Reklama

W wolnej chwili

Śladami Pana Samochodzika

Adobe Stock

Któż nie słyszał o bohaterze dawnych młodzieżowych powieści, po które sięgali też dorośli, by umilić sobie peerelowską rzeczywistość. Zapraszamy w podróż tropem Pana Samochodzika. Choć seria powstała ponad pół wieku temu, nadal znajduje nowych wielbicieli, którzy chętnie przenoszą się do miejsc, gdzie główny bohater – pan Tomasz – tropił legendarne skarby i zagrabione dzieła sztuki. Jak miejsca opisywane w książkach wyglądają dzisiaj?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ciechocinek, a dokładnie jego okolice. To właśnie tutaj, nad brzegami Wisły, poznajemy dziwaczny samochód, od którego wziął się pseudonim głównego bohatera. Pan Tomasz i zaprzyjaźnieni z nim harcerze szukają ukrytego podczas II wojny światowej skarbu hrabiego Dunina. Z książką w ręku warto poszukać pierwowzorów fikcyjnej miejscowości Antoninów, w której toczy się spora część opowieści, oraz spróbować odkryć, gdzie mogła się ukrywać szajka Barabasza.

Jeziorak to jezioro rynnowe, położone w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie iławskim. Znajduje się tu 16 wysp (w tym Wielka Żuława – jedna z największych wysp Polski), dwa półwyspy i liczne zatoki. Jeziorak leży na terenie Lasów Iławskich, Ostoi Iławskiej oraz Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego. Jest miejscem akcji powieści Nowe przygody Pana Samochodzika, w której główny bohater usiłuje odnaleźć zatopioną podczas II wojny światowej ciężarówkę, wypełnioną zrabowanymi dziełami sztuki. Na miejscu znajdziemy wiele pól namiotowych, przystani jachtowych, punktów gastronomicznych i miejsc noclegowych. W 1999 r. wytyczono tu szlak kajakowy (Iława – Miłomłyn – Ostróda) na pamiątkę wizyt Karola Wojtyły.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Malbork. To jedno z miejsc, w których pan Tomasz poszukuje zaginionego skarbu templariuszy. Wędrując śladami bohaterów, dotrzemy również m.in. do Augustowa i Puszczy Augustowskiej, zobaczymy Giby (małą miejscowość nad jeziorem Gieret), a także odkryjemy, że powieściowa wieś Miłkokuk to tak naprawdę Wiłkokuk (Pojezierze Suwalskie). Warto też zajechać nad jezioro Pomorze. Książka Pan Samochodzik i templariusze została zekranizowana w 1971 r. jako serial dla młodzieży, z niezapomnianą kreacją Stanisława Mikulskiego. Zdjęcia do serialu realizowano w Malborku, Radzyniu Chełmińskim, Okoninie (gmina Gruta) oraz nad jeziorami Wieldządzkim, Mełno i Gawłowickim – miejscach również wartych zwiedzenia.

Praga. Pan Tomasz wyjeżdżał również za granicę, a w książce Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic tropił w Czechach (a właściwie Czechosłowacji) złodziei ikon. Praga to miasto zdecydowanie zasługujące na dłuższe zwiedzanie, tym bardziej że sam bohater powieści przyznał: „Wędrówka po nim jest nieustającą przygodą, bo co krok zaskakuje jakiś piękny zakątek”.

Frombork. Pan Samochodzik szuka tu schowków z bezcennymi monetami, ukrytymi przez hitlerowskiego zbrodniarza pułkownika Koeniga. Co z opisywanych miejsc warto zobaczyć? Można sprawdzić, czy na cmentarzu zachowały się jeszcze jakieś przedwojenne groby, obejrzeć Zalew Wiślany oraz przystań. Pojawiające się w książce schronisko PTTK to najprawdopodobniej dzisiejszy budynek Kanonii św. Stanisława Kostki. Koniecznie trzeba odwiedzić katedrę i zobaczyć jej dziedziniec. A najlepiej wyruszyć do Fromborka z książką w ręku, ze względu na szczegółowe opisy fromborskich zabytków i uliczek.

Podziel się:

Oceń:

2025-04-14 14:19

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Red.

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

Więcej ...

Przewodniczący KEP zachęca do pielgrzymowania na Jasną Górę

2025-07-14 14:55

BP KEP

Zachęcam, aby pośród naszych wakacyjnych pielgrzymek nie zabrakło tej najważniejszej - tej, która prowadzi nas na spotkanie z Jezusem i Jego Matką - podkreślił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC, zachęcając do pielgrzymowania na Jasną Górę. Przewodniczący Episkopatu zaznaczył, że wakacje to czas, w którym „pielgrzymi z całej Polski wyruszają do Matki Bożej Częstochowskiej, aby wypraszać potrzebne łaski dla swoich rodzin, Ojczyzny, Kościoła i bliskich”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Małopolskie: Zerwany dach kościoła i blisko 500 osób...

Wiadomości

Małopolskie: Zerwany dach kościoła i blisko 500 osób...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Świadectwo byłej top modelki Nadii Auermann:

Wiara

Świadectwo byłej top modelki Nadii Auermann: "Kiedy...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski