Reklama

Kościół

Poznań

Z czego słynie Międzychód?

2025-06-10 13:53

Niedziela Plus 24/2025, str. II

Archiwum parafii

Pana Boga można chwalić nie tylko w dwóch świątyniach międzychodzkich, ale również w dziele stworzenia, które w tym rejonie jest urzekające.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Międzychód to miasto na zachodnim krańcu Wielkopolski, ciekawie położone na przesmyku między Jeziorem Miejskim a rzeką Wartą. W jego historii przeplatają się polskie korzenie, działalność cystersów, nurty reformacyjne oraz przynależność do zaboru pruskiego.

Jako miasto leżące na pograniczu, przechodzące z rąk do rąk, doświadczyło też przemian religijnych związanych ze zmianą wyznania mieszkańców. Dziś w Międzychodzie są dwie parafie rzymskokatolickie: Męczeństwa św. Jana Chrzciciela oraz Niepokalanego Serca Maryi, z których każda ma inną historię.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Polskie początki

Miasto od początku znajdowało się w granicach historycznej Wielkopolski, a prawa miejskie uzyskało w XIV wieku. Międzychód był zasiedlony jednak wcześniej, o czym świadczą odkrycia archeologiczne. Na wzniesieniu w okolicy miasta odkryto osadę prawdopodobnie z XI wieku. W XIV wieku okolice Międzychodu stały się terenem działalności osadniczej cystersów z klasztoru w Zemsku (k. Skwierzyny). Zakonnicy później przenieśli się z Zemska do Bledzewa, ale żaden z klasztorów nie zachował się do naszych czasów. O działalności cystersów świadczy dokument z 1378 r., który wystawiono z racji zamiany Rokitna, posiadłości starosty wielkopolskiego, na wsie cysterskie Muchocin i Radgoszcz, leżące obok Międzychodu.

Reklama

Od połowy XV wieku miasto było własnością rodu Ostrorogów, a od ok. 1500 do 1597 r. władali nim Ostrorogowie i Skórowie Oborniccy z Gaju. Następnie przez niemal 200 lat (do 1790 r.) Międzychód należał do rodu Unrugów. Wraz z całą Wielkopolską został włączony do zaboru pruskiego w wyniku II rozbioru Rzeczypospolitej w 1793 r. Do Polski powrócił dopiero w 1920 r.

Epizod krzyżacki

W historii warto odnotować ciekawostkę związaną z działaniami wojennymi między Polską a zakonem krzyżackim. Międzychód stał się jednym z celów militarnych planowanej wyprawy wójtów krzyżackich z Landsbergu (dzisiejszego Gorzowa Wielkopolskiego). Dowodem jest pismo z 1409 r. skierowane do wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego przez wójtów Nowej Marchii. W tym samym czasie na pewno istniała już parafia katolicka, ponieważ pierwszy zapis źródłowy o istnieniu kościoła w Międzychodzie powstał w 1404 r. Podano, że proboszczem wtedy był pleban Jan.

Kościół Męczeństwa św. Jana Chrzciciela

Reklama

Obecna świątynia nie była pierwszą w tym miejscu. Pierwotnie istniał tu kościół drewniany. Parafia w XV wieku była dość rozległa, gdyż obejmowała okoliczne miejscowości, m.in. Dzięcielin, Muchocin, Radgoszcz, Wielowieś, a przez pewien czas nawet Strychy. Zważywszy, że początkowo miasto było w rękach rodów, miało to wpływ na religię. Reformacja nie ominęła katolickiego Międzychodu. W czasach Zygmunta Augusta właściciel miasta Jakub Ostroróg przyjął luteranizm i ulegał wpływom braci czeskich. Kościół na ponad 30 lat przeszedł w ręce innowierców. W 1589 r. syn Jakuba – wojewoda malborski Jan Ostroróg powrócił do Kościoła katolickiego, a proboszczem ustanowił Macieja z Pniew. Ze względu na duży stopień zniszczenia świątyni rozebrano stary kościół, a już w 1591 r. wybudowano z cegły palonej nową świątynię, która istnieje do dziś. Władze kościelne, pamiętając, że prawo patronatu należące do rodu nie dało gwarancji, aby kościół był katolicki, zastrzegły w akcie erekcyjnym, iż prawo patronatu nad świątynią mają biskupi poznańscy. To uchroniło kościół przed przejęciem przez luteran, kiedy miasto przeszło w ręce protestanta Krzysztofa Unruga w pierwszej połowie XVII wieku. Z tamtych czasów zachowała się część wyposażenia kościoła, m.in. późnorenesansowa chrzcielnica. W latach 1982-95 przeprowadzono generalny remont świątyni. Obecnie kościół ze śnieżnobiałą elewacją pięknie komponuje się z urokliwymi zabytkowymi uliczkami Międzychodu. Obecnie proboszczem jest ks. Tomasz Górny. Nieopodal kościoła znajduje się atrakcja turystyczna – laufpompa z 1912 r.

Źródło artezyjskie

Laufpompy, zwane też ręcznymi pompami tłokowymi, służyły do czerpania wody ze studni głębinowych. Były powszechne w XIX i na początku XX wieku, zanim nadeszła era wodociągów. Ustawione w centralnych punktach miasteczek były miejscem spotkań, krótkich rozmów i codziennej rutyny – bo każdy musiał przecież przynieść wodę do domu. Międzychód ma bardzo cenne zasoby wód mineralnych, które zawartością składników mineralnych dorównują wodom leczniczym w słynnych zdrojach, np. Krynicy czy Busku. Dzięki siarkowym źródłom artezyjskim Międzychód w czasach przedwojennych zaczął rozwijać się jako uzdrowisko. Pomysłodawcą otwarcia w 1925 r. Uzdrowiska dla Pracowników Państwowych był Andrzej Chramiec z Podhala, współpracownik Tytusa Chałubińskiego. Odlana z żeliwa laufpompa nieopodal kościoła Męczeństwa św. Jana Chrzciciela pozwala wydobywać wodę z ujęcia znajdującego się na głębokości 150 m. Kiedy zbliżamy się do studni, czuć charakterystyczną woń zgniłych jaj, czyli zapach siarkowodoru, który jest głównym składnikiem wody. Choć zapach jest nieprzyjemny, smak i walory wody – są wyśmienite. Obok siarkowodoru woda zawiera bowiem również magnez (chroniący przed zawałem serca), jod (niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy) i siarkę (konieczną dla dobrej kondycji skóry i włosów).

Drugi kościół – Niepokalanego Serca Maryi – to świątynia poewangelicka, która jest świadectwem faktu, że Międzychód był miastem katolików i protestantów. Kościół został wybudowany w 1840 r. w miejscu poprzedniej świątyni. W 1864 r. zbudowano nowe organy, które istnieją do dzisiaj. Po II wojnie światowej kościół znalazł się w rękach katolików – początkowo jako kościół pomocniczy parafii Męczeństwa św. Jana Chrzciciela, a od 1974 r. jako świątynia parafialna. 50 lat temu – 24 kwietnia 1975 r. arcybiskup metropolita poznański Antoni Baraniak dokonał poświęcenia kościoła i ołtarza, w którym umieszczono relikwie św. Jukundyna i św. Prospera. Z racji jubileuszu w sobotę 24 maja br. rozpoczęły się w parafii misje święte. Od 2010 r., kiedy to poświęcono specjalną kaplicę, w kościele trwa Wieczysta Adoracja Najświętszego Sakramentu. Od 2011 r. proboszczem jest ks. Roman Grocholski.

Przyroda też mówi o Bogu

Pana Boga można chwalić nie tylko w dwóch świątyniach międzychodzkich, ale również w dziele stworzenia, które w tym rejonie jest wyjątkowo urzekające. Cały region wokół Międzychodu jest nazywany bowiem Krainą Stu Jezior. W promieniu kilku kilometrów od miasta znajduje się aż trzydzieści pięć jezior. Na północ rozpościera się wielki kompleks leśny – Puszcza Notecka. Warto przyjechać do Międzychodu, aby namacalnie doświadczyć historii, pochodzić między zabytkowymi kamienicami, spróbować wody z laufpompy oraz pomodlić się w kaplicy Wieczystej Adoracji.

Podziel się:

Oceń:

Wybrane dla Ciebie

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Red.

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

Więcej ...

Rozpoczęły się tymczasowe kontrole na granicach z Niemcami i Litwą

2025-07-07 08:11
Granica polsko-niemiecka w Słubicach

Monika Książek

Granica polsko-niemiecka w Słubicach

Od północy rozpoczęły się tymczasowe kontrole na granicach z Niemcami i Litwą, podczas których funkcjonariusze Straży Granicznej, wspierani przez policję i żołnierzy WOT mogą zatrzymać do wyrywkowej kontroli wytypowane pojazdy. Według rządu kontrole są konieczne, by zredukować niekontrolowany przepływ migrantów.

Więcej ...

Letnie pielgrzymowanie na Jasną Górę nabiera rozpędu: Pieszo, na rolkach, w siodle

2025-07-07 20:01

Karol Porwich/Niedziela

Letnie pielgrzymowanie na Jasną Górę nie traci na aktualności. Już teraz przekonują o tym kolejne grupy pielgrzymów, którzy każdego dnia napływają do sanktuarium, a w nich rodziny, młodzież, seniorzy. Jak dotąd, już w czerwcu, odnotowano więcej pątników pieszych, a i liczba biegaczy podwoiła się w tym przedziale czasowym w stosunku do roku ubiegłego. Coraz więcej przyjeżdża nowych grup rowerowych organizowanych też w skali diecezji. Pątnicy przybywają na Jasną Górę w duchu hasła Roku Jubileuszowego - "Pielgrzymi nadziei".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan: Kardynał Ryłko przestał pełnić funkcję...

Kościół

Watykan: Kardynał Ryłko przestał pełnić funkcję...

Jezu, spójrz dziś w moje oczy!

Wiara

Jezu, spójrz dziś w moje oczy!

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Wiara

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...