Reklama

Kultura

Maluje to, co czuje

2025-07-08 07:36

Niedziela Ogólnopolska 28/2025, str. 58-59

Raúl Berzos na tle swoich prac

www.diariodecadiz.es

Raúl Berzos na tle swoich prac

Jego twórczość cieszy się coraz większym zainteresowaniem na świecie. Kim jest Raúl Berzosa?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas watykańskiej prezentacji pieczęci z okazji 500. rocznicy urodzin Giovanniego Pierluigiego da Palestriny papież Franciszek podpisał wielką pocztówkę ze znaczkiem z portretem kompozytora. Podobiznę tę, na zlecenie watykańskiej Służby Poczty i Filatelistyki, namalował Raúl Berzosa Fernández – artysta doskonale znany czytelnikom Niedzieli.

To dobra okazja, by przybliżyć sylwetkę tego hiszpańskiego malarza, który w swojej twórczości z powodzeniem łączy wierność tradycji z nowoczesną formą przekazu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Więcej niż zawód

Raúl Berzosa urodził się w 1979 r. w Maladze, w rodzinie głęboko zakorzenionej w duchowości katolickiej. Edukację odebrał w szkołach braci marystów, a jego talent plastyczny ujawnił się, gdy przyszły malarz miał zaledwie 13 lat. Studiował historię sztuki na Uniwersytecie w Maladze. Jak sam mówi, malarstwo od początku było dla niego czymś więcej niż zawodem – z czasem stało się powołaniem.

Reklama

Pierwsze publiczne uznanie przyniósł mu plakat do procesji bractwa El Rocío w rodzinnym mieście (w 2000 r.). Cała jego droga twórcza rozpoczęła się od głębokiej więzi z hiszpańskimi bractwami religijnymi – właśnie tam, w środowisku andaluzyjskich cofradías, kształtowało się jego rozumienie sztuki jako narzędzia modlitwy wspólnotowej. Powiązanie z bractwami miało kluczowy wpływ na styl Berzosy i preferowaną przez niego tematykę prac. W swojej twórczości – wyraźnie realistycznej, pełnej ekspresji, w której artysta znakomicie operuje światłocieniem – koncentruje się głównie na tematach sakralnych. Większość prac Hiszpana stanowią oleje na płótnie, ale nie oznacza to, że stroni on od monumentalnych formatów, takich jak freski – bo te także ma w swoim bogatym portfolio.

Zapytany o to, co chce uchwycić w swoich dziełach, Berzosa odpowiedział: „Głównie swoją wiarę, swoje przekonania. Zawsze uważałem, że aby coś przedstawić, trzeba to poczuć. W przeciwnym razie możesz stworzyć technicznie dobrą pracę, ale prawdopodobnie będzie ona zimna, ponieważ nie możesz przekazać czegoś, czego nie czujesz”.

Od Hiszpanii po Gwatemalę

Dzieła Raúla Berzosy można znaleźć w świątyniach na całym świecie – od Hiszpanii po Argentynę i Kolumbię, od Stanów Zjednoczonych po Gwatemalę (gdzie w kościele Santa María Reina de la Familia znajduje się droga krzyżowa jego autorstwa – czternaście obrazów, które powstawały ponad rok), Chiny (tam, dokładnie do kościoła Niepokalanego Poczęcia w Pekinie, zwanego Katedrą Południową, w maju br. trafiły trzy wielkoformatowe obrazy) i Wielką Brytanię. W swoim dorobku artysta ma liczne portrety – m.in. sylwetki papieży, kardynałów, świętych – tworzone zawsze z ogromną precyzją, niesłychaną wręcz dbałością o detale i duchowym wyczuciem.

Jednym z najbardziej imponujących dzieł Berzosy jest fresk w oratorium Santa María Reina w jego rodzinnej Maladze – o powierzchni blisko 140 m2 – określany niekiedy mianem „Kaplicy Sykstyńskiej Malagi”. Wyróżniają go nie tylko rozmach, lecz także – przede wszystkim – głęboki, teologicznie przemyślany program ikonograficzny. Praca ta została zauważona przez samego papieża Benedykta XVI.

W sercu Watykanu

Reklama

Szczególne miejsce w twórczości Raúla Berzosy zajmuje jego współpraca z Watykanem. Artysta wielokrotnie tworzył na zlecenie Stolicy Apostolskiej, ilustrując m.in. broszury liturgiczne na ceremonie w Bazylice św. Piotra, a także projektując znaczki pocztowe. Jego prace znalazły się na oficjalnych emisjach watykańskich: z okazji 80. rocznicy urodzin papieża Franciszka (w 2016 r.), 50. rocznicy encykliki Populorum progressio Pawła VI (2017), 500. rocznicy urodzin św. Filipa Neri i św. Teresy od Jezusa (2015), a ostatnio również na znaczkach wielkanocnych (2022 i 2023) oraz z okazji 150-lecia Apteki Watykańskiej (2024). „Zawsze uważałem, że obrazy w sztuce sakralnej są narzędziami ewangelizacji. Jeśli nie prowadzą do Boga, mogą być piękne, ale są bezużyteczne. Dla mnie jako malarza i katolika to zaszczyt, że Watykan bierze pod uwagę moje prace” – powiedział w jednym z wywiadów.

W 2019 r. został mianowany Honorowym Akademikiem Papieskiej i Sławnej Akademii Wirtuozów Panteonu w Rzymie – instytucji skupiającej wybitnych twórców z całego świata, którzy w swej sztuce oddają chwałę Bogu.

*

Choć najbardziej znany jest jako malarz sakralny, artysta podkreśla, że równie istotne miejsce w jego twórczości zajmują portrety i pejzaże – szczególnie te morskie, inspirowane andaluzyjskim wybrzeżem. „Jako malarz mieszkający w nadmorskim mieście czuję naturalny związek z tym krajobrazem” – przyznał przed laty w jednej z rozmów.

Wrażliwość, techniczna precyzja i duchowa głębia to cechy, które sprawiają, że Raúla Berzosę wypada bez cienia wątpliwości uznać za postać wyjątkową na współczesnej scenie artystycznej. Dla wielu jego twórczość jest odpowiedzią na tęsknotę za sztuką, która nie tylko cieszy oko ze względu na wysokie walory artystyczne, lecz także – co równie istotne – porusza serce. To sztuka, która prowadzi wprost do Boga. Interpretatorzy jego sztuki zwracają uwagę na zdolność Berzosy oddawania tajemnicy wiary w sposób bliski człowiekowi XXI wieku, który z jednej strony jest zakorzeniony w klasyce, a z drugiej – otwarty na nowy język emocji, światła i symbolu. Nie bez powodu więc Hiszpana nazywa się często malarzem nowej ewangelizacji.

Podziel się:

Oceń:

+1 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prorocze obrazy

Niedziela toruńska 33/2023, str. IV

Paulina Gawlik

Archiwum Pauliny Gawlik

Paulina Gawlik

Bóg może działać także przez nasze talenty. Z Pauliną Gawlik, młodą i zdolną artystką, która tworzy obrazy na chwałę Bożą, rozmawia Beata Patalas.

Więcej ...

Krokodyle łzy w togach

2025-07-23 09:06
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Są takie momenty w życiu publicznym, kiedy hipokryzja osiąga poziom trudny do przełknięcia nawet przez najtwardszego obywatela. Gdy prezes Iustitii — Bartłomiej Przymusiński — z powagą stwierdza, że „na koniec dnia to przecież w obywateli najbardziej uderza bałagan, który mamy w wymiarze sprawiedliwości”, nie sposób nie odczuć niemierzonej ironii.

Więcej ...

Ojciec John Bashobora we Wrocławiu [Zaproszenie]

2025-07-23 17:30
Ksiądz John Bashobora po raz kolejny odwiedził naszą diecezję

Renata Czerwińska

Ksiądz John Bashobora po raz kolejny odwiedził naszą diecezję

Do Wrocławia przyjedzie o. John Bashobora - katolicki kapłan z Ugandy, który jest znany ze swej posługi na całym świecie. Spotkanie odbędzie się 24 lipca br. o godz.17:00 w kościele pw. NMP na Piasku. To właśnie wtedy duchowny z Afryki będzie sprawował Eucharystię.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Brygida Szwedzka tęskniąca do Jezusa

Święci i błogosławieni

Św. Brygida Szwedzka tęskniąca do Jezusa

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Aktor Dariusz Kowalski: drogowskazem, który nie zawodzi,...

Kościół

Aktor Dariusz Kowalski: drogowskazem, który nie zawodzi,...

Francja: dlaczego kobiety w kościele zakrywają głowę,...

Kościół

Francja: dlaczego kobiety w kościele zakrywają głowę,...

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...