Reklama

Polityka

Premier B. Szydło: bądźmy świadkami pamięci

P. Tracz / KPRM

Ekumeniczna modlitwa i Apel Poległych, w którym po raz pierwszy odczytano imiona poległych dzieci były częścią warszawskich obchodów 27 stycznia Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W uroczystości wzięła udział premier Polski Beata Szydło. W przemówieniu podkreśliła, że nie można bać się prawdy. "Bądźmy świadkami pamięci" - zaapelowała szefowa rządu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Mamy obowiązek mówić prawdę, musimy głośno wołać, że każdy człowiek ma prawo do życia i realizowania własnych marzeń. Mamy obowiązek upominać się o prawdę. Nie bójmy się prawdy. Bądźmy świadkami pamięci" - podkreśliła Beata Szydło. Przypomniała, że należy ciągle pamiętać o tych, którym odebrano prawo do życia tylko dlatego, że obłędna ideologia i ci, którzy ją tworzyli, uznali, że ludzie ci nie powinni żyć, realizować swoich marzeń, budować współczesnego im świata. "Nienawiść, ogromne poczucie wyższości nad innymi i zło doprowadziły do tego, że ci rodacy oddali życie" - powiedziała premier.

Zauważyła także, że w tym dniu trzeba pamiętać o tych, którzy bronili prawa do własnego życia oraz o tych, którzy im pomagali. "Nie bójmy się sprzeciwiać, gdy próbuje się zakłamywać historię. Wyciągajmy wnioski, uczmy historii i mówmy o prawdzie historycznej. Naród Żydowski nie dał się zniszczyć i powstał. Powinniśmy razem budować przesłanie pokoju na świecie. Pamiętajmy o bohaterach i zróbmy wszystko, by nigdy nikt nikomu marzeń nie odbierał" - zakończyła premier Szydło.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas uroczystości pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie modlili się przedstawiciele judaizmu oraz Kościołów chrześcijańskich - katolickiego, prawosławnego, i wspólnot ewangelickich. W imieniu metropolity warszawskiego w modlitwie wziął udział proboszcz parafii archikatedralnej ks. Bogdan Bartołd.

Podczas Apelu Pamięci odczytano imiona ofiar Holokaustu, w tym po raz pierwszy imiona dzieci, którymi opiekowała się w warszawskim getcie Irena Sendlerowa. Dla upamiętnienia poległych złożono kwiaty. Odczytano przesłanie sekretarza generalnego ONZ Ban ki-Moona. Przemówienia wygłosili również przedstawiciele placówek dyplomatycznych.

"Dzisiejszy dzień jest krzykiem zamordowanego narodu, krzykiem wszystkich ofiar Holokaustu" - powiedziała prezes Fundacji Shalom Gołda Tencer.

Reklama

Częścią warszawskich obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci, przygotowanych przez Fundację Shalom, był przejazd ulicami Warszawy zabytkowego tramwaju z Gwiazdą Dawida, kursującego w rejonie dawnego getta oraz specjalny spektakl Ryszarda Marka Grońskiego "Noc całego życia" w reżyserii Szymona Szurmieja, prezentowany w Teatrze Żydowskim - Centrum Kultury Jidysz.

W obchodach upamiętniających 71. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, pracownicy ambasad Izraela, Niemiec, Rosji, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, członkowie Kościołów i wspólnot wyznaniowych, a także uczniowie szkoły im. Ireny Sendlerowej w Warszawie i przedstawiciele służb.

Mszę św. w intencji ofiar obozu i byłych więźniów, którzy przeszli obozowe piekło, odprawiono również w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. W modlitwie, której przewodniczył biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel, uczestniczyli m.in. byli więźniowie obozu, przedstawiciele lokalnej społeczności Oświęcimia oraz pracownicy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau i Centrum Modlitwy.

W głównych uroczystościach na terenie byłego obozu niemieckiego w Brzezince wzięli udział m.in. byli więźniowie obozu, prezydenci Polski i Chorwacji.

Do uczczenia ofiar Holokaustu w rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady wezwał też katolików ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. Jego zdaniem włączenie się w inicjatywę, aby o godz. 18 zapalić w oknie święcę, jest wyrazem szacunku dla ofiar i znakiem troski o pokój na świecie.

Podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Stanach Zjednoczonych prezydent Barack Obama wręczył odznaczenia "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata". Tym razem uhonorowani zostali Polacy Walery i Maryla Zbijewscy oraz dwóch obywateli amerykańskich.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu jest inicjatywą Zgromadzenia Ogólnego ONZ z 1 listopada 2005 r. i co roku obchodzony jest 27 stycznia - w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz przez żołnierzy sowieckich w 1945 r.

Podziel się:

Oceń:

2016-01-27 18:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Guzdek: Polacy pokazali, że nie można paktować ze złem

Gagorski/pl.wikipedia.org

Bohaterska postawa żołnierzy września stanowiła inspirację dla Polskiego Państwa Podziemnego, powstańców warszawskich i żołnierzy antykomunistycznego podziemia po zakończeniu II wojny światowej – powiedział podczas Mszy św. w katedrze polowej Biskup Polowy Józef Guzdek.

Więcej ...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Archiwum prywatne

Historia Anny jest dowodem na to, że Bóg może człowieka wyciągnąć z każdej trudnej życiowej sytuacji i dać mu spełnione, szczęśliwe życie. Trzeba tylko się nawrócić.

Więcej ...

Jasna Góra: zaproszenie na uroczystość Królowej Polski

2024-04-29 12:48

Karol Porwich/Niedziela

Na Maryję jako tę, która jest doskonale wolną, bo doskonale kochającą, wolną od grzechu wskazuje o. Samuel Pacholski. Przeor Jasnej Góry zaprasza na uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 3 maja. Podkreśla, że Jasna Góra jest miejscem, które rodzi nas do wiary, daje nadzieję, uczy miłości, a o tym świadczą ścieżki wydeptane przez miliony pielgrzymów. Zachęca, by pozwolić się wprowadzać Maryi w przestrzeń, w której uczymy się ufać Bogu i „wierzymy, że w oparciu o tę ufność nie ma dla nas śmiertelnych zagrożeń, śmiertelnych zagrożeń dla naszej wolności”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Kościół

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego