Reklama

Niedziela Lubelska

Nadzieja na lepszą przyszłość

Paweł Lipa wśród afrykańskich dzieci

Archiwum Pawła Lipy

Paweł Lipa wśród afrykańskich dzieci

Burundi to najbiedniejszy kraj na świecie. Ubóstwo najmocniej uderza w dzieci – mówi Paweł Lipa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wolontariusz Caritas Archidiecezji Lubelskiej spędził kilka ostatnich tygodni w Burundi, jednak jego przygoda z Afryką zaczęła się już wiosną ubiegłego roku. Wówczas Paweł Lipa został koordynatorem akcji „Tornister pełen uśmiechów”, której beneficjentami mieli zostać uczniowie z misyjnej szkoły w Gitega Songa, prowadzonej przez Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus. W ramach akcji do końca sierpnia 2024 r. udało się zebrać niemal tysiąc plecaków wyposażonych w artykuły szkolne. We wrześniu dary, wśród których znalazły się także środki czystości, artykuły spożywcze oraz bardzo potrzebne mleko w proszku, wyruszyły w długą podróż. Kontener dotarł na miejsce przeznaczenia tuż przed Bożym Narodzeniem. Dzięki licznym darczyńcom kilkaset dzieci zostało obdarowanych plecakami wypełnionymi kredkami, zeszytami oraz innymi artykułami niezbędnymi w szkole. Na tym jednak nie zakończyła się współpraca lubelskiej Caritas z misyjną placówką, ukrytą w sercu Afryki.

Historia Nobla

Na początku marca z kilkutygodniową misją do Gitega Songa wyruszył Paweł Lipa. – Moim celem jest nie tylko wspieranie dzieci, ale także pokazanie światu, jak naprawdę wygląda życie w Burundi, kraju dotkniętym ubóstwem i wieloma trudnościami – mówi wolontariusz. Zamieszczając w mediach społecznościowych liczne relacje, stara się pozyskać kolejnych darczyńców, którzy sprawią, że na twarzach ubogich dzieci chociaż na chwilę zagości uśmiech. – Właśnie dowiedziałem się, że mleko w proszku, które dotarło do Gitega Songa z Lublina, uratowało życie małego chłopca. To niesamowite, jak niewiele potrzeba, aby ocalić dziecko. Dla nas to grosze, a dla dzieci z Afryki to kwestia życia i przyszłości – dzieli się Paweł Lipa. Jak opowiada, Nobel, 4-letni chłopiec, od urodzenia zmaga się z chorobą (ma wodogłowie) i czeka na operację. Jednak jego największym wrogiem jest głód. W styczniu był skrajnie niedożywiony, a jego życie gasło. W ostatniej chwili pojawiła się iskierka nadziei: mleko w proszku wysłane przez lubelską Caritas. Siostry zaczęły dokarmiać Nobla wysokobiałkowym mlekiem, a po kilku tygodniach chłopiec odzyskał siły. Jeszcze nie chodzi, ale każdego dnia staje się silniejszy, uśmiecha się szeroko i patrzy w przyszłość z nadzieją. Siostry czuwają nad nim, pozostając w stałym kontakcie z rodziną.

Jałmużna wielkopostna

Wolontariusz zachęca do przekazywania środków finansowych w ramach jałmużny wielkopostnej na dalszą pomoc dla dzieci, którymi opiekują się Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus. – Brak żywności, opieki medycznej oraz dostępu do edukacji to codzienność dzieci w tej części świata. Dlatego każda wpłata, choćby najmniejsza, ma ogromne znaczenie – mówi Paweł Lipa. Jak zapewnia, mleko w proszku ratuje życie wielu dzieci. Otrzymują je w szkole, aby uzupełnić białko. Wraz z nim dostają pączki, wypiekane przez siostry. To dla nich ogromnie ważne, bo często jest to ich pierwszy, a czasem jedyny posiłek w ciągu dnia. – Niedożywienie jest tu skrajne. Wiele dzieci ma opuchnięte twarze i brzuszki, są zarobaczone i osłabione. Głód to nie tylko pusty żołądek, to także brak sił do nauki i zabawy, do marzeń. Dzieci, które dziś walczą o przetrwanie, mogłyby w przyszłości zmieniać świat, ale najpierw muszą dostać szansę, by po prostu przeżyć. Siostry robią wszystko, co w ich mocy, aby im pomóc, ale bez naszego wsparcia nie jest to możliwe – podkreśla wolontariusz. Zachęca, by przekazywać pieniądze na pomoc dzieciom w Burundi na konto Sekretariatu Misyjnego Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus, numer rachunku 03 1240 2959 1111 0010 0182 1625, z dopiskiem „Gitega – dzieci – szkoła”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2025-03-25 19:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Portal misyjne.pl w nowej odsłonie

misyjne.pl

Portal misjonarzy oblatów i wydawnictwa „Misyjne Drogi” zaprezentował się w nowej wersji graficznej. Nowoczesny layout sprawia, że szukanie informacji na stronie jest jeszcze bardziej intuicyjne i w przyjemniejszej dla oka szacie graficznej.

Więcej ...

Odszedł Pasterz…

2025-07-12 12:04

Marek Białka

Wielokrotnie powtarzał, że wszystko, co osiągnął w swoim życiu, zawdzięcza … woli Bożej – powiedział na pogrzebie bp Leszek Leszkiewicz.

Więcej ...

Leon XIV: stańmy się znakami Bożej miłości i współczucia w świecie

2025-07-13 10:52

Vatican Media

„Jeśli w głębi naszego życia odkryjemy, że Chrystus, jako miłosierny Samarytanin, nas miłuje i troszczy się o nas, to również my jesteśmy poruszeni do tego, aby miłować w ten sam sposób i staniemy się pełni współczucia jak On. Uzdrowieni i umiłowani przez Chrystusa, staniemy się również znakami Jego miłości i współczucia w świecie” - powiedział papież podczas Mszy św. sprawowanej w parafii św. Tomasza z Villanueva w Castel Gandolfo.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...

Wiara

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...

Bp Długosz:  miłosierdzie nie oznacza, że mamy otwierać...

Kościół

Bp Długosz: miłosierdzie nie oznacza, że mamy otwierać...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką