Reklama

Polska

Abp Hoser: duszpasterstwo rodzin - priorytetowym w każdej parafii

RazemTV

Zdaniem abp. Henryka Hosera, dynamika poradni rodzinnych i małżeńskich działających w ramach duszpasterstwa rodzin w Polsce w ostatnich latach osłabła. Powinno to być natomiast duszpasterstwo „organiczne, priorytetowe każdej parafii” – uważa biskup warszawsko-praski. Abp Hoser mówił o stanie obecnym i wyzwaniach duszpasterstwa rodzin podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez KAI w sekretariacie Episkopatu Polski. Hierarcha jest członkiem delegacji polskich biskupów na synod biskupów poświęconym sprawom rodziny, który potrwa od 4 do 25 października w Rzymie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Abp Henryk Hoser nawiązał do własnych słów wypowiedzianych w wywiadzie dla KAI z lutego br. Stwierdził wtedy, że Kościół zdradził Jana Pawła II, bo praktyka duszpasterska dotycząca małżeństwa i rodziny nie poszła za głosem papieża, a nawet nie zapoznała się z jego nauczaniem.

Podczas dzisiejszej konferencji wyjaśnił, że takie przekonanie odniósł do sytuacji Kościoła na całym świecie i miał wówczas na myśli dwa rodzaje tej zdrady. Pierwsza jest zdradą bierną – „kiedy nie słucha się tego, co papież mówi, nie idzie za nim, nie przejmuje się tym, co czego on wzywa”. – Jest to postawa zupełnie obojętna wobec tego niebywałego przecież pontyfikatu – dodał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jest też postawa czynnej zdrady – wyjaśnił abp Hoser. Dokonuje się ona „nie tylko przez zaniechanie, ale również przez kontestowanie jego nauczania”.

Jak stwierdził, ta kontestacja biegnie już długim nurtem, który miał swój początek w tzw. rewolucji obyczajowej 1968 roku, w trakcie której zanegowano m.in. wskazówki encykliki Pawła VI „Humanae vitae”, dotyczącej zasad moralnych w dziedzinie przekazywania życia ludzkiego.

Abp Hoser przypomniał, że do redakcji tej encykliki w dużym stopniu przyczynił się właśnie Jan Paweł II, po Soborze Watykańskim II jeden z głównym promotorów duszpasterstwa rodzin w ówczesnej Polsce. Wskazał, że „Humanae vitae” została bardzo źle przyjęta w Kościele krajów Europy Zachodniej, natomiast w krajach misyjnych przyjęto ją z dużym zrozumieniem.

Zdaniem abp. Hosera, recepcja papieskiego nauczania dotyczącego rodziny w Polsce zaowocowała jeszcze w latach 60. rozwojem duszpasterstwa rodziny. Przejawiało się to m.in. powstaniem diecezjalnego poradnictwa rodzinnego. Poradnie rodzinne – powiedział abp Hoser – były odpowiedzią Kościoła na konieczność troski o człowieka, w którym sfera psychiczna i fizyczna są ze sobą związane.

Przypomniał też, że zadania duszpasterstwa rodzin w Polsce dobrze opisuje Dyrektorium Duszpasterstwa Rodzin, przyjęte przez Konferencję Episkopatu Polski w 2003 r.

Reklama

Jego zdaniem jednak dynamika poradni rodzinnych i małżeńskich w ostatnich latach osłabła. Stwierdził, że przyczynia się do tego m.in. fakt, że większość poradni jest czynna np. jeden dzień w tygodniu przez dwie godziny. – Mając świadomość, jak ogromne jest pole działania duszpasterstwa rodzin, obejmującego setki rodzin, dwie godziny pracy takiej poradni jest pracą zupełnie symboliczną – wskazał abp Hoser.

Dodatkowym mankamentem jest fakt, że działalność poradni rodzinnych została zredukowana do organizowania kilku (najczęściej trzech, ale czasem tylko jednego) spotkań dla narzeczonych w ramach kursu przedmałżeńskiego – ubolewał abp Hoser. – Efektywność działania takich poradni jest niewielka – dodał.

W wielu diecezjach – wskazał hierarcha – pojawiły się jednak „nowe siły”, dzięki którym duszpasterstwo rodzin z prawdziwego zdarzenia odradza się: prorodzinne ruchy i wspólnoty katolickie. Funkcjonują też poradnie rodzinne o profilu terapeutycznym, które specjalizują się w rozwiązywaniu problemów pojawiających się w życiu małżeńskim i rodzinnym.

Abp Hoser powiedział, że przygotowanie do małżeństwa jest „w pewnym sensie ważniejsze niż towarzyszenie małżeństwom po zawarciu sakramentu”, dlatego, że im lepsze przygotowanie i formacja, tym mniej później pojawia się problemów w codziennym życiu i lepsza jest zdolność pokonywania ewentualnych kryzysów.

Hierarcha przypomniał też, że człowiek powinien być przygotowywany do małżeństwa już od dzieciństwa, istotny jest w tej formacji także okres dojrzewania. Przygotowanie w ramach kursu przedmałżeńskiego powinno natomiast pomóc w świadomym przeżyciu sakramentu małżeństwa. Nie bez znaczenia jest ponadto duszpasterstwo „postmatrymonialne”, wskazujące że zawarcie sakramentu jest dopiero początkiem wspólnej drogi małżonków.

Reklama

Zdaniem abp. Hosera, Polska pod względem jakości funkcjonowania duszpasterstwa rodziny jest "mimo wszystko dużo lepiej usytuowana od krajów Europy Zachodniej", gdzie – jak stwierdził – duszpasterstwo takie praktycznie już nie działa.

Powtórzył natomiast, że duszpasterstwo rodzin w Polsce wymaga dynamizacji, przede wszystkim przekonania proboszczów o potrzebie uruchomienia takich inicjatyw. Powinny być one duszpasterstwem „organicznym, priorytetowym każdej parafii”. Wokół niego powinno się budować parafialną wspólnotę.

Podziel się:

Oceń:

2015-09-24 14:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Henryk Hoser: po katastrofie Smoleńskiej zabrakło współczucia i prawdy

Więcej ...

Watykan: W lipcu nie będzie papieskich audiencji generalnych i specjalnych

2024-06-28 13:08

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Lipiec jest tradycyjnie miesiącem odpoczynku papieża Franciszka; nie będą się wówczas odbywać audiencje generalne i specjalne. Komunikat w tej sprawie wydała w piątek Prefektura Domu Papieskiego.

Więcej ...

Mińsk: nuncjusz apeluje o poszanowanie praw człowieka na Białorusi

2024-06-28 17:45

Adobe Stock

„Modlę się, aby każdy obywatel Białorusi zawsze czuł się wolny i chroniony przed wszelkimi ograniczeniami zewnętrznymi i wewnętrznymi, aby mógł w pełni realizować się w swoim kraju” - stwierdził nuncjusz apostolski na Białorusi, abp Ante Jozić. Uczynił to 27 czerwca wieczorem podczas przyjęcia z okazji kolejnej rocznicy pontyfikatu papieża Franciszka. W watykańskich placówkach dyplomatycznych obchodzi się ją w przeddzień uroczystości świętych Piotra i Pawła.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Wiara

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Ks. dr Tomasz Podlewski nagrodzony honorowym wyróżnieniem

Kościół

Ks. dr Tomasz Podlewski nagrodzony honorowym wyróżnieniem

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?