Reklama

Turystyka

Warto zobaczyć

Szlakiem Siedmiu Bazylik

Ks. Tomasz Podlewski

To propozycja dla odwiedzających Wieczne Miasto podczas trwającego właśnie Roku Świętego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymka do Siedmiu Kościołów została rozpropagowana przez św. Filipa Nereusza w XVI wieku. Od tej pory stała się ważną praktyką pątników przybywających do Wiecznego Miasta.

Trasa, o długości ok. 25 km, prowadzi przez peryferie, katakumby i najważniejsze bazyliki Wiecznego Miasta. Gdzie dokładnie?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

1. Bazylika św. Piotra

W sercu i symbolu chrześcijaństwa rozpoczyna się trasa tego starożytnego pielgrzymowania. Tu właśnie, na Watykanie, znajduje się grób św. Piotra Apostoła. Tu jest miejsce pochówku późniejszych papieży i świętych. W powstaniu obecnej bazyliki z XVI wieku (wybudowanej na tej z IV wieku przez cesarza Konstantyna Wielkiego) brali udział słynni artyści: Donato Bramante, Rafael Santi, Michał Anioł, Giovanni Lorenzo Bernini.

2. Bazylika Matki Bożej Większej

To najważniejsze i najstarsze sanktuarium poświęcone Maryi na Zachodzie. Jako jedyna z papieskich bazylik zachowała swój pierwotny, wczesnochrześcijański charakter. Według przekazów, jej powstanie zleciła sama Matka Boża, która ukazała się we śnie papieżowi Liberiuszowi. Miał on zbudować świątynię w miejscu, gdzie spadnie śnieg – a był sierpień 358 r. – stąd nazywana jest Bazyliką Matki Bożej Śnieżnej. Znajdują się tu cudowna ikona Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego), której autorstwo przypisywane jest św. Łukaszowi Ewangeliście, i relikwie Żłóbka Świętego.

3. Bazylika św. Wawrzyńca za Murami

Reklama

Ta bazylika mniejsza wznosi się w miejscu męczeńskiej śmierci hiszpańskiego diakona z III wieku. Według jednych źródeł, został ścięty, według innych – był męczony nad rozpaloną kratą, a legenda głosi, że żartował wtedy z oprawców, prosząc ich o równomierne przypieczenie. Zapewne z tym właśnie wiąże się Noc św. Wawrzyńca, kojarzona ze zjawiskiem spadających gwiazd. Mają one przypominać żarzące węgle, którymi męczono diakona.

Przy świątyni znajdują się katakumby oraz jeden z największych cmentarzy rzymskich – Verano.

4. Bazylika Świętego Krzyża z Jerozolimy

Ten dawny pałac cesarski nieopodal bazyliki laterańskiej jest dziś traktowany jako wielki relikwiarz. U fundamentu świątyni jest złożona ziemia z Palestyny, a jej wnętrze kryje w sobie relikwie Krzyża Chrystusa i Jego Męki przywiezione przez św. Helenę z Ziemi Świętej. Są więc m.in.: kawałki krzyża z tabliczką, gwóźdź, kolce korony cierniowej, ramię belki z krzyża Dobrego Łotra oraz kopia Całunu Turyńskiego. Jest też... palec „niewiernego” św. Tomasza.

5. Katedra św. Jana na Lateranie

A właściwie – Bazylika Najświętszego Zbawiciela oraz świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty, Matka i Głowa Wszystkich Kościołów Miasta i Świata. Od IV do XIV wieku, gdy papież przeniósł się do Awinionu, była to główna papieska siedziba.

Ważną częścią Lateranu są Święte Schody, które, według legendy, sprowadziła z Ziemi Świętej do Rzymu św. Helena. Wiodły one do pałacu Poncjusza Piłata i właśnie po nich miał przejść ubiczowany Chrystus. Po 28 stopniach chrześcijanie wchodzą jedynie na kolanach.

6. Bazylika św. Pawła za Murami

Miejsce pochówku św. Pawła, Apostoła Narodów. Tu znajduje się także łańcuch, którym według tradycji, w czasie procesu związano ręce św. Pawła.

Na ścianach naw bazyliki są medaliony z wizerunkami kolejnych papieży – od św. Piotra aż po papieża Franciszka. Drzwi Święte – znajdujące się po prawej stronie budowli – zostały wykonane w Konstantynopolu w XI wieku i pochodzą z wcześniejszej bazyliki, która stała na tym miejscu.

7. Bazylika św. Sebastiana za Murami

Powstała dla upamiętnienia żołnierza, który zginął śmiercią męczeńską za czasów Dioklecjana. Tuż przy niej znajdują się katakumby, w których kiedyś św. Sebastian był pochowany i w których chrześcijanie skrywali kości apostołów Piotra i Pawła. Dziś w świątyni są przechowywane relikwie apostołów i świętych. A nam szczególnie bliski zapewne będzie kamień z odciskiem stóp Chrystusa z kościoła Quo Vadis Domine.

Podziel się:

Oceń:

2025-01-28 13:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Więcej ...

Kielce: rusza bezpłatny autobus turystyczny na Święty Krzyż

2025-07-05 14:53
Opactwo na Świętym Krzyżu

Archiwum autora

Opactwo na Świętym Krzyżu

Od dzisiaj kursuje bezpłatny komfortowy autokar na Święty Krzyż. Pojazd w każdy weekend wakacji umożliwi turystom i wiernym sprawne dotarcie do najstarszego sanktuarium w Polsce. Autobus będzie dostępny do 28 września.

Więcej ...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

2025-07-05 19:11

Vatican Media

Dotychczasowy radca nuncjatury apostolskiej w Warszawie, ks. prał. Pavol Talapka został skierowany do pracy w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej, a do stolicy Polski przybędzie pracujący dotychczas jako radca nuncjatury w Kijowie pochodzący z Indii ks. prał. Joseph Maramreddy - dowiaduje się KAI.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Na jak wiele stać mnie z miłości do Boga?

Wiara

Na jak wiele stać mnie z miłości do Boga?

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Wiara

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...