Reklama

Niedziela Rzeszowska

Żegnamy Papieża bliskości

Niedziela rzeszowska 18/2025, str. I

Słuchacze Radia Via na Placu Świętego Piotra w Rzymie, październik 2024 r.

Vatican News

Słuchacze Radia Via na Placu Świętego Piotra w Rzymie, październik 2024 r.

Wiadomość o śmierci papieża Franciszka rozeszła się lotem błyskawicy. Wielu dowiedziało się o niej podczas świątecznych Eucharystii w kościołach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ojciec Święty nigdy nie był na Podkarpaciu, ale wielu wiernych z diecezji rzeszowskiej było na spotkaniach z nim, choćby w Krakowie w czasie Dni Młodych, czy też w Rzymie. W piątą niedzielę Wielkiego Postu dane nam było być na Mszy św. na Placu św. Piotra w ramach wielkiej pielgrzymki diecezjalnej chórów i orkiestr z okazji Roku Jubileuszowego. Papież Franciszek, mimo choroby, pojawił się na placu i udzielił nam apostolskiego błogosławieństwa. W poniedziałkowe przedpołudnie w całej diecezji zabiły żałobne dzwony. Msze św. za zmarłego Papieża zostały odprawione we wszystkich kościołach. Mszy św. w katedrze rzeszowskiej 24 kwietnia przewodniczył bp Jan Wątroba. Ojciec Święty Franciszek pozostał w naszej wdzięcznej pamięci w modlitwach i wspomnieniach. Na antenie Katolickiego Radia Via wyemitowano specjalny program jemu poświęcony. W trakcie audycji goście – duchowni i świeccy – dzielili się wspomnieniami i refleksjami na temat pontyfikatu Franciszka.

Dyrektor Rzeszowskiej Caritas ks. dr Piotr Potyrała wspomina papieża Franciszka jako „papieża miłosierdzia” – człowieka, który nie tylko głosił miłosierdzie, ale również je realizował w konkretnych czynach. Podkreślał, że miłosierdzie to „imię Boga”, a jego pontyfikat był pełen gestów bliskości wobec ubogich i wykluczonych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ksiądz Krzysztof Gac, proboszcz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Sędziszowie Małopolskim, podkreślił symboliczne znaczenie faktu, że papież odszedł w kontekście Święta Miłosierdzia, co odczytał jako duchowy znak. Zaznaczył, że Franciszek wzywał do troski o biednych i do życia w duchu miłosierdzia.

Wyjątkową umiejętność papieża Franciszka do budowania bliskości z wiernymi podkreślił ks. Janusz Sądel, oficjał Sądu Biskupiego w Rzeszowie. Zwrócił uwagę na ciepło i otwartość, które towarzyszyły każdemu spotkaniu z Ojcem Świętym – zarówno podczas audiencji generalnych, jak i dużych uroczystości, np. jubileuszy służb mundurowych czy pracowników służby zdrowia. Wspominał emocje, jakie wywoływała obecność papieża, szczególnie po jego powrocie do zdrowia. Ksiądz Sądel zauważył też, że Franciszek kontynuował linię bliskości i otwartości zapoczątkowaną przez Jana Pawła II.

Piotr Skiba z KSM Diecezji Rzeszowskiej podkreślił, że papież Franciszek od początku swojego pontyfikatu z wyjątkową otwartością i szczerością zwracał się do młodych ludzi. Mówił ich językiem, inspirował do odwagi, działania i zaangażowania w życie Kościoła. Franciszek był dla młodych kimś więcej niż papieżem – był przewodnikiem, który budował relacje bez dystansu, niezależnie od pochodzenia czy statusu. Szczególnie ważne były dla młodzieży jego słowa ze Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie: „jaśnieć, słuchać i nie lękać się”.

Katarzyna Zięba stwierdziła, że papież Franciszek był osobą niezwykle otwartą, a Światowe Dni Młodzieży z jego udziałem były czasem radości, braterstwa i jedności młodych z całego świata.

Papież Franciszek zmarł 21 kwietnia 2025 r. w Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 w Domu Świętej Marty w Watykanie.

Podziel się:

Oceń:

2025-04-29 10:46

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Watykan: papież nie planuje wizyty w Moskwie

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni zaprzeczył doniesieniom agencji informacyjnej Intelligence Online, jakoby papież Franciszek planował podróż do Moskwy w czerwcu.

Więcej ...

Dzień Męża i Żony – siedem rad Ulmów dla małżeństw

7 lipca 1935 r. Józef i Wiktoria ślubowali sobie miłość, wierność
i uczciwość małżeńską

Muzeum Rodziny Ulmów

7 lipca 1935 r. Józef i Wiktoria ślubowali sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską

Z inicjatywy Rycerzy Kolumba 13 lipca obchodzony jest Dzień Męża i Żony na pamiątkę ślubu świętych Zelii i Ludwika Martin, rodziców św. Tereski, który odbył się właśnie tego dnia. A czego uczą mężów i żony inni małżonkowie – Wiktoria i Józef Ulmowie? Oni wzięli ślub 7 lipca 1935 r., a 10 września br. wraz siedmiorgiem dzieci, w tym jednym nienarodzonym, zostaną wyniesieni na ołtarze.

Więcej ...

Ukraina będzie miała nowego premiera? Zełenski złożył propozycję

2025-07-14 15:02
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania

PAP/EPA

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w poniedziałek, że zaproponował wicepremierce Julii Swyrydenko, by stanęła na czele rządu i znacząco zmodyfikowała jego prace. Swyrydenko pełni obecnie funkcję pierwszego wicepremiera Ukrainy, kieruje też resortem gospodarki.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Małopolskie: Zerwany dach kościoła i blisko 500 osób...

Wiadomości

Małopolskie: Zerwany dach kościoła i blisko 500 osób...

Świadectwo byłej top modelki Nadii Auermann:

Wiara

Świadectwo byłej top modelki Nadii Auermann: "Kiedy...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski