Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Leczą od 60 lat

2024-04-09 14:22

Niedziela sosnowiecka 15/2024, str. VI

Msza św. w kaplicy szpitalnej

Piotr Lorenc/Niedziela

Msza św. w kaplicy szpitalnej

Msza św. sprawowana w kaplicy szpitalnej przez abp. Adriana Galbasa wpisała się w obchody 60. rocznicy utworzenia Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W uroczystości 26 marca udział wzięli Zarząd Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego oraz goście: władze Sosnowca, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, przedstawiciele uczelni wyższych oraz byli i obecni pracownicy szpitala.

Tablica, wystawa, mural

Podczas jubileuszu odsłonięto tablicę poświęconą nowemu patronowi. Oddziałowi Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu z Pododdziałem Chirurgii Artroskopowej nadano imię dr. n. med. Leszka Soneckiego. Przed Oddziałem Klinicznym Perinatologii i Ginekologii został zaprezentowany tematyczny mural, który z okazji jubileuszu stworzył znany zagłębiowski artysta Wojciech Walczyk. Wydarzenie uświetniła wystawa historycznych fotografii przedstawiających m.in. uroczyste otwarcie szpitala, pierwszego oddziału, jubileusz 30-lecia placówki czy zdjęcia dokumentujące najnowsze działania i inwestycje. Był także czas na wpisy do księgi pamiątkowej oraz prezentacja gabloty jubileuszowej, w której oprócz starych fotografii znalazły się również przyrządy medyczne z dawnych lat.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Szpital to ludzie

– Pragnę serdecznie podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w prace szpitala za to, że jesteście kontynuatorami postawy dobrego Samarytanina i wiedząc, że cierpienie nie uszlachetnia, staracie się pomóc ludziom wyjść z cierpienia, a także przeżyć je w taki sposób, by ich nie zniszczyło jeszcze bardziej. Życzę, abyście otrzymali nagrodę za waszą posługę, nagrodę w postaci dobrej pracy, satysfakcji, wdzięczności, a kiedyś w wieczności, kiedy spotkamy się z najlepszym Samarytaninem, żeby On pokazał owoce waszej posługi, jakich teraz nie jesteście w stanie zobaczyć – podkreślił abp Galbas.

Zadowolenia z jubileuszu i kondycji, w jakiej jest obecnie placówka, nie kryła Aneta Kawka, prezes Zarządu Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego. – Szpital to przede wszystkim ludzie, a ostatnie lata pokazały nam, że jako zespół, kadra medyczna, administracyjna, techniczna oraz personel pomocniczy, jesteśmy doskonale zorganizowani i jesteśmy w stanie poradzić sobie ze wszystkimi trudnościami, takimi jak np. pandemia Covid-19. W ciągu tych ostatnich 60 lat spotkaliśmy na swojej drodze wiele osób i instytucji, które nas wsparły, nie tylko materialnie. Tym wszystkim osobom bardzo dzisiaj dziękujemy – powiedziała Aneta Kawka.

Reklama

Wczoraj i dziś

historia powstania Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego sięga 1964 r. Pierwszy projekt nowego szpitala, który został zbudowany na planie odwróconej litery H, powstał już w 1957 r., a budowę rozpoczęto w 1959 r. Uroczyste otwarcie odbyło się 22 lipca 1964 r. W nowym szpitalu funkcjonowały oddziały Chirurgii Ogólnej, Ginekologii i Położnictwa, Chorób Wewnętrznych, Neurologiczny, Laryngologiczny i Chirurgii Dziecięcej, przeniesione ze starych lokalizacji na terenie miasta. Na początku personel medyczny pracował w trudnych warunkach. Oddziały znajdowały się w różnych częściach miasta, w starych adaptowanych budynkach o dużych, przepełnionych salach, w których brakowało niezbędnego zaplecza medycznego i łóżek. Warunki te zmobilizowały władze miasta oraz personel lekarski do rozpoczęcia starań o fundusze na budowę nowego obiektu, która trwała 5 lat.

– Dzisiaj Sosnowiecki Szpital Miejski to placówka medyczna wyposażona w nowoczesny sprzęt diagnostyczny oraz wykwalifikowaną kadrę medyczną i administracyjną. Przez ostatnie lata dokonano wielu istotnych zmian i inwestycji, które przyczyniły się do znacznego podniesienia jakości świadczonych usług medycznych – powiedziała Magdalena Kot z biura zarządu.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Czas serca

Podczas przekazania darów

Archiwum Kurii Diecezjalnej

Podczas przekazania darów

Dzięki świątecznej zbiórce do polskiej parafii na Ukrainie można było zawieźć prawie 800 kg produktów żywnościowych.

Więcej ...

Słowo Jezusa i Jego przykazania są miłością

2024-04-15 13:22

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 15, 9-11.

Więcej ...

Maryja przyszła do siebie – na Kalwarię w Praszce

2024-05-02 13:46

Foto Fax

– Z tej świętej góry zawierzenia na Kalwarii w Praszce będziemy nadal krzewili pobożność Maryjną – zapewnił w kontekście doby nawiedzenia ks. prał. dr Stanisław Gasiński, proboszcz parafii Świętej Rodziny i kustosz Archidiecezjalnego Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady