Reklama

Polska

Bp Gurda: Rok Życia Konsekrowanego impulsem do lepszego poznania swego charyzmatu

Wiesław Ochotny

Ten rok dał każdemu zgromadzeniu wewnętrzny impuls, do tego, żeby poznając lepiej swój charyzmat, mogły lepiej go realizować, wyjść z nim do świata - podkreślił przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego KEP bp Kazimierz Gurda. W święto Ofiarowania Pańskiego 2 lutego zakończy się obchodzony w Kościele katolickim Rok Życia Konsekrowanego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bp Gurda przypomniał, że obchodom kończącego się Roku Życia Konsekrowanego towarzyszył szereg wydarzeń ogólnopolskich i diecezjalnych, a także lokalnych, organizowanych przez poszczególne wspólnoty. W śród nich dwie wielkie konferencje naukowe w Lublinie i Warszawie oraz pielgrzymki, spotkania, koncerty, czy czuwania, które pomogły osobom konsekrowanym i wiernym odkryć istotę posługiwania w Kościele osób zakonnych, członków instytutów i stowarzyszeń świeckich, pustelników, dziewic i wdów, które poprzez składane śluby oddają się Bogu. Na Jasnej Górze odbył się z tej okazji II Kongres Młodych Osób Konsekrowanych.

Wielkie znaczenie w tym czasie - jak wskazał przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego KEP - miały też wewnętrzne spotkania organizowane w każdej wspólnocie, jak i rekolekcje dla osób konsekrowanych, w których pogłębiano osobista relację z Bogiem i na nowo odkrywano miejsce we wspólnocie Kościoła powszechnego i lokalnego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Ten rok dał każdemu zgromadzeniu wewnętrzny impuls, do tego, żeby poznając lepiej swój charyzmat, mogły lepiej go realizować, wyjść z nim do świata - podkreślił biskup siedlecki. wskazał również, że ten czas był potrzebny całemu Kościołowi, który mógł bardziej poznać tych, którzy taki sposób życia wybrali. Szczególnie wyraża się to w lokalnych wspólnotach parafialnych i miastach, gdzie dane wspólnoty zakonne mieszkają i służą. - Każda wspólnota zakonna starała się przybliżyć wiernym swój charyzmat, spotkać się z nimi i opowiedzieć im, jak w praktyce wygląda życie zakonne - wyjaśnił biskup siedlecki.

Zdaniem bp. Gurdy, czas Roku Życia Konsekrowanego był też okazją dla zakonników do wyjścia w przyszłość. - Patrzenie w przyszłość, zgodnie z tym, do czego wzywa papież Franciszek w swoim nauczaniu, powinno być optymistyczne i pełne nadziei. Warto więc patrzeć z nadzieją na nowe powołania zakonne - zauważył bp Gurda podczas konferencji zapowiadającej tegoroczne święto patronalne osób konsekrowanych.

Reklama

Natomiast o. Jan Maria Szewek przypomniał podczas spotkania z dziennikarzami, że jednym z najważniejszych wydarzeń Roku Życia Konsekrowanego na świecie i w Polsce była beatyfikacja dwóch polskich franciszkanów Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego, która odbyła się w Peru 5 grudnia ub. roku. - Uznajemy to, jako dar od Boga, że nasi bracia zostali przedstawieni światu jako wzory do naśladowania, którzy ze względu na heroiczną miłość do Boga i bliźnich ponieśli męczeństwo - podkreślił rzecznik krakowskiej prowincji franciszkanów.

Rok Życia Konsekrowanego decyzją papieża Franciszka trwa w kościele Katolickim od 30 listopada 2014 roku do 2 lutego br. i jest przeżywany pod hasłem: „Ewangelia, proroctwo, nadzieja – życie konsekrowane w Kościele dzisiaj”.

Na świecie żyje obecnie ok. 950 tys. osób konsekrowanych: sióstr zakonnych, braci i ojców, osób należących do instytutów świeckich i do indywidualnych form życia konsekrowanego. W Polsce jest ok. 35 tys. osób konsekrowanych, a to oznacza, że co tysięczny Polak i Polka jest osobą konsekrowaną.

Podziel się:

Oceń:

2016-02-01 14:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Czytał w duszach

Niedziela Ogólnopolska 50/2015, str. 20-21

Tupungato/Fotolia.com

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, 8 grudnia 2003 r., w wieku 82 lat zmarł w klasztorze Karmelitów Bosych w Czernej o. Cherubin od Najświętszej Maryi Panny – Stanisław Pikoń, współzałożyciel i wieloletni opiekun duchowy Świeckiego Instytutu Karmelitańskiego „Elianum”

Więcej ...

Matko Serdeczna, módl się za nami...

2024-05-02 20:37

Karol Porwich/Niedziela

Zasłuchani w „Polską litanię” ks. Jana Twardowskiego zatrzymamy się w stolicy diecezji sandomierskiej ze świadomością, że na jej terenie jest jeszcze kilka innych sanktuariów maryjnych.

Więcej ...

O pokój, szacunek dla życia i ludzkiej godności – na Jasnej Górze trwa modlitwa w uroczystość Królowej Polski

2024-05-03 17:50

Karol Porwich/Niedziela

W duchu wdzięczności za opiekę Matki Bożej nad naszą Ojczyzną, polską tożsamość znaczoną maryjnym zawierzeniem, z modlitwą o pokój i o poszanowanie dla ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci upływa tegoroczna uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Jasnej Górze. Przypomniano, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady