Odpowiedź eksperta
Kupno mieszkania wiąże się zwykle z automatycznym członkostwem we wspólnocie mieszkaniowej. „Wspólnota mieszkaniowa” jest pojęciem stosowanym nie do nieruchomości, ale do ogółu właścicieli, których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości albo kilku nieruchomości, i powstaje z mocy prawa.
Zadania powierzone zarządcy nieruchomości zaś obejmują kompleksową obsługę danej nieruchomości, związaną zarówno z podejmowaniem decyzji w sprawie zarządzania nieruchomością, jak i analizowaniem oraz monitorowaniem czynników wpływających na prowadzenie racjonalnej gospodarki daną nieruchomością. Zarządca jest odpowiedzialny nie tylko za utrzymanie nieruchomości w dobrym stanie, ale także za komfort życia właścicieli lokali. Podejmowanie strategicznych decyzji dotyczących budynku i jego mieszkańców wymaga więc wiedzy z zakresu prawa, zarządzania i marketingu, ekonomii i budownictwa, a także orientacji w rynku nieruchomości. Na zarządcy nieruchomości spoczywa również obowiązek jej obsługi formalnej i finansowej – prowadzi on pełną księgowość wspólnoty mieszkaniowej, obsługuje jej konto bankowe, sporządza roczne sprawozdania finansowe, przygotowuje projekty umów i rozlicza się z urzędem skarbowym.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Profesjonalny zarządca może przygotowywać dla wspólnoty projekty uchwał czy doradzać, jakie prace remontowe i konserwacyjne należy wykonać, aby było to najkorzystniejsze dla nieruchomości.
Jeżeli zarządca nieruchomości nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, właściciel (wspólnota mieszkaniowa) może wystąpić przeciwko niemu do Komisji Odpowiedzialności Zawodowej działającej przy Ministrze Infrastruktury. Wcześniej należałoby wystosować oficjalne pismo wzywające zarządcę do realizacji konkretnych obowiązków.
Ponieważ zarządca świadczy swe usługi na podstawie umowy, to jeśli w odczuciu właścicieli nie wykonuje właściwie swoich obowiązków, wspólnota mieszkaniowa powinna podjąć decyzję o rozwiązaniu z nim umowy i poszukać takiego zarządcy, który rozumie, na czym polega jego rola i jest w stanie pomóc właścicielom w zarządzaniu. Ponadto jeżeli zarządca wyrządził wspólnocie mieszkaniowej szkodę, to w celu dochodzenia jej naprawienia należy zwrócić się do sądu. Zarząd czy zarządca podlegają odpowiedzialności w przypadku niewypełnienia swoich obowiązków.