Reklama

Polska

Obrona życia ważniejsza niż tożsamość dziecka

Piotr Lorenc

W naszym Oknie zostało uratowanych 15 dzieci. Obrona życia to wartość wyższa niż problem tożsamości dziecka - powiedziała KAI s. Barbara Król ze Zgromadzenia Sióstr Rodziny Maryi. Odniosła się w ten sposób do apelu Komitetu Praw Dziecka ONZ, który wezwał Polskę do likwidacji Okien Życia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Komitet Praw Dziecka ONZ wezwał Polskę do likwidacji Okien Życia i zalecił promowanie alternatywnych rozwiązań, umożliwiających zrzeczenie się praw do dziecka, bo według niego - Okno Życia "narusza prawo dzieci do tożsamości". Okien Życia broni m.in. rzecznik praw dziecka Marek Michalak mówiąc, że "nie można likwidować alternatywy, która może uratować dziecku życie".

Oknem Życia przy ul. Hożej w Warszawie opiekuje się Zgromadzenie Sióstr Rodziny Maryi. - W naszym Oknie zostało uratowanych 15 dzieci. Obrona życia to wartość wyższa niż problem tożsamości dziecka - powiedziała KAI s. Barbara Król

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Mamy służyć życiu i bronić życia w Oknie Życia. To Okno funkcjonuje i służy życiu. Czuwamy nad tym dzień i noc. Dowodem na to, że spełniło ono swoją funkcję jest to, że 15 dzieci zostało uratowanych - powiedziała s. Król.

Po znalezieniu dziecka w Oknie Życia siostry powiadamiają pogotowie i policję. Następnie dziecko zostaje przewiezione do szpitala. Na tym kończy się rola sióstr. Odtąd zajmują się nim pracownicy szpitala, do którego dziecko zostaje skierowane na badania. Dalszy jego los określają procedury ustalone przez państwo - nadanie dziecku personaliów przez sąd i rozpoczęcie procesu adopcyjnego.

- W sobotę odwiedziła nas rodzina, to była druga rocznica położenia dziecka w naszym Oknie Życia. przyszli podziękować za to, że mają takie piękne dziecko - powiedziała s. Król, na co dzień opiekująca się Oknem Życia przy ul. Hożej w Warszawie.

Okna życia to miejsca, w których matka może pozostawić anonimowo swoje nowo narodzone dziecko, bez narażania jego życia i zdrowia. Obecnie w całym kraju są 54 takie okna, a ich otwarcie najczęściej następuje 25 marca - w święto Zwiastowania Pańskiego, gdy w Polsce obchodzony jest Dzień Świętości Życia. Organizują je zazwyczaj oddziały diecezjalne Caritas we współpracy ze zgromadzeniami żeńskimi, domami samotnej matki, a nawet szpitalami miejskimi.

Reklama

Do tej pory w Oknach Życia pozostawiono 83 niemowlęta. W 2013 r. było ich 18, w 2014 - 8, a w 2015 - 5. Okna Życia działają w większości europejskich krajów.

Są one alternatywą dla dotychczasowych możliwości zostawienia dziecka w szpitalu po porodzie lub skrócenia drogi adopcji. "Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie stanowią najlepszego rozwiązania. Okno Życia jest alternatywą dla porzucenia noworodka na śmietniku i pozbawienia go opieki" - informuje Caritas Polska na swojej stronie internetowej.

Podziel się:

Oceń:

2015-10-19 16:47

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kielce: Kilkutygodniowy chłopiec znaleziony w Oknie Życia

Karol Porwich/Niedziela

Kilkutygodniowe dziecko pozostawiono w Oknie Życia Caritas Diecezji Kieleckiej. Niemowlę odebrały siostry nazaretanki. Było zadbane i w dobrym stanie zdrowia – poinformowała w poniedziałek kielecka Caritas.

Więcej ...

Bp Florczyk będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

2024-06-26 08:29

EpiskopatNews/ flickr.com

Nie ma szlachetnego człowieka, nie ma człowieka wysokiej jakości duchowej, który żyje wartościami, jeżeli nie narzuca sobie dyscypliny wewnętrznej, zmagania się z samym sobą - podkreślił pomocniczy biskup kielecki bp Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców, wskazując na związki sportu i wiary. Duchowny będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas rozpoczynających się 26 lipca Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Więcej ...

Rozpoczyna się szkoła letnia Akademii Liderów

2024-06-26 09:34

Mat. prasowy

Wyjątkowo zaangażowana społecznie młodzież rozpoczyna właśnie 10-dniowe szkolenie w ramach Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja. 31 wyjątkowych młodych społeczników (w wieku 16-20 lat) wyłonionych w ogólnopolskiej rekrutacji będzie uczyć się jak prowadzić własne projekty społeczne i stawać się prawdziwymi liderami zmian w swoich miejscowościach. I choć wielu badaczy mówi o pokoleniu Z jako o pokoleniu „nowych nihilistów”, są w Polsce młode osoby chcące brać odpowiedzialność za wspólne sprawy i pomagać osobom potrzebującym. I te osoby właśnie spotkały się na szkole letniej Akademii Liderów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?