Reklama

Polska

Kraków: Łagiewniki szykują się na Jubileusz Miłosierdzia

Graziako

Remont kaplicy z łaskami słynącym obrazem Jezusa Miłosiernego, nowa rzeźba św. Siostry Faustyny a także specjalnie na ten Rok budowana Brama Miłosierdzia przed Bazyliką to tylko niektóre elementy przygotowań w krakowskich Łagiewnikach, gdzie znajduje się światowe centrum Bożego Miłosierdzia. Szacuje się, że w związku z Rokiem Jubileuszowym i odbywającymi się w jego ramach Światowymi Dniami Młodzieży do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przyjedzie kilka milionów pielgrzymów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Harmonogram Jubileuszu w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia jest wzorowany na rzymskich obchodach dla poszczególnych grup. „Zgłaszają się różne wspólnoty a także diecezje, które pragną w tym Roku Świętym Miłosierdzia przeżyć pielgrzymkę do łagiewnickiego sanktuarium. Po raz pierwszy planuje również przybyć tam narodowa pielgrzymka z Czech, na wzór pielgrzymek z Węgier czy Słowacji, które przybywają tu już od wielu lat” - informuje ks. Franciszek Ślusarczyk.

Kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia dodaje, że każdy dzień w Sanktuarium jest dniem miłosierdzia. Świadczy o tym całodzienna spowiedź, ustawiczna modlitwa w kaplicy Wieczystej Adoracji, dyżury w Poradni Miłosierdzia, liczne prelekcje, rekolekcje, sympozja, a nade wszystko szansa osobistego spotkania oraz zjednoczenia z Chrystusem podczas Mszy świętych, które są sprawowane nie tylko w górnej Bazylice, ale i w dolnych kaplicach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Ze szczególną troską chcemy w tym roku pomyśleć o tych, którzy się źle mają. Dlatego są planowane nie tylko jubileuszowe pielgrzymki dla dzieci, młodzieży, strażaków, kolejarzy, honorowych dawców krwi czy szpiku kostnego, ale również wigilijne oraz świąteczne spotkania z tajemnicą Bożego Miłosierdzia dla ludzi samotnych, bezdomnych, osób uzależnionych oraz ich rodzin, a nawet więźniów – zapowiada ks. Ślusarczyk.

– Jednak spośród wydarzeń, o których można byłoby jedynie pomarzyć, wyjątkowym darem Bożego Miłosierdzia będzie przybycie Ojca Świętego Franciszka i rzeszy młodych ludzi, którzy będą mieć ten niezwykły przywilej, aby zbliżające się Światowe Dni Młodzieży przeżywać w blasku Bożego Miłosierdzia oraz wiernych apostołów Jezusa: św. Faustyny i św. Jana Pawła II. Oni nie tylko głosili światu tę tajemnicę, ale żyli nią na co dzień. Stali się dla świata żywą Ewangelią” – dodaje ksiądz kustosz.

Już w wigilię otwarcia Bramy Miłosierdzia w łagiewnickiej bazylice rozpoczną się comiesięczne rekolekcje „dla miasta i świata całego” z myślą o młodzieży przygotowującej się do Światowych Dni Młodzieży. Będą transmitowane przez internetowe radio i telewizję milosierdzie.pl, aby mogły dotrzeć do jak największej liczby osób.

Reklama

„Mając na uwadze modlitewną atmosferę tego miejsca podejmujemy działania, aby pojawiły się w Bazylice w ciągu najbliższych miesięcy kolejne stacje Drogi krzyżowej, która mimo cierpienia i bólu, jest ostatecznie drogą zwycięstwa i nadziei” – mówi ks. Ślusarczyk.

Zbliżający się Rok Jubileuszowy, a w jego ramach także Światowe Dni Młodzieży, będą przeżywane w Kościele pod hasłem miłosierdzia. „To ogromna szansa dla naszej misji apostolskiej, którą jest niesienie światu orędzia miłosierdzia poprzez świadectwo życia, czyny i modlitwę” – mówi s. Elżbieta Siepak ZMBM.

Rzeczniczka Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia i Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach dodaje, że siostry od razu wiedziały, że w związku z planowanymi wydarzeniami do ich zgromadzenia, a szczególnie do łagiewnickiego klasztoru będzie kierowanych wiele próśb i zaproszeń, a w trakcie trwania Roku Jubileuszowego i ŚDM Kraków odwiedzą rzesze pielgrzymów. „Najpierw przygotować Łagiewniki – to była pierwsza myśl, która nam się zrodziła. W ciągu tego roku przyjadą tu miliony ludzi – trzeba ich jak najlepiej przyjąć” – mówi s. Siepak.

Po renowacji ołtarza z cudownym obrazem Jezusa Miłosiernego i grobem św. Siostry Faustyny w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia zostały podjęte kolejne prace: renowacja drugiego ołtarza bocznego, remont instalacji, a obecnie renowacja fresków i malowanie kaplicy. „Chcemy, żeby ta kaplica po prostu była piękna, żeby była rzeczywiście miejscem spotkania człowieka z Jezusem Miłosiernym. Ta zewnętrzna otoczka też ma znaczenie dla spotkania z Bogiem – mówi s. Siepak. – Oczywiście, Pan Bóg może się spotkać z człowiekiem w każdej sytuacji, spotyka się, ale do nas, jako gospodarzy tego sanktuarium, należy, żeby stworzyć jak najlepsze warunki do tego, żeby doszło do spotkania jak najbardziej owocnego” – dodaje rzeczniczka łagiewnickiego sanktuarium.

Reklama

Po remoncie w klasztornej kaplicy stanie jeszcze figura św. Siostry Faustyny. Rzeźba zostanie usytuowana przed ołtarzem z cudownym obrazem Jezusa Miłosiernego i trumienką z relikwiami świętej. „Siostra Faustyna przybywającym do Łagiewnik pielgrzymom będzie polecać swój otwarty „Dzienniczek”, a drugą ręką będzie wskazywać na obraz „Jezu, ufam Tobie” – wyjaśnia s. Siepak.

Nowa instalacja elektryczna stworzy możliwości nowej iluminacji kaplicy – wyeksponowania w niej najważniejszych elementów. Siostry zakupiły także nową kamerę do transmisji on-line, dzięki czemu poprawi się jakość przekazywanego z kaplicy obrazu. „W czasie naszego ostatniego czuwania łączyło się z nami w nocy około tysiąca osób. To pokazuje, że także tą drogą przybywają do Łagiewnik pielgrzymi. O nich też trzeba zadbać” – mówi s. Siepak.

Wiosną powinien zostać uruchomiony pasaż przy sanktuaryjnym parkingu. Będzie to zaplecze gastronomiczno-wypoczynkowe zarówno dla pielgrzymów, jak i dla kierowców, którzy będą mogli tam odpocząć przed podróżą powrotną.

Wydawnictwo Misericordia Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia przygotowuje dwa nowe przekłady „Dzienniczka” – na język angielski (europejski) i francuski. Ukaże się także książka „Śladami objawień Siostry Faustyny w Łagiewnikach”. „Siostra Faustyna miała tutaj ponad 290 różnego rodzaju doświadczeń nadzwyczajnych. Kiedy będziemy chodzić z tą książką po różnych miejscach w Łagiewnikach, to zobaczymy, co tak naprawdę się tutaj działo” – mówi s. Siepak, autorka publikacji i dodaje, że niektóre miejsca będą niedostępne dla pielgrzymów, bo miały miejsce za klauzurą, ale jest wiele innych miejsc, gdzie Apostołka Miłosierdzia spotykała się z Panem Jezusem czy Matką Najświętszą, do których można trafić swobodnie.

Reklama

8 grudnia na stronie internetowej faustyna.pl zostanie udostępniony plik cyfrowy cudownego obrazu Jezusa Miłosiernego. Plik zapisany w RGB i CMYK, będzie przygotowany do druku. Bezpłatnie będzie można go wykorzystywać do niekomercyjnego szerzenia orędzia o Bożym Miłosierdziu, czyli do katechezy, duszpasterstwa, na różne banery i plakaty związane z Rokiem Jubileuszowym.

W związku z ogłoszeniem Roku Miłosierdzia, a także z faktem, że ŚDM będą odbywać się w Polsce i przebiegać pod hasłem „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”, do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, a zwłaszcza do klasztoru w Łagiewnikach napływa wiele próśb – od ekip filmowych, programów telewizyjnych; wielu prosi też o relikwie św. Siostry Faustyny. „My nie musimy mieć żadnego programu, żeby przeżywać Rok Miłosierdzia. My tylko chcemy wypełniać to, czego Pan Bóg od nas chce, poprzez te zaproszenia i prośby, które do nas przychodzą” – mówi rzeczniczka łagiewnickiego sanktuarium.

Siostry w najbliższym czasie będą głosić rekolekcje w Niemczech, we Francji i na Wyspach Brytyjskich. W polskich parafiach proszone są o prowadzenie spotkań w ramach przygotowań do ŚDM, a także o obecność na czas przygotowań do przyjęcia relikwii św. Siostry Faustyny.

Nadzwyczajny Rok Jubileuszowy rozpocznie się 8 grudnia, otwarciem drzwi jubileuszowych w Watykanie. Bramy Miłosierdzia w Kościołach lokalnych zostaną otwarte w kolejną niedzielę, czyli 13 grudnia. Jedna z nich będzie usytuowana przed Bazyliką Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Brama będzie wkomponowana w główne wejście do Bazyliki. W centralnym miejscu ma być umieszczone wymowne logo Roku Miłosierdzia, ukazujące w formie ikony Chrystusa dźwigającego na swoich ramionach Adama. Nad ikoną będzie widniał krzyż i z niego popłyną czerwone oraz blade strumienie światła, nawiązujące do promieni z obrazu Jezusa Miłosiernego. Na bocznych ramionach są umieszczone w formie piktogramów uczynki miłosierdzia co do ciała i co do duszy. Ich przesłanie będzie wyrażone w języku polskim i angielskim, by było zrozumiałe dla młodzieży, która przybędzie tu podczas Światowych Dni Młodzieży.

„Kompozycja ta ma wymiar duchowy i duszpasterski. Celem Roku Miłosierdzia jest bowiem nie tylko otwarcie swego serca na przyjęcie Bożej łaski, ale i stanowcze wezwanie do tego, aby owocem serdecznego spotkania z Jezusem było praktykowanie miłosierdzia względem bliźnich przez czyn, słowo i modlitwę – wyjaśnia ks. Ślusarczyk. – Uczynki miłosierdzia względem ciała i duszy obejmują całego człowieka. Można mu pomóc w jego bezradności i biedzie na różne sposoby, ale nie może w nich zabraknąć trudu wskazania drogi do źródeł Bożej mądrości i łaski. Stąd wśród znaków towarzyszących otwarciu Bramy Miłosierdzia pojawia się nie tylko chrzcielnica jako źródło nowego, Bożego życia, ale i księga Pisma Świętego, które jest źródłem mądrości, bo jest w nim zawarte pouczenie, prawda i miłość samego Boga” – dodaje kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Podziel się:

Oceń:

2015-12-07 12:34

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jezus zaprasza, by przechodzić przez Bramę Miłosierdzia

Niedziela legnicka 1/2016, str. 4-5

Nadzwyczajny Rok Miłosierdzia zainaugurował ks. Marian Kopko

Przemysław Groński

Nadzwyczajny Rok Miłosierdzia zainaugurował ks. Marian Kopko

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał

2024-06-21 07:10

Mat.prasowy

Czy wiesz, że pszczoły potrafią precyzyjnie wskazać drogę do nektaru tańcem, a gołębie zawsze odnajdują drogę do domu, nawet po podróży na tysiące kilometrów? W tym odcinku odkryjemy niezwykłe historie z natury, które pokazują, jak Bóg jest obecny w każdym aspekcie stworzenia. Zastanowimy się nad tym, jak przyroda świadczy o Jego mądrości i miłości.

Więcej ...

Pielgrzymka prezydenckiego kapelana: "od Krzyża, do Krzyża i z Krzyżem, którego trzeba znowu bronić"

2024-06-24 13:59

Archiwum ks. Zbigniewa Krasa

Ksiądz Zbigniew Kras, kapelan prezydenta Andrzeja Dudy idzie z samotną pielgrzymką "w intencji ustania wojny w Ukrainie i w Palestynie, od Krzyża, do Krzyża i z Krzyżem, którego trzeba znowu bronić". Ruszył 10 czerwca z Bałtyckiego Krzyża Nadziei, a celem jest Giewont. Duchowny codziennie relacjonuje swoją pielgrzymkę w mediach społecznościowych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Rzym: zmarł spowiednik papieża Franciszka

Kościół

Rzym: zmarł spowiednik papieża Franciszka

Prośmy św. Jana Chrzciciela, aby pomógł nam być...

Wiara

Prośmy św. Jana Chrzciciela, aby pomógł nam być...

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Święci i błogosławieni

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024