Reklama

Polska

Papież Franciszek spotka się z polskimi biskupami w katedrze wawelskiej

Małgorzata Cichoń

Zaraz po przylocie na lotnisko w Balicach i oficjalnej uroczystości powitalnej Ojciec Święty Franciszek spotka się w katedrze wawelskiej z polskimi biskupami i będzie się modlił przy konfesji św. Stanisława. Krakowska bazylika archikatedralna, jedna z najstarszych na ziemiach polskich, za każdym razem znajdowała się na szlaku papieskich pielgrzymek do Polski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bazylika na Wawelu to miejsce odwiedzane przez papieży podczas każdej z pielgrzymek do Polski. U stóp konfesji. św. Stanisława - głównego patrona Polski modlił się zarówno Jan Paweł II, jak i Benedykt XVI. Czas na cichą modlitwę również będzie miał w tym miejscu także papież Franciszek. Następnie w towarzystwie kard. Dziwisza obejdzie prezbiterium katedry, aby uczcić Najświętszy Sakrament przechowywany w kaplicy mariackiej, znajdującej się za ołtarzem głównym.

- Od momentu wejścia do świątyni wszystko w niej mówi o wielowiekowej historii naszego narodu. Ta katedra jest przecież najstarszym miejscem kultu na ziemiach polskich, gdzie bije serce Polaków. Dlatego duże znaczenie ma wizyta Ojca Świętego w tym miejscu, gdzie czczona jest również święta polska królowa Jadwiga - podkreśla w rozmowie z KAI ks. prał. Zdzisław Sochacki, proboszcz parafii archikatedralnej św. Stanisława i św. Wacława.
W świątyni papież Franciszek spotka się z polskimi biskupami. Do uczestnictwa w niespełna godzinnym spotkaniu zaproszeni są nie tylko biskupi diecezjalni, ale także biskupi pomocniczy oraz seniorzy.
Słowa powitania skierują do papieża metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz oraz przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Tutaj zwierzchnik Kościoła katolickiego zwróci się do polskich hierarchów.
Po zakończeniu kardynałowie i arcybiskupi będą pojedynczo przedstawieni Ojcu Świętemu. Na koniec papież z całym polskim episkopatem ustawią się do pamiątkowego zdjęcia.
Katedra pw. św. Wacława i św. Stanisława na Wawelu uważana jest za najcenniejszy obiekt sakralny w Polsce. To nie tylko wspaniały zabytek, ale też miejsce o szczególnym znaczeniu dla tożsamości polskiego narodu.
Najstarszy kościół katedralny wzniesiono zapewne na początku XI w., po ustanowieniu biskupstwa krakowskiego w 1000 r. Obecnie zachowana świątynia powstawała w 1. poł. XIV w. dzięki fundacjom Władysława Łokietka i Kazimierza Wielkiego. Kościół poświęcono w 1364 r.
W centrum tej trójnawowowej bazyliki znajduje się konfesja, w której mieści się srebrny relikwiarz św. Stanisława Biskupa i Męczennika (1030-1079), głównego – obok św. Wojciecha (956-997) – patrona Polski. Konfesja traktowana jest jako Ołtarz Ojczyzny. Tutaj dziękowano za triumfy Polaków, składano trofea wojenne, m.in. sztandary krzyżackie zdobyte po bitwach z Krzyżakami pod Grunwaldem w 1410 r. i chorągiew turecką spod Wiednia z 1683 r.
Przez ponad 400 lat katedra pełniła funkcję kościoła monarszego. W latach 1320-1734 była miejscem koronacji, królewskich ślubów i pogrzebów. Spoczywa tu większość polskich królów. W katedrze znajduje się też sarkofag i relikwiarz św. królowej Jadwigi (1374-1399), kanonizowanej w 1997 r. przez papieża Jana Pawła II.
W podziemiach katedry znajdują się groby bohaterów narodowych i wieszczów, m.in. Tadeusza Kościuszki, Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego.
Krypta św. Leonarda pod nawą główną katedry to jedno z najpiękniejszych wnętrz romańskich w Polsce. Tam właśnie swoją pierwszą Mszę św. odprawił 1 listopada 1946 r. młody ksiądz Karol Wojtyła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2016-06-23 16:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież wyjaśnił sens dzisiejszej katechezy

Grzegorz Gałązka

Na zakończenie dzisiejszej katechezy Ojciec Święty raz jeszcze, w sposób improwizowany, wyjaśnił jej myśl główną.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

2024-05-15 20:50

Materiał prasowy

Czy da się zacumować okręt na środku morza? Czy Bóg mówi przez sny? I czy Boże Ciało przypadające w maju to jedyny związek Eucharystii z Maryją? Zapraszamy na szesnasty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o roli Matki Bożej według św. Jana Bosko.

Więcej ...

Papież: konieczne jest duszpasterstwo świata sportu

2024-05-16 18:49

PAP/Riccardo Antimiani

Na konieczność duszpasterstwa świata sportu oraz edukacji w zakresie prawdziwych wartości sportowego współzawodnictwa zwrócił uwagę papież Franciszek w przesłaniu do uczestników Międzynarodowej Konferencji na temat Sportu i Duchowości „Mettere la vita in gioco” (Stawiając życie na szali), jaka w dniach 16-18 maja odbywa się w Rzymie. Organizuje ją watykańska Dykasterię ds. Kultury i Edukacji wraz z ambasadą Francji przy Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania