Reklama

Europa

Kościół po zamachach w Paryżu

Artur Stelmasiak

Kościół katolicki potępił serię zamachów terrorystycznych, do jakich doszło w piątek 13 listopada późnym wieczorem w Paryżu. Zginęło 129 osób, w tym 89 zastrzelonych w sali koncertowej Bataclan. Liczba ofiar może wzrosnąć, gdyż wśród kilkuset rannych niemal sto jest w stanie krytycznym. Do zamachów przyznało się Państwo Islamskie, które zapowiedziało, że Francja pozostanie jednym z głównych celów jego działań.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Papież: kawałek III wojny światowej

Kilkakrotnie głos w tej sprawie zabrał papież Franciszek. „Ojciec Święty zdecydowanie potępia przemoc, która nie może niczego rozwiązać i prosi Boga, aby wszystkich natchnął myślami pokoju i solidarności oraz udzielił ciężko doświadczonym rodzinom i wszystkim Francuzom obfitości swego błogosławieństwa” – napisał w imieniu papieża kard. Pietro Parolin w przesłaniu, wystosowanym do arcybiskupa Paryża, kard. André Vingt-Trois.

- Jestem wstrząśnięty i zasmucony, nie potrafię tego zrozumieć, ale takie sprawy trudno pojąć - mówił Franciszek w rozmowie telefonicznej z dyrektorem stacji telewizyjnej włoskiego episkopatu TV2000, Lucio Brunellim. Dodał, że współczuje „umiłowanemu narodowi francuskiemu” oraz rodzinom ofiar i modli się za ich wszystkich. Gdy Brunelli przypomniał papieskie słowa o trzeciej wojnie światowej, która trwa „w kawałkach”, Franciszek odparł, że zamachy w Paryżu są właśnie jednym z takich kawałków. - Nie ma dla takich czynów usprawiedliwienia - stwierdził z mocą papież, nazywając je nieludzkimi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na Twitterze wezwał do modlitwy za ofiary ataków w Paryżu. Natomiast po niedzielnej modlitwie „Anioł Pański” na placu św. Piotra oświadczył, że „to wielkie barbarzyństwo budzi nasz niepokój i zastanawiamy się, jak ludzkie serce może wymyślić i dokonać takich strasznych rzeczy, które wstrząsnęły nie tylko Francją, ale i całym światem”. - W obliczu takich czynów, nie można nie potępić oburzającej obelgi dla godności osoby ludzkiej. Pragnę stanowczo potwierdzić, że droga przemocy i nienawiści nie rozwiąże problemów ludzkości! I że wykorzystywanie imienia Bożego dla usprawiedliwienia tej drogi jest bluźnierstwem! - stwierdził z mocą papież, po czym wraz z obecnymi modlił się za „bezbronne ofiary tej tragedii”.

Również dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że paryskie zamachy te podważają pokój ludzkości i wymagają stanowczego przeciwstawienia się rozprzestrzenianiu zabójczej nienawiści we wszystkich jej formach.

Reklama

Francja: ogólnonarodowa modlitwa

We Francji tamtejsi biskupi przyłączyli się do żałoby narodowej, ogłoszonej przez prezydenta François’a Hollanda. Zaapelowali o odprawianie Mszy w parafiach oraz o szczególną modlitwę w intencji ofiar zamachów. Poinformowali, że we wszystkich francuskich katedrach będą biły dzwony.

Z kolei arcybiskup Paryża określił zamachy terrorystyczne mianem kolejnego barbarzyństwa ze strony fanatycznych ugrupowań. „Modlę się i wzywam katolików Paryża, aby modlili się za tych, którzy zginęli wczoraj i ich rodziny, za rannych i ich bliskich i za tych, którzy spieszą, aby ich uratować, za pracowników sił porządkowych, poddanych straszliwej presji, za przywódców i naszą ojczyznę, abyśmy trwali w jedności i pokoju serca” - napisał w swoim apelu kard. Vingt-Trois. Jednocześnie wezwał parafie do ścisłego przestrzegania przepisów bezpieczeństwa wydanych przez władze publiczne. Zapowiedział też, że w niedzielę 15 listopada o godz. 18.30 odprawi w katedrze Notre-Dame Mszę św. za ofiary tej przemocy, transmitowaną przez telewizję katolicką KTO.

„W obliczu ludzkiej przemocy, prośmy o łaskę serca niezłomnego i wolnego od nienawiści. Niech umiar, powściągliwość i opanowanie, jakie wszyscy okazali do tej pory potwierdzą się w nadchodzących tygodniach i miesiącach; nikt nie poddaje się przerażeniu lub nienawiści. Prośmy o łaskę, byśmy byli twórcami pokoju. Nigdy nie możemy zwątpić w możliwość pokoju, jeśli budujemy sprawiedliwość” – napisał arcybiskup Paryża.

Polska: solidarność z Francuzami

Modlę się za ofiary paryskiego zamachu, aby Bóg okazał miłosierdzie i dał łaskę opamiętania i nawrócenia wszystkim, którzy stosują przemoc - zapewnił na Twitterze jako pierwszy z polskich hierarchów abp Wojciech Polak, prymas Polski.

Reklama

Wkrótce potem pojawiła się deklaracja przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisława Gądeckiego, który napisał: „Współczuję, modlę się i zapewniam o solidarności Kościoła katolickiego w Polsce z Francuzami”.

Korzystając z Twittera głos zabrał również metropolita przemyski abp Józef Michalik zachęcając „Ogarnijmy modlitwą tych, którzy zginęli w Paryżu oraz ich rodziny. Miłosierny Panie, daj zmarłym życie wieczne, a ich najbliższym ukojenie!”.

Kilka godzin później biskupi polscy wystosowali list do arcybiskupa Paryża. W imieniu Kościoła katolickiego w Polsce abp Gądecki zapewnił, że biskupi polscy, kapłani i wierni świeccy łączą się w modlitwie, aby Francja mogła cieszyć się trwałym pokojem i bezpieczeństwem swoich obywateli. Jest to modlitwa, aby nigdy więcej nie było zamachów, które są przeciw uniwersalnemu prawu Bożemu i przykazaniu miłości Boga i bliźniego.

Jednocześnie abp Gądecki przytoczył słowa Jezusa Chrystusa: Pokój wam zostawiam. Niech się nie trwoży serce wasze ani nie lęka. Zachęcił, aby nie dać się zastraszyć i zwyciężyć złu, lecz aby zło dobrem zwyciężać.

Osobne kondolencje na ręce kard. Vingt-Trois skierowali kardynałowie: Stanisław Dziwisz i Kazimierz Nycz.

Na wieść o zamachach we Francji modlitwa za zabitych i rannych rozpoczęła się na Jasnej Górze. Jest ona zanoszona niemal podczas każdej Mszy św. Za ofiary zamachów modlił się także abp Wacław Depo, który wskazał, że w Paryżu zginęli ludzie, „bo byli otwarci na przyjęcie wszystkich, a dzisiaj stawiamy sobie już pytanie o sens przyjmowania kogokolwiek”.

Jako wyraz solidarności z narodem francuskim w czasie różańca o godz. 16.00 w Kaplicy Matki Bożej, jedna tajemnica jest odmawiana w języku francuskim. - To wyraz jedności z narodem, który tak często przecież pielgrzymuje na Jasną Górę - tłumaczą paulini.

Reklama

Do wydarzeń w Paryżu nawiązał były redaktor naczelny tygodnika „Niedziela”. - Francjo, coś zrobiła ze swoim Chrztem? - tak pytał Jan Paweł II Francuzów podczas jednej z pielgrzymek - przypomniał w homilii ks. Ireneusz Skubiś. Zauważył, że „można oczywiście szukać odpowiedzi na współczesny terroryzm w różnych układach, także politycznych, ale jednocześnie trzeba zapytać o tożsamość Francuzów i Europy”. - Europo coś zrobiła z Chrystusem, coś zrobiła ze swoimi kościołami, które zamieniasz na meczety, co zrobiliście wielcy politycy, którzy dzisiaj z drżeniem przekazujecie straszne wiadomości i wysyłacie kondolencje? - pytał na Jasnej Górze kaznodzieja. Dodał, że co 4 minuty na świecie zabijany jest chrześcijanin i pytał „wielkich tego świata”, co zrobili z tymi tysiącami chrześcijan zabijanych codziennie.

„Jednoczymy się w bólu z Francją. Solidaryzujemy ze wszystkimi dotkniętymi tymi zamachami i ofiarnie ich wspierającymi” - napisał rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński. A podczas niedzielnej Mszy św. w kościele akademickim w ich intencji ks. dr hab. Andrzej Kiciński zaznaczył, że zjednoczenie w modlitwie z tymi, którzy płaczą, cierpią, pytają się o sens jest obowiązkiem chrześcijanina. Za św. Tomaszem z Akwinu powtórzył, że „Bóg dopuszcza zło tylko po to, aby wyprowadzić z niego coś lepszego”.

Do modlitwy w intencji ofiar zamachu wezwał wiernych Ordynariatu Polowego biskup polowy Józef Guzdek. Ordynariusz wojskowy zaapelował o solidarność z rodzinami ofiar i zachęcił do odśpiewania podczas niedzielnych Mszy św. w kościołach i kaplicach garnizonowych Suplikacji.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2015-11-15 16:35

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Biskupi polscy do abp. Paryża: Nie dajcie się zastraszyć i zwyciężyć złu!

fotolia.com

"Nie dajcie się zastraszyć i zwyciężyć złu" - piszą polscy biskupi w liście, skierowanym do abp. Paryża kard. André Vingt-Trois. Treśc listu udostępnił rzecznik Episkopatu ks. dr Paweł Rytel-Andrianik.

Więcej ...

Jasna Góra: młodzi diakoni słowa Bożego - etap diecezjalny konkursu biblijnego

2024-04-18 17:13

BPJG

- By być nie specjalistą od Biblii, ale diakonem słowa Bożego, czyli jego sługą, żyć w jego rytmie, obrać je za program życia i głosić innym, bo tylko tak stajemy się chrześcijanami - zachęcał młodych uczestników Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej bp Andrzej Przybylski. Konkurs z udziałem uczniów szkół ponadpodstawowych arch. częstochowskiej rozpoczęła Msza św. na Jasnej Górze. To 28. edycja organizowana przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Dziś, w trwającym Tygodniu Biblijnym, w całej Polsce odbył się etap diecezjalny.

Więcej ...

Patriotyzm może mieć różne oblicza

2024-04-18 23:18

Grzegor Finowski / UPJPII

– To nie tylko była okazja do tego, by te trzy wspaniałe kobiety lepiej poznać, ale popatrzeć na nie także jako na ważne filary Polski i Kościoła – powiedział rektor UPJPII, ks. prof. Robert Tyrała.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous