Kard. Dziwisz we wprowadzeniu do uroczystości nawiązał do rozpoczęcia Nadzwyczajnego Roku Miłosierdzia przez papieża Franciszka w Rzymie, stwierdzając, że Bramy Miłosierdzia w katedrach diecezjalnych czy innych większych miejscach kultu stały miejscem niezwykłym, gdzie „każdy wchodzący będzie mógł doświadczyć miłości Boga, który pociesza, przebacza i daje nadzieję”.
Hierarcha zaznaczył, że Sanktuarium św. Jana Pawła II, w którym chronologicznie jako pierwszym otwarto Bramę Miłosierdzia w archidiecezji krakowskiej, wpisało się w duchowy pejzaż Krakowa, a „jego promieniowanie przekracza granice podwawelskiego grodu”. „Co roku wzrasta liczba pielgrzymów, którzy przybywają tutaj z całego świata, przyciągani świętością Papieża, który wprowadził Kościół w trzecie tysiąclecie wiary chrześcijańskiej i zachęcał nas, byśmy na tym nowym etapie życia Kościoła jeszcze bardziej wypływali na głębię wiary, nadziei i miłości” – powiedział.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
„Z radością więc otwieramy Bramę Miłosierdzia w Sanktuarium, którego patronem jest Papież Miłosierdzia” – podkreślił. Jak wskazał św. Jan Paweł II w pełni zasłużył na ten tytuł, gdyż w sposób wyjątkowy uwrażliwił Kościół na sprawę Bożego Miłosierdzia w perspektywie niespokojnego i jakże często niemiłosiernego świata.
Metropolita zachęcił do modlitwy za papieża Franciszka oraz wszystkie wydarzenia Roku Świętego. „Przeprośmy także Boga za nasze niewierności i grzechy, za zbyt mało miłosierdzia w naszych sercach, w naszych wspólnotach i środowiskach. Prośmy miłosiernego Pana o zmiłowanie nad nami i nad całym światem” – zaapelował kard. Dziwisz.
Uroczystość otwarcia Bramy Miłosierdzia w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie rozpoczęła się procesją od dzwonnicy do świątyni sanktuarium. Następnie wszyscy wierni przeszli przez Bramę Miłosierdzia, po czym rozpoczęła się uroczysta Msza św. Oprawę muzyczną Eucharystii zapewnił chór sanktuarium pod dyrekcją Marka Kluzy oraz chór z Kalwarii Zebrzydowskiej.