Reklama

Niedziela w Warszawie

Parafia dobrych relacji

Poświęcenia odnowionej figury Chrystusa i jawnogrzesznicy dokonał 3 grudnia 2022 r. kard. Kazimierz Nycz

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Poświęcenia odnowionej figury Chrystusa i jawnogrzesznicy dokonał 3 grudnia 2022 r. kard. Kazimierz Nycz

Tę mieszczącą się w centrum Śródmieścia parafię można bez wątpienia nazwać metropolitalną. Gromadzą się w niej ludzie z całej Warszawy, pielgrzymi, turyści i osoby świadomie wybierające to miejsce.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Specyfika parafii sprawia, że trudno określić dokładnie liczbę jej mieszkańców. Są to zarówno osoby bardzo zaangażowane, jak i niezwiązane z Kościołem, część wiernych jest związana ze swoimi macierzystymi parafiami, w których się wychowywali. Oprócz rdzennych mieszkańców na terenie parafii św. Barbary mieszkają osoby wynajmujące krótko- i długoterminowo. Do kościoła przychodzą również pracownicy okolicznych biurowców, hoteli i punktów usługowych. Zmienia się też struktura demograficzna. Coraz częściej wprowadzają się nowi mieszkańcy, również z dziećmi. W ostatnich miesiącach powstają nowe budynki w miejscach dawnych, opustoszałych kamienic.

– Zauważamy również zainteresowanie zagranicznych grup pielgrzymkowych naszą parafią i możliwością sprawowania tu liturgii w swoim własnym języku – mówi „Niedzieli” ks. Tomasz Zaperty, proboszcz parafii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Choć cały czas dostrzec można skutki pandemii, takie jak niechęć do kontaktów społecznych, unikanie zgromadzeń i skłonność do spędzania czasu w domu, to jednak wierni parafii św. Barbary wiedzą, że osobiste uczestnictwo w liturgii jest niezmiernie ważne. Widać to po rosnącej frekwencji na Mszach św.

Reklama

W parafii działa blisko 20 grup i wspólnot, w których każdy może odnaleźć swoje miejsce. Wierni chętnie angażują się w życie parafii. – Świeccy, z którymi współpracujemy, to wspaniali ludzie służący Bogu i bliźniemu, nawet w najmniejszych rzeczach. Wielokrotnie widuję, jak kładą znicze i kwiaty przed figurą Chrystusa i jawnogrzesznicy, są bardzo życzliwi dla osób posługujących w naszej parafii. Często modlą się w kruchcie kościoła i przed odnowioną figurą. Bardzo to doceniam – podkreśla ks. Zaperty.

Również parafialny zespół katechetyczny w większości składa się ze świeckich. Dzięki oddanym pracownikom w kościele i wokół niego jest czysto, ołtarz jest zawsze starannie przystrojony, a piękna muzyka liturgiczna jest częścią Mszy św. i nabożeństw. To nie tylko zasługa organisty, ale także ogromny potencjał jednych z największych organów w stolicy.

Współpraca między księżmi a świeckimi w parafii jest bardzo owocna. Wyróżnia ją atmosfera wzajemnego szacunku i zrozumienia.

– Jako ksiądz mogę wesprzeć parafian w sprawach duchowych, a oni pokazują mi perspektywę swojego życia ze wszystkimi troskami i radościami – opowiada ks. Zaperty.

Wierni angażują się również w prace remontowe i te związane z utrzymaniem kościoła oraz terenu wokół niego. W planach jest stworzenie kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu. Na ostatnim etapie przygotowań jest budowa nowego domu parafialnego. Prace mają rozpocząć się niebawem.

– To tym bardziej dla nas wyczekiwany moment, ponieważ obecnie nie mamy zaplecza, aby posługiwać wśród wszystkich powierzonych nam ludzi. Realizacja dzieła, jakim jest nowy dom parafialny pozwoli skuteczniej podejmować wszystkie te wyzwania – zaznacza ks. Zaperty i dodaje, że jego pragnieniem jest, aby coraz więcej wiernych angażowało się w życie parafii. – Stawiamy na budowanie dobrych relacji w parafii. Chciałbym, żeby była ona otwarta na wszystkich ludzi poszukujących Boga.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2024-10-01 13:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: „Konklawe. Tajemnice wyborów papieskich" - premiera książki ks. Przemysława Śliwińskiego

Łukasz Krzysztofka

Papież powołuje każdego kardynała po to, aby ten w sposób nieskrępowany zrobił to, co do niego należy: wybrał tego, który będzie najlepszy jako przyszła Głowa Kościoła - mówił ks. Przemysław Śliwiński podczas prezentacji jego książki „Konklawe. Tajemnice wyborów papieskich", która odbyła się w środę w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Wydana nakładem Wydawnictwa Stacja7 publikacja zaciekawi każdego, kto chce zrozumieć, jak działa mechanizm konklawe i dlaczego wybory nowego papieża budzą powszechne emocje na całym świecie.

Więcej ...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

RED

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

Więcej ...

"Extra omnes!". Rozpoczęło się konklawe

2025-05-07 17:51

Vatican Media

O godz. 16:30 w Pałacu Apostolskim rozpoczęła się liturgia wejścia na konklawe. Wzięło w niej udział 133 kardynałów elektorów, a poprowadził ją – zgodnie z przepisami – najstarszy precedencją kardynał biskup – Pietro Parolin. Kardynałowie wybiorą 267. Papieża.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Kościół

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Kościół

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...