Kobiety w Archidiecezji Warszawskiej spotykają się we wspólnotach o różnym charakterze. A to dlatego, że różne są potrzeby pań. Są grupy, które skupiają mamy z małymi dziećmi. W innych grupach gromadzą się wdowy, a w jeszcze innych wspólnotach odbywają się spotkania i formacja dla kobiet niezamężnych. Są też grupy biblijne dedykowane dla kobiet i wiele innych.
Ładowanie akumulatorów
– Panie, potrzebują środowiska, gdzie mogą we własnym, kobiecym gronie spotkać się, doładować akumulatory. A następnie wrócić do obowiązków rodzinnych i zawodowych – wyjaśnia o. Paweł Drobot CSSR, od 3 lat duszpasterz kobiet Archidiecezji Warszawskiej, i podkreśla. – Wszystkie spotkania takich wspólnot są dla pań wielką pomocą we wzroście duchowym i osobistym.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Duszpasterstwo Kobiet Archidiecezji Warszawskiej (DKAW) sprawuje pieczę nad wspólnotami w imieniu struktur Kościoła. Pełni również inne zadania. I tak np. promuje ciekawe wydarzenia skierowane do wierzących kobiet: rekolekcje, warsztaty, kursy, wykłady, wieczory uwielbienia i wszelkie inne inicjatywy. Innym ważnym zadaniem duszpasterstwa jest doradztwo, np. gdy grupa pań w danej parafii chce założyć nową wspólnotę lub zorganizować wydarzenie. DKAW nie tylko motywuje, ale i angażuje kobiety do zaangażowania w apostolat.
Reklama
– Na przestrzeni historii Kościoła wiele kobiet jest świadkami wiary i apostołkami – przypomina o. Drobot. – Przykładem może być Maria Magdalena, którą papież Franciszek ogłosił apostołką Apostołów. Rola kobiety w świecie jest niepodważalna: motywowanie, umacnianie, dodawanie odwagi. W czasach pełnych niepokoju i podziałów kobiety, które mają świadomość swojej misji zakorzenionej w relacji do Pana Boga i w wierze, mają wielką rolę do spełnienia. Aby nieść pokój, wprowadzać jedność tam, gdzie są podziały, oraz przebaczenie tam, gdzie są napięcia.
Duszpasterstwo pomaga kobietom również w odnajdywaniu swojej życiowej misji oraz dzielenia się tą misją z innymi kobietami i mężczyznami.
– Dzisiejszy świat potrzebuje takich kobiet, które żyjąc w zjednoczeniu z Bogiem, budują jedność między ludźmi – mówi duszpasterz i dodaje. – Obecnie wiele kobiet jest zagubionych. Dlatego tak ważne jest, żeby były środowiska, które będą umacniać ich tożsamość.
Duszpasterstwo kobiet stara się kierować wskazówką z listu św. Jana Pawła II do kobiet „Murieris dignitatem”. W tym liście papież podkreślił, że moralna siła kobiety, jej duchcowa moc wiąże się ze świadomością, że Bóg w jakiś szczególny sposób zawierza jej człowieka. Podkreślił, że godność kobiet wiąże się ściśle z miłością, jakiej ona doznaje ze względu na samą kobiecość i równocześnie z miłością, którą ona ze swej strony obdarza.
Kierunek Niepokalanów
Okazją do poznania licznych wspólnot oraz Duszpasterstwa Kobiet będzie pierwsza organizowana przez duszpasterstwo pielgrzymka do Niepokalanowa 14 czerwca. Tego dnia kobiety każdego wieku i stanu spotkają się w Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask, gdzie cześć odbiera Maryja – pierwsza kobieta Nadziei. W programie spotkania m.in.: Różaniec w kaplicy św. Maksymiliana, 11.00 – Msza św. w bazylice, zawierzenie Niepokalanej kobiet i ich rodzin, uwielbienie z chórem Ave Maria, świadectwa, kobiecy networking. Słowo do kobiet wygłosi o. Drobot CSSR.