Reklama

Niedziela Małopolska

Siła Folkloru!

Malgorzata Cichoń

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Zakopanem od 21 sierpnia trwa 47. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. W niedzielę, 23 sierpnia odbyła się jego uroczysta inauguracja. Zaczęto od wspólnej Mszy św. w kościele Świętego Krzyża, gdzie modlono się m.in. o pokój. Uczestnicy Festiwalu zadbali o oprawę liturgii - poprzez międzynarodowe pieśni (m.in. rodem z Meksyku czy Sardynii), procesję z darami oraz modlitwę wiernych w różnych językach.

Zobacz zdjęcia: Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich

Po Eucharystii utworzył się barwny korowód, który przeszedł ul. Zamoyskiego oraz słynnym deptakiem Krupówki. Widzowie obejrzeli popis tańców i śpiewów z różnych stron świata: Polski, Słowacji, Ukrainy, Węgier, Rumunii, Bułgarii, Serbii, Grecji, Francji, Włoch, Hiszpanii, Portugalii i Meksyku. Występy kipiały energią, radością, entuzjazmem, który udzielał się osobom podziwiającym tę różnorodną mozaikę góralskiego folkloru.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zespoły, podczas trwającego tydzień Festiwalu (21-29 sierpnia), rywalizują o złote, srebrne i brązowe ciupagi. Polskę reprezentują Białodunajcanie, Limanowianie i Grojcowianie oraz Dolina Popradu. Natomiast gospodarzem wydarzenia jest zespół „Giewont” z Zakopanego-Olczy, który 22 sierpnia na scenie plenerowej pokazał obrzędy, tańce i śpiewy wykonywane podczas tradycyjnego wesela góralskiego. Także przedstawiciele innych państw, w ramach koncertu „Muzyka Łuku Karpat” w kinie „Sokół”, zagrali muzykę weselną oraz wykonali pełne temperamentu i uroku tańce solowe.

Dolna Rówień Krupowa zamieniła się w wioskę festiwalową, gdzie roi się od występów, konkursów, warsztatów, animacji dla dzieci oraz wystaw. Można tu także skorzystać z kiermaszu rękodzieła czy spróbować regionalnych potraw, a także uczestniczyć w narodowych dniach (w poniedziałek - grecki, we wtorek - ukraiński, w środę - hiszpański).

W poniedziałek, 24 sierpnia, rozpoczyna się trwający trzy dni Międzynarodowy Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych, im. Władysława Terbuni-Tutki. Na 27 sierpnia zaplanowano jubileusz Święta Gór, które po raz pierwszy odbyło się w Zakopanem 80 lat temu, a potem dało początek m.in. Festiwalowi. Wieczorem przewidziano koncert muzyków podhalańskich w repertuarze tradycyjnym i folkowym.

Reklama

Festiwal to także okazja do pogłębienia wiedzy. W Urzędzie Miasta Zakopane zorganizowano warsztaty folklorystyczne o gwarze podhalańskiej oraz międzynarodową konferencję naukową: „Kulturowe wymiary pogranicza”. Agnieszka Gąsienica-Giewont, dyrektor artystyczny Festiwalu, mówi „Niedzieli”, że jego głównym celem jest zachowanie dziedzictwa kulturowego regionów górskich. Organizatorzy starają się przyciągnąć zarówno znawców tematu, jak i dotrzeć do „przeciętnego turysty”. Różnymi sposobami chcą zachęcić go nie tylko do biernego oglądania, ale i do zaangażowania. Stąd pokazy artystyczne na ulicach miasta czy liczne warsztaty: - Jeżeli ktoś raz wejdzie do osady festiwalu, wraca! - zapewnia p. Agnieszka - Staramy się o jak najwyższy poziom wydarzenia, w tym o jego wymiar edukacyjny. Czasem folklor jest pejoratywnie pojmowany, jednak opinie, które do nas trafiają, świadczą, że prawda, siła folkloru i tradycja - przemawiają.

Warto podkreślić, że w programie wydarzenia uwzględniono wspólny udział w Eucharystii czy modlitwie o pokój w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, która będzie mieć miejsce w piątek, 28 sierpnia (początek o godz. 13.30). - To już tradycja Festiwalu: zawsze po Bożemu go rozpoczynaliśmy od Mszy. Natomiast podczas modlitwy o pokój łączymy się szczególnie z tymi, którzy znajdują się w różnorakiej biedzie - mówi pani Dyrektor.

Nie zabrakło także gestu solidarności: dochód z koncertu folkowego, który odbył się 21 sierpnia z udziałem Młodzieżowej Orkiestry Góralskiej „Jutrzenka” z Zakopanego oraz „Kapeli ze Wsi Warszawa”, przeznaczono dla górali z Nepalu, poszkodowanych w czasie niedawnego trzęsienia ziemi.

Więcej informacji i aktualności na stronie internetowej Festiwalu www.festiwale.zakopane.pl, którego patronem medialnym jest m.in. „Niedziela”.

Podziel się:

Oceń:

2015-08-24 12:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Festiwal pod Tatrami

Niedziela Ogólnopolska 33/2015, str. 48-49

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem
Górskich cieszy się wielkim zainteresowaniem
na całym świecie

Regina Watycha

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich cieszy się wielkim zainteresowaniem na całym świecie

Pod koniec wakacji, w dniach 21-29 sierpnia br. w Zakopanem będzie się odbywał 47. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Z Agnieszką Gąsienicą-Giewont – kierownikiem artystycznym festiwalu – rozmawia Agnieszka Konik-Korn

Więcej ...

Czy pozwolimy sobie zabrać wolność religijną?

2024-05-18 07:00
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

„Sejm RP wyraża zaniepokojenie decyzjami, które godzą w wolność wyznania, lekceważą prawa i uczucia ludzi wierzących oraz burzą pokój społeczny”. Nie, nie jest to fragment uchwały Sejmu z czasu kadencji Prawa i Sprawiedliwości, ale dokument podpisany przez marszałka Sejmu, Bronisława Komorowskiego z Platformy Obywatelskiej w 2009 roku, jako stanowisko krytyczne polskich posłów wobec wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka „kwestionującego podstawy prawne obecności krzyży w klasach szkolnych we Włoszech”.

Więcej ...

Jak będzie przebiegał Synod Archidiecezji Wrocławskiej?

2024-05-18 14:02
Do włączenia się w synod diecezjalny jest zaproszony każdy i każda z nas, świeccy i duchowni

Magdalena Lewandowska/Niedziela

Do włączenia się w synod diecezjalny jest zaproszony każdy i każda z nas, świeccy i duchowni

Dla wiernych Archidiecezji Wrocławskiej nadchodzi okazja, aby mieć wpływ na kształt lokalnego Kościoła. 19 maja rozpocznie się II Synod Archidiecezji Wrocławskiej i jest do niego zaproszony każdy, komu leży na sercu dobro Kościoła. Spotkania presynodalne pokazały, że potencjał zarówno wśród świeckich jak i duchownych do wzajemnej współpracy jest, a rozpoczynający się synod ma stać się wzmocnieniem tej więzi i nadaniem kierunku, którym chce prowadzić Kościół wrocławski Duch Święty.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów