Reklama

Rodzina

Szlachetne zdrowie

7 kroków do zdrowia dzieci

Niedziela Ogólnopolska 25/2024, str. 72-73

Adobe Stock

Zaczynają się wakacje. By nasze dzieci nie spędzały wolnego czasu, grając na komórkach i podjadając niezdrowe przekąski, jako rodzice i dziadkowe mamy za zadanie zachęcać je do zdrowego stylu życia. O czym warto pamiętać?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

1. Aktywność fizyczna

Fundamentem zdrowego stylu życia jest regularna aktywność fizyczna, którą należy zapewnić dziecku co najmniej przez godzinę dziennie. Najważniejsza jest regularność, więc najlepiej zapisać dziecko na treningi do klubu sportowego, co może być doskonałą szkołą wytrwałości i zaangażowania. Oczywiście, sami też możemy zaprosić dziecko do wspólnych aktywności, np. pieszych wędrówek czy jazdy na rowerze. Jak pokazują badania, ruch korzystnie wpływa na pracę całego organizmu, a zwłaszcza na układ nerwowy i krwionośny. Poprawia metabolizm, pracę jelit, serca, mięśni, koncentrację i funkcje poznawcze, kondycję kości, a nawet nastrój.

2. Wystarczająca ilość wody

Wiele dzieci i młodzieży nie spożywa wystarczającej ilości wody, co powoduje problemy z pamięcią i koncentracją, otyłość, zaparcia, brak energii, a nawet zmniejszoną odporność i zwiększone ryzyko chorób. Tylko przy wystarczającym nawodnieniu procesy życiowe mogą przebiegać sprawnie i prawidłowo. Normy żywienia zalecają spożywanie wody w ilości co najmniej 30 ml na 1 kg masy ciała. W szczegółowych zaleceniach wiekowych stanowi to minimum 1,25 l wody dla dzieci powyżej 1. roku życia, 1,6 l – powyżej 4 lat, 1,75 l – powyżej 7 lat, a już powyżej 10. roku życia – 1,9 l wody u dziewczynek oraz 2,1 l u chłopców.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

3. Zadbaj o emocje

Reklama

W wieku rozwojowym niezwykle istotne są emocje. Bardzo ważne jest poświęcenie dzieciom uwagi i wysłuchanie ich. Docenienie, motywowanie oraz budowanie poczucia własnej wartości i bezpieczeństwa – to kluczowe elementy troski o zdrowie dzieci.

4. Zdrowy sen

Aby mózg i ciało mogły się zregenerować, konieczne jest zapewnienie organizmowi odpowiedniej jakości i długości snu. By zachować prawidłowy rytm dobowy, dzieci powinny kłaść się spać przed godziną 21, a nawet wcześniej. Długość zalecanego snu u dzieci do 3 lat to co najmniej 12 godzin, u dzieci do 6 lat – co najmniej 11 godzin, do 12 lat – 10 godzin, a do 18 lat – co najmniej 6 godzin. Dla odpowiedniej jakości snu konieczne jest unikanie światła niebieskiego (TV, komputer, komórka) co najmniej godzinę przed snem oraz położenie się spać bez negatywnych emocji.

5. Ogranicz ekrany

Do 2. roku życia dzieci nie powinny używać telefonów, komputerów ani oglądać telewizji, do 5. roku ten czas nie powinien przekraczać godziny dziennie, a w przypadku dzieci starszych powinny to być maksymalnie 2 godziny. Polscy specjaliści skracają ten czas o połowę, ponieważ nadmiar elektroniki jest szkodliwy dla rozwoju i zdrowia, powoduje bowiem zaburzenia koncentracji, snu, nadmierne pobudzenie, nieharmonijny rozwój, skłonność do uzależnień czy osłabienie zdolności społecznych.

6. Odpowiednio zbilansowana dieta na co dzień

Reklama

Obecnie dzieci spożywają zbyt wiele tzw. pustych kalorii, czyli posiłków, które dostarczają samej energii, a nie potrzebnych dla zachowania zdrowia witamin i minerałów. Najczęściej są to przetworzone produkty, takie jak białe bułki, paluszki, chipsy, fast-foody, drożdżówki i inne wyroby cukiernicze. Gdy chce się zapewnić dzieciom najlepsze warunki do rozwoju, warto korzystać z zasad żywienia zawartych w Piramidzie Żywienia i Aktywności Fizycznej, w której podstawowymi elementami diety są warzywa i owoce. Powinny one stanowić większość spożywanych produktów żywnościowych. Kolejnym elementem są produkty zbożowe, gdzie najlepszą propozycją są kasze oraz pieczywo razowe. Na kolejnych piętrach znajdują się produkty mleczne, jaja, mięso i ryby oraz orzechy, pestki i wartościowe oleje, takie jak oliwa z oliwek. Ważne jest także, aby dieta była zróżnicowana, bogata w błonnik, z wykluczeniem nadmiaru soli i produktów zawierających cukier prosty. Wskazane jest doprawianie potraw ziołami (koper, kurkuma). Aby zachować powyższe zasady, należy skupić się na wartościowych produktach warzywnych, takich jak sałatki, zupy kremy czy musy warzywno-owocowe.

7. Dbaj o higienę

Dbałość o higienę w dzisiejszych czasach rozumie się szeroko. To badania profilaktyczne, wizyty u specjalistów czy unikanie możliwości zakażeń i wystąpienia zmian na skórze, nie tylko przez mycie rąk, ale także przez stosowanie kremów z filtrem czy spryskiwanie się preparatem odstraszającym kleszcze.

***

Warto zachować odpowiedni rytm regularności w każdym z powyższych kroków, czyli wprowadzić regularne godziny snu czy spożywania posiłków. Zależy nam przecież na wypracowaniu zdrowych nawyków na co dzień.

Podziel się:

Oceń:

2024-06-18 14:27

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ranne dzieci ze Strefy Gazy będą leczone we włoskich szpitalach

Adobe Stock

Ranne dzieci ze Strefy Gazy będą leczone we włoskich szpitalach. Jednym z inspiratorów tej inicjatywy humanitarnej jest wikariusz franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej o. Ibrahim Faltas.

Więcej ...

Nigeria: biskup przestrzega przed ludobójstwem chrześcijan

2025-07-10 16:30
Wilfred Chikpa Anagbe CMF biskup Makurdi w Nigerii

Diecezja katolicka Makurdi

Wilfred Chikpa Anagbe CMF biskup Makurdi w Nigerii

Nigeryjski biskup Wilfred Chikpa Anagbe wezwał obojętną Europę, by przestała milczeć wobec mordowania chrześcijan przez muzułmanów w tym afrykańskim kraju. „Zbyt wielu przywódców chce być politycznie poprawnych i zachowuje milczenie. Jeśli zignorujemy ten kryzys, będziemy świadkami nowego ludobójstwa” - przestrzegł ordynariusz diecezji Makurdi.

Więcej ...

Wkrótce Tydzień św. Krzysztofa – kierowcy wspierają misjonarzy

2025-07-10 15:15
Przekazanie samochodu

Archiwum domowe

Przekazanie samochodu

Od 20 do 27 lipca trwał będzie XXVI Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa. To coroczna inicjatywa duszpasterska, organizowana przez MIVA Polska - stowarzyszenie, które wspiera zakup środków transportu dla misjonarzy. O szczegółach tegorocznej akcji, ale i dotychczasowych osiągnięciach VIVA Polska w 25-lecie powstania, rozmawiano podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Sekretariacie Episkopatu Polski w Warszawie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Zapomniany patron leśników

Święci i błogosławieni

Zapomniany patron leśników

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Tylko zapatrzenie w Jezusa i naśladowanie Go rodzi trwałe...

Wiara

Tylko zapatrzenie w Jezusa i naśladowanie Go rodzi trwałe...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski