Berlin zdobyty!

Monika Kramorz

Reprezentacja Polski siatkarzy pokonała w Berlinie po dramatycznej walce Niemców 3:2 (20:25, 25:22, 16:25, 28:26, 16:14) i zajęła trzecie miejsce w europejskim turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich. Polacy zawodzili długimi momentami, ale jakimś cudem wyszarpali Niemcom triumf i w maju zagrają o igrzyska w Japonii. Niemcy nie mają już szans na wyjazd do Kraju Samby.

Stawka spotkania o trzecie miejsce była ogromna. Zwycięzca zachowywał jeszcze szansę na awans na igrzyska w Rio. Przegrany żegnał się z marzeniami o występie w Kraju Kawy.

Pierwszy set był wyrównany. Potem jednak nasi rywale "odskoczyli" na trzy punkty przewagi. "Biało-czerwoni" ruszyli w pościg i doprowadzili do remisu 19:19. Jednak pierwsza partia padła łupem graczy Vitala Heynena 25:22.

W drugim secie Niemcy również zbudowali sobie przewagę, którą utrzymywali niemal przez całego seta. Końcówka w wykonaniu Polaków była jednak znakomita. Antiga postanowił wpuścić na plac gry Marcina Możdżonka i okazało się, że to był znakomity ruch. Nasz wieżowiec co chwilę blokował ataki Niemców i głównie za jego sprawą Polacy wygrali drugą odsłonę 25:22.

Trzecią partię "Biało-czerwoni" przegrali zdecydowanie, a główną przyczyną była seria straconych punktów w jednym ustawieniu w środkowym fragmencie seta. Gospodarze turnieju szansy nie zmarnowali i objęli prowadzenie 2:1. Tylko jeden set dzielił ich od zwycięstwa. Polacy znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji.

W czwartej partii Niemcy długo prowadzili, lecz ich przewaga stopniowo topniała i w końcu została zniwelowana. Końcówka tej partii to prawdziwy horror. Polacy obronili nawet piłkę meczową! A po trzech niewykorzystanych setbolach, w końcu "Biało-czerwoni" zablokowali fenomenalnego Grozera.

Tie-break to ogromna gra nerwów. Więcej zimnej krwi zachowali Polacy, a decydujące piłki były dziełem Mateusza Miki. Mistrzowie świata wygrali piątego seta 16:14 i cały mecz 3:2! Polacy dostaną kolejną, ale już ostatnią szansę wywalczenia przepustki do Rio w majowym turnieju interkontynentalnym w Japonii.

2016-01-11 07:44