kociołka będzie Agnieszka Bugała, autorka książki Ulmowie. Sprawiedliwi i błogosławieni. Na to i na kolejne spotkanie niech wszyscy czują się zaproszeni.

Podziel się:

Oceń:

2024-02-13 13:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Cud z Lubina

jako jeden z pierwszych wystawę prezentująca kopię kart Kodeksu lubińskiego 
zwiedził prezydent tego miasta, Robert Raczyński

Marek Perzyński

jako jeden z pierwszych wystawę prezentująca kopię kart Kodeksu lubińskiego zwiedził prezydent tego miasta, Robert Raczyński

Nazywana bywa Legendą obrazową o św. Jadwidze. Jako wspaniale ilustrowane dzieło stanowi nieocenione źródło ikonograficzne do dziejów Polski XIII-XIV wieku.

Więcej ...

Edyta Stein doktorem Kościoła? Wniosek trafił do Papieża

2024-05-01 14:02
Edyta Stein jako wykładowca, 1931 r.

Towarzystwo im. Edyty Stein

Edyta Stein jako wykładowca, 1931 r.

Podjęto kolejne kroki w celu nadania św. Edycie Stein tytułu doktora Kościoła. Oficjalny wniosek w tej sprawie złożył Papieżowi generał karmelitów bosych o. Miguel Márquez Calle. Teraz Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych będzie mogła zainicjować oficjalną procedurę.

Więcej ...

Do Maryi po wysłuchanie Jej dobrych rad

2024-05-01 19:10

Wiktor Cyran

Przyszliśmy do Matki Dobrej Rady aby wysłuchać Jej dobrych rad na temat nas samych, Kościoła, tego wszystkiego co się w nas dzieje. Myślę, że każdy kto chciał posłuchać Matki to dzisiaj usłyszał Jej dobry głos, usłyszał Jej dobrych rad - mówi ks. Tomasz Płukarski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst