Reklama

Zdrowie

Nasz zdrowie

Zdążyć przed pyłkami

Adobe Stock

Już się zaczęło. W kalendarzu pylenia roślin pojawiła się informacja o obecności w powietrzu pyłków olchy. Wkrótce dołączą do nich kolejne.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chociaż niebiologom trudno w to uwierzyć, pierwsze pyłki roślin pojawiają się już w styczniu. Uczulenie na pyłki drzew, traw i kwiatów to najczęściej występujące rodzaje alergii. U osób uczulonych mogą się pojawić jeden lub kilka uciążliwych objawów: wodnisty katar, niedrożność nosa i „seryjne” kichanie, suchy, męczący kaszel, który nie jest związany z infekcją, drapanie w gardle, zapalenie spojówek, czyli łzawiące i często opuchnięte, swędzące oczy.

Dzienniczek objawów

Reklama

Objawy trzeba uważnie obserwować, ponieważ mogą być sygnałem alergii, ale mogą również towarzyszyć innej chorobie, np. infekcji wirusowej czy zapaleniu zatok. W przypadku podejrzenia alergicznego tła naszych dolegliwości warto systematycznie notować objawy w zeszycie, zapisując czas ich występowania i nasilenie. Dzienniczek objawów będzie pomocny lekarzowi w diagnozowaniu problemu. Pomocny dla osób uczulonych na pyłki jest kalendarz pylenia roślin. Aktualne wersje są dostępne w internecie, a także w komunikatach pogodowych. Chociaż czas pylenia roślin nieco się różni w poszczególnych rejonach kraju, to dobrze jest pamiętać, że roślinami, których pyłki pojawiają się w powietrzu już w styczniu i lutym, są olcha i leszczyna. Marzec to czas pylenia topoli i wierzby. Z roślin, które pylą w kwietniu, a czasem już w marcu, częstym źródłem alergii jest brzoza. Typowymi alergenami są również pyłki traw (tymotki, rajgrasu), zbóż (często żyta) i chwastów (bylicy, komosy, babki lancetowatej, pokrzywy).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Test prawdę powie

Jednym z powszechnie dostępnych badań, które mogą potwierdzić naszą skłonność do reakcji alergicznych, jest morfologia krwi z tzw. rozmazem. Podwyższony poziom przeciwciał IgE w dużej części przypadków jest potwierdzeniem takiej skłonności.

Dokładniejszej odpowiedzi na temat przyczyn reakcji alergicznej dostarczają specjalistyczne testy, na które kieruje pacjenta lekarz. Są to testy pozwalające na identyfikację tzw. alergenów wziewnych, takich jak pyłki roślin, zarodniki pleśni (Alternaria, Cladosporium), naskórek i sierść zwierząt (kot, świnka morska i in.), roztocza kurzu domowego, a także testy sprawdzające reakcje na alergeny pokarmowe, takie jak mleko, jaja, warzywa.

Jak sobie radzić

Objawy alergii dość mocno utrudniają codzienne funkcjonowanie. W przypadku alergii sezonowej, takiej jak uczulenie na pyłki roślin, trzeba pamiętać, by stosowanie środków farmakologicznych (doustnych czy donosowych) rozpocząć na mniej więcej 2 tygodnie przed sezonem pylenia. Dlatego ważne są śledzenie informacji o pojawieniu się alergizujących pyłków oraz przeanalizowanie wszystkich możliwości ograniczenia kontaktu z nimi. Trzeba pamiętać, by w okresie pylenia nie suszyć ubrań i nie wietrzyć pościeli na zewnątrz. Mieszkanie można wietrzyć nocą lub wcześnie rano, kiedy stężenie pyłków jest niższe niż w innych porach dnia. W okresie intensywnego pylenia nie powinniśmy otwierać okien podczas jazdy samochodem. Warto też ograniczyć aktywność na świeżym powietrzu – należy spacerować po deszczu lub wcześnie rano, kiedy rośliny są jeszcze pokryte rosą. Trzeba nosić okulary przeciwsłoneczne, a po spacerze umyć twarz i zmienić ubranie. Osoby uczulone na pyłki traw nie powinny przebywać w pobliżu świeżo skoszonej trawy. Dym tytoniowy zaostrza reakcję alergiczną na pyłki, dlatego konieczne jest zrezygnowanie z palenia papierosów i unikanie przebywania w zadymionym środowisku.

Artykuł ma charakter informacyjny i nie stanowi porady medycznej.

Podziel się:

Oceń:

2025-02-04 13:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kichać na wiosnę

Adobe Stock

Kiedy większość z nas cieszy się, że wiosenne słońce przygrzewa i świeci na bezchmurnym niebie, alergicy – ze łzami w zaczerwienionych oczach i katarem nie do opanowania – marzą o deszczu, który „zmyje” pyłki.

Więcej ...

Austria: Kościół sprzedaje kolejne świątynie

2025-07-10 21:08

aradaphotography/pl.fotolia.com

Kościół katolicki w Austrii wystawia na sprzedaż kolejną świątynię. Do kupienia jest kościół w Hirschwang an der Rax w Dolnej Austrii. Sprzedaż to skutek spadającej liczby wiernych i kłopotów finansowych diecezji.

Więcej ...

Kardynał Bechara Raï: państwa muszą zmienić perspektywę

2025-07-11 16:01
Kardynał Bechara Raï

KAI

Kardynał Bechara Raï

- Model libański obejmuje wartości chrześcijańskie i muzułmańskie, dlatego możliwe jest pokojowe współżycie. Chcemy, by tak pozostało i aby wszyscy Libańczycy, chrześcijanie i muzułmanie, pozostali w kraju. To samo dotyczy Syrii i Iraku. Chcemy, aby chrześcijanie i muzułmanie pozostali, bo wspólne życie prowadzi do umiarkowanego islamu. Jeśli wszyscy wyjadą - kto będzie rządził Syrią, Irakiem, Egiptem? Tego nikt nie wie - mówi Kardynał Bechara.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

W Kościele nikt nie jest sam

Wiara

W Kościele nikt nie jest sam

Z medalikiem św. Benedykta w życie

Święci i błogosławieni

Z medalikiem św. Benedykta w życie

Święty, który uprawiał Europę

Święci i błogosławieni

Święty, który uprawiał Europę

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką