Reklama

Wiara

Poznań: największe widowisko pasyjne w Europie

Materiały prasowe

W najbliższą sobotę na poznańskiej Cytadeli po raz piętnasty odbędzie się największe widowisko pasyjne w Europie – Misterium Męki Pańskiej. Wydarzenie w tym roku w jednej ze scen będzie nawiązywało do rocznicy Chrztu Polski oraz Roku Miłosierdzia. Poznańskie widowisko pasyjne będzie również transmitowane na żywo za pomocą strony www.misterium.eu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Misterium Męki Pańskiej przedstawiane na Placu pod Dzwonem Pokoju na poznańskiej Cytadeli jest największym w kraju i w Europie, a najprawdopodobniej również na świecie. Rozpocznie się o godz. 19.00, potrwa 80 minut i jest bezpłatne dla wszystkich. Jak podają jego organizatorzy, wydarzenie co roku gromadzi kilkadziesiąt tysięcy osób nie tylko z Poznania i Wielkopolski, ale także z innych części kraju, a nawet z zagranicy. W sumie do tej pory uczestniczyło w nim około miliona osób.

Jak zdradza Artur Piotrowski, pomysłodawca, producent i reżyser widowiska, w tym roku nastąpi zmiana w głównej obsadzie. Od początku wystawiania poznańskiego misterium Jezusa grał Ziemowit Howadek, pracownik banku z wykształceniem teologicznym, który zadebiutował w wieku 33 lat. - W minionym roku Ziemowit skończył 50 lat, więc uznaliśmy, że czas na zmianę. W tym roku po raz pierwszy w roli Jezusa wystąpi więc Cezary Łapa, mąż i ojciec czwórki dzieci, który do tej pory grał… Judasza. Ostro przygotowuje się do roli i dużo wspólnie pracujemy – mówi KAI Artur Piotrowski. Łapa jest inżynierem telekomunikacji pracującym na kierowniczym stanowisku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Misterium tradycyjnie poprzedzi Msza św. sprawowana w kościele pw. św. Jana Bosko na poznańskich Winogradach o godz.17.00, skąd jej uczestnicy wraz z aktorami przejdą na Cytadelę.

Podczas zorganizowanego z wielki rozmachem wydarzenia, które tworzy zespół składający się z około 1000 osób, z czego ponad 200 to aktorzy-amatorzy, plac pod Dzwonem Pokoju, dzięki ogromnej scenografii oraz wykorzystaniu nowoczesnych środków technicznych i artystycznych, takich jak światło, dźwięk, obraz i muzyka, zamieni się w biblijną Jerozolimę.

Budowa scenografii złożonej z Pałacu Piłata, Świątyni Jerozolimskiej oraz Bramy Jerozolimy, a także podestu pod drogę krzyżową i golgotę, składającej się z kilku ton rusztowań zajmuje tydzień, a realizatorzy dźwięku i światła, aby spotęgować nastój powagi i skupienia precyzyjnie ustawiają reflektory oraz urządzenia akustyczne przez kilka dni.

Reklama

Całemu widowisku towarzyszy niesamowita gra światła i dźwięku wraz z muzyką pasyjną w wykonaniu Poznańskiego Chóru Polihymnia oraz połączonych chórów poznańskich i orkiestry symfonicznej. Podczas sceny Ostatniej Wieczerzy widzowie obdarowani zostają tysiącem bochenków chleba. Uczestnicy odrywają po kawałku i przekazują bochenek ludziom stojącym obok.

Spektakl zakończy się sceną zmartwychwstania, podczas której zza Golgoty wyłoni się, unoszona za pomocą dźwigu, największa na świecie kopia obrazu Jezusa Miłosiernego o rozmiarach 12 x 20 m. Obraz ten będzie miał w tym roku specjalną wymowę z racji Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. Jak podkreślają organizatorzy, misterium stanowi doskonałą okazję do duchowego przygotowania do przeżycia Wielkiego Tygodnia i Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

Więcej informacji na temat tego wydarzenia, w tym dojazdu i miejsc postojowych, można znaleźć na stronie www.misterium.eu. Osoby, które nie dotrą na Misterium, będą miały możliwość obejrzenia go dzięki udostępnionej na tej stronie transmisji na żywo.

Podziel się:

Oceń:

2016-03-18 08:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dwie odsłony misterium

Niedziela Plus 15/2022, str. X

Rzeźba Idący na stracenie. Dolina Śmierci

pl.wikipedia.org

Rzeźba Idący na stracenie. Dolina Śmierci

Po dwóch latach powraca Misterium Męki Pańskiej, które zostanie wystawione w Niedzielę Palmową w Dolinie Śmierci.

Więcej ...

Bp Jezierski wydał edykt ws. procesu beatyfikacyjnego "doktor Oli"

2024-06-25 12:43

Adobe Stock

Edykt zawiadamiający o inicjatywie rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego lek. med. Aleksandry Gabrysiak - „doktor Oli” - wydał biskup elbląski Jacek Jezierski. Wcześniej nihil obstat na prowadzenie procesu udzieliła Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych. Pozytywną opinię wyraziła również Konferencja Episkopatu Polski.

Więcej ...

Abp Gänswein: usunięcie z Watykanu było gorzkim osobistym doświadczeniem

2024-06-26 09:58

Włodzimierz Rędzioch

Arcybiskup Georg Gänswein postrzega swoją nominację na nuncjusza apostolskiego w krajach bałtyckich jako koniec swojego "wygnania". „Usunięcie z Watykanu przez papieża Franciszka było dla niego gorzkim osobistym doświadczeniem", powiedział były prywatny sekretarz papieża Benedykta XVI i emerytowany prefekt Domu Papieskiego niemieckiemu tygodnikowi "Die Tagespost" z Würzburga.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?