Reklama

Edukacja

Lublin: młodzi naukowcy o prawie kanonicznym

Roman Czyrka

W murach KUL odbyła się V edycja konferencji „Kodeks Prawa Kanonicznego w badaniach młodych naukowców”. - Konferencja cieszy się sporym zainteresowaniem o czym świadczy fakt, że zgłosiło się ponad 60 kandydatów do wygłoszenia referatów, ale zakwalifikowało się 46 naukowców z 11 ośrodków naukowych – podkreślił ks. M. Sitarz, organizator konferencji. Wśród nich są doktoranci i doktorzy z Ukrainy, Litwy, Polski a nawet Wenezueli.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbyła się konferencja naukowa poświęcona Kodeksowi Prawa Kanonicznego. Jej dotychczasowe edycje zgromadziły ponad 139 prelegentów z Polski, Czech, Słowacji i Litwy. Ich referaty po uzyskaniu pozytywnych recenzji zostały już w większości opublikowane. Nie było to jednak zwyczajne spotkanie naukowe. Swoimi refleksjami dzielili się młodzi naukowcy.

- To piąta edycja konferencji. Napawa mnie to satysfakcją, gdyż organizowanie życia doktorantów to spojenie dwóch zadań a mianowicie kształcenia i uprawiania nauki – podkreślił ks. P. Stanisz, dziekan WPPKiA KUL. Dodał, iż podczas takich konferencji obie te rzeczy idą ze sobą w parze, co daje nadzieję, że będziemy się wciąż uczyli pokory i zaangażowania wobec nauki oraz zrozumienia tego, że ona nie jest prostą deskrypcją rzeczywistości. - Z perspektywy katolickiej powiemy: szukania pełnej harmonii między tym, co określamy jako nauka i tym, co określamy jako wiara. Połączenia nowości i wierności. Te zadania stoją wciąż przed nami. Jednocześnie chcemy wciąż być na służbie Kościołowi. Patrząc na program konferencji jestem przekonany, że mamy szansę te postanowienia zrealizować – zakończył ks. Stanisz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Referaty wygłaszane przez prelegentów były bardzo aktualne i interesujące. Poruszały wszystkie księgi Kodeksu Prawa Kanonicznego. – Tematy oscylują głównie wokół badań prowadzonych w katedrach na poszczególnych uniwersytetach. Są to fragmenty doktoratów, czy przygotowanych habilitacji – podkreślił ks. M. Sitarz, organizator konferencji. Wśród poruszanych zagadnień znalazły się miedzy innymi zmiany dokonywane przez Papieża Franciszka, kwestie dotyczące celibatu księży, stwierdzenia nieważności małżeństwa a nawet kremacji. Wiele kontrowersji wzbudziły tematy dotyczące finansowania kościoła czy godziwego wynagradzania duchownych. W konferencji biorą udział prelegenci, którzy występują tu po raz pierwszy, jest ich w tym roku większość, jak i tacy, którzy są na konferencji od początku – dodał M. Sitarz.

Chęć wygłoszenia prelekcji mogą wyrazić naukowcy, którzy nie mają jeszcze habilitacji. Poszczególne sesje prowadzą samodzielni pracownicy. W dyskusji uczestniczą wszyscy. Referaty, które uzyskają dwie pozytywne opinie niezależnych recenzentów postaną opublikowane w czasopismach „Kościół i Prawo”, „Roczniki Nauk Prawnych” lub w pracy zbiorowej „Kodeks Prawa Kanonicznego w badaniach młodych naukowców”.

- Konferencja cieszy się sporym zainteresowaniem o czym świadczy fakt, że zgłosiło się ponad 60 kandydatów do wygłoszenia referatów, ale zakwalifikowało się 46 naukowców z 11 ośrodków naukowych – podkreślił ks. M. Sitarz. Swoje prelekcje wygłosili doktorzy i doktoranci z Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego, Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego, Instytutu Teologicznego im. Św. Józefa Bilczewskiego we Lwowie, Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie, Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie, Uniwersytetu Łódzkiego, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, a także Metropolitalnego Sądu Diecezji Warmińskiej.

Konferencja została objęta patronatem honorowym Sekretarza KEP bp. Artura Mizińskiego. W gronie organizatorów znaleźli się: Katedra Kościelnego Prawa Publicznego i Konstytucyjnego KUL, Komisja Prawnicza Oddział PAN w Lublinie, Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa KUL, Stowarzyszenie Kanonistów Polskich, Wydział Nauk Prawnych Towarzystwa Naukowego KUL, zaś w Radę naukową stanowili ks. dr hab. Mirosław Sitarz, prof. KUL – przewodniczący; ks. prof. dr hab. Józef Krukowski (PAN) – wiceprzewodniczący; ks. dr hab. Piotr Stanisz, prof. KUL; o. prof. dr hab. Wiesław Bar (KUL); ks. dr hab. Józef Wroceński, prof. UKSW; ks. dr hab. Andrzej Pastwa, prof. UŚ; ks. dr hab. Marek Saj, prof. UKSW; ks. prof. dr hab. Tomasz Rozkrut (UPJPII); dr Agnieszka Romanko (KUL); dr Anna Słowikowska (KUL) – sekretarz; mgr lic. Paweł Zając (KUL).

Podziel się:

Oceń:

2016-06-05 21:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Konferencja "Niebezpieczeństwo gender, a Twoja odpowiedź"

Bożena Sztajner / Niedziela

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Zimbabwe: duchowe wsparcie klarysek dla cierpiących

2025-07-25 18:30
Siostry klaryski z Waterfalls w Zimbabwe

archiwum Sióstr Klarysek, Waterfalls, Zimbabwe/Vatican Media

Siostry klaryski z Waterfalls w Zimbabwe

Klaryski z Zimbabwe, choć są mniszkami klauzurowymi i w dużej mierze są niewidoczne, po cichu kształtują życie otaczających je ludzi przez modlitwę kontemplacyjną.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Kościół

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Jakub Starszy, apostoł z Composteli

Święci i błogosławieni

Jakub Starszy, apostoł z Composteli

Litania do św. Krzysztofa

Modlitwa

Litania do św. Krzysztofa

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

Kościół

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia