Kaplica sanktuarium bł. Marii Karłowskiej 21 czerwca wypełniła się po brzegi. Przybyło ok. 150 pań z dekanatów jabłonowskiego i golubskiego, a towarzyszyli im proboszczowie i księża z rodzimych parafii. Przywitała wszystkich s. Katarzyna, która wprowadziła w klimat tego wyjątkowego miejsca i przybliżyła postać bł. Marii, odkrywając jej „nadprzyrodzone posiadanie nadziei”, ufność w Bożą Opatrzność. Dla naszej założycielki nadzieja była wartością kluczową w realizowaniu powołania do służby Bożej oraz pomocy dziewczętom i kobietom.
Niezwykłe powołanie
W konferencji ks. Marek Górski zaakcentował geniusz kobiety, na który szczególną uwagę zwrócił papież Jan Paweł II w encyklice „Mulieris Dignitatem”. Nie zabrakło mowy o Niewieście, która w historii zbawienia odegrała kluczową rolę, czyli Maryi, wzorze dla każdej kobiety. Po dawce duchowego pokarmu przyszedł czas na pokrzepienie ciała. Wspólna kawa przy małym co nie co była okazją do zawiązania nowych znajomości, wymiany doświadczeń, a także dzielenia się świadectwem życia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Następnym punktem w tym Bożym dniu była kolejna konferencja, która stanowiła przygotowanie do sakramentu spowiedzi i Mszy św. Uczestniczki spotkania usłyszały o sakramencie pojednania z Bogiem, ale też o świętych Kościoła, którzy odkrywali przed wiernymi niezwykłą moc tego sakramentu. Ksiądz kan. Andrzej Jakielski przygotował specjalnie na tą okazję rachunek sumienia skierowany do kobiet. Pomógł on spojrzeć głębiej w swoją naturę i dostrzec to, co oddala od Boga, ale też w to, co pomaga w powrocie do Niego. Wspólne przeżywanie Mszy św., której przewodniczył ks. kan. Grzegorz Tworzewski, i kazanie, które wygłosił, jeszcze bardziej podkreśliło charakter spotkania i wielką rolę kobiet w życiu codziennym.
Budowanie wspólnoty
Na agapie było rodzinnie. Towarzyszyła nam atmosfera wzajemnej życzliwości, pomocy, wysłuchania. Nie zabrakło okazji do zwiedzania sali pamięci i możliwości głębszego poznania historii zgromadzenia i zaciśnięcia więzi duchowej z matką założycielką. Ostatnim punktem było nabożeństwo przed Najświętszym Sakramentem. Dał się słyszeć jeden kobiecy głos, który rozbrzmiewał w murach klasztornych, wypowiadając wezwania z litanii do bł. Marii.
Jedna z uczestniczek wyznała, że to spotkanie było dla niej „nauką, czasem, by zastanowić się nad swoim życiem. Było to coś wspaniałego, niepowtarzalnego”. Spotkania jubileuszowe odkrywają prawdę o nas, ale też ukazują, jak ogromne znaczenie ma wspólnota Kościoła, jak bardzo potrzebujemy Chrystusa, ale i siebie nawzajem, żeby wspólnie odkrywać, jakim skarbem i darem jest ludzkie życie.