Reklama

Polska

Młodzi pielgrzymi na ŚDM zwiedzają Muzeum Polaków Ratujących Żydów

Muzeum Ulmów w Markowej. Ściana pamięci przedstawia
nazwiska osób ratujących Żydów

Mariusz Stec

Muzeum Ulmów w Markowej. Ściana pamięci przedstawia nazwiska osób ratujących Żydów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ponad 1300 pielgrzymów przybyłych na ŚDM w czwartek i piątek odwiedzi Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej k. Łańcuta (Podkarpackie). Kolejne grupy przybywają co kilkanaście minut — powiedział dyrektor placówki dr Mateusz Szpytma.

Pierwsi goście pojawili się już w środę; było to 50-osobowa grupa z Filipin. W czwartek i piątek swój przyjazd zapowiedzieli m.in. młodzi ludzie z Argentyny, Chin, Egiptu, Gwatemali, Gabonu, Francji, Kanady, Kazachstanu, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Urugwaju i Włoch — zaznaczył dr Szpytma.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Historyk przypomniał, że: Ulmowie, patroni muzeum, znani w świecie jako Miłosierni Samarytanie z Polski, są również Sługami Bożymi, a ich proces beatyfikacyjny toczy się w Watykanie. Odwiedzenie naszego muzeum wpisuje się znakomicie w założenia pielgrzymki papieża Franciszka do Polski — dodał.

Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów upamiętnia Polaków, którzy podczas niemieckiej okupacji, ryzykując życie, próbowali uratować lub uratowali Żydów. To pierwsza tego typu placówka w Polsce.

Powstało we wsi Markowa k. Łańcuta na Podkarpaciu, gdzie wczesnym rankiem 24 marca 1944 r. niemieccy żandarmi zamordowali ośmioro Żydów z rodzin Didnerów, Gruenfeldów i Goldmanów oraz ukrywającą ich rodzinę Ulmów: Józefa Ulmę, będącą w ostatnim miesiącu ciąży jego żonę - Wiktorię oraz szóstkę ich dzieci. Najstarsza spośród rodzeństwa córka Stasia miała osiem lat.

W muzeum znalazły się m.in. zdjęcia wykonane przez Józefa Ulmę, przedstawiające Markową i jej mieszkańców w okresie przedwojennym i podczas II wojny światowej. Wśród nich są fotografie ukrywanych przez Ulmów Żydów naznaczone kroplami krwi ofiar niemieckiej zbrodni z 24 marca 1944 r.

Józef Ulma urodził się w 1900 r. Był znanym w okolicy utalentowanym sadownikiem, hodował też pszczoły i jedwabniki. Był zarazem społecznikiem, bibliotekarzem i działaczem katolickim. Jego wielką pasją było fotografowanie. O 12 lat młodsza żona Wiktoria zajmowała się domem i dziećmi.

Reklama

W 1995 r. Józefowi i Wiktorii nadano pośmiertnie tytuł Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. W 2010 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

W liczącej ok. 4,5 tys. mieszkańców Markowej Ulmowie nie byli jedyną rodziną, która ukrywała Żydów. Co najmniej 20 innych Żydów przeżyło okupację w pięciu chłopskich domach. Przed II wojną światową w Markowej mieszkało ok. 120 Żydów.

Muzeum w Markowej jest jednym z 45 miejsc na Podkarpaciu, które w ciągu dwóch najbliższych dni odwiedzą uczestnicy Światowych Dni Młodzieży — podkreślił koordynator ŚDM diecezji rzeszowskiej ks. Daniel Drozd.

Na Podkarpaciu pielgrzymi zwiedzają także m.in. muzeum-zamek w Łańcucie, skansen archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy k. Jasła, Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Bieszczadzki i Magurski Park Narodowy.

Do pięciu diecezji, które leżą w granicach woj. podkarpackiego na „Dni w diecezji” przyjechało blisko 4 tys. osób z 35 krajów.

Podziel się:

Oceń:

2016-07-21 15:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

ŚDM w diecezji toruńskiej

Młodzi z Francji wielbią Boga pieśnią w kościele pw. św. Jakuba w Toruniu

Wiesław Ochotny

Młodzi z Francji wielbią Boga pieśnią w kościele pw. św. Jakuba w Toruniu

22 lipca odbyła sie Eucharystia z udziałem młodzieży z całego świata, która przyjechała do diecezji toruńskiej na Dni w Diecezji poprzedzające główne obchody Światowych Dni Młodzieży

Więcej ...

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Jezus dokonuje cudu uzdrowienia dzięki wierze

2024-06-28 11:39
Córka Jaira, Ilja Riepin, 1871

pl.wikipedia.org

Córka Jaira, Ilja Riepin, 1871

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Pielgrzymka Rowerowa Diecezji Bydgoskiej

2024-06-28 20:40

BPJG

„Bydgoski Józef rowerem na Jasną Górę”, czyli pielgrzymka z diecezji bydgoskiej, dotarła do celu. Uczestnicy przywożą swoje prośby i dziękczynienie za 20. lat istnienia diecezji bydgoskiej. – Trud jest, ale intencje sprawiają, że staje się on lżejszy - mówili cykliści.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Wiara

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024