Reklama

Świat

Kard. Lacunza z Panamy: ŚDM to dla nas błogosławieństwo

Para prezydencka i kard. Lacunza z Panamy

Mazur/episkopat.pl

Para prezydencka i kard. Lacunza z Panamy

Organizacja Światowych Dni Młodzieży w Panamie może symbolicznie połączyć młodzież zwłaszcza z krajów latynoamerykańskich, tak jak Kanał Panamski łączy dwa kontynenty. To błogosławieństwo dla naszego kraju - powiedział kard. José Luis Lacunza Maestrojuán OAR z Panamy podczas konferencji zorganizowanej w Tauron Arenie Kraków po spotkaniu papieża z wolontariuszami ŚDM. Okazją do spotkania z dziennikarzami było ogłoszenie dziś przez papieża, że następne Światowe Dni Młodzieży odbędą się właśnie w Panamie w 2019 r. Kard. Lacunza przypomniał, że Panama to niewielki kraj, który zamieszkuje jedynie 4 mln mieszkańców. I już w tej chwili obywatele Panamy zastanawiają się, czy będą w stanie zorganizować takie wydarzenie, jak Światowe Dni Młodzieży.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Panamski purpurat podkreślił też, że jego kraj – poprzez Kanał Panamski - łączy dwa kontynenty, czyli Amerykę Północną i Amerykę Południową. Symbolicznie – taką ma nadzieję kard. Lacunza – organizacja ŚDM w Panamie mogłaby stanowić połączyć zwłaszcza młodzież z krajów latynoamerykańskich.

Zapewnił, że Panama jest łatwo dostępna dzięki różny środkom transportu – lotniczego czy naziemnego – także m.in. z Meksyku czy Stanów Zjednoczonych i przyjazd na ŚDM za trzy lata nie powinien stanowić dla młodych problemu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Mamy prawdziwą nadzieję, że Światowe Dni Młodzieży to błogosławieństwo dla naszego kraju. Panama będzie wtedy w centrum uwagi całego świata” – zapewnił kardynał.

Jak dodał, najważniejszym celem panamskiego ŚDM będzie sprawienie, by młodzi ludzie zrozumieli, że mają swoją przeszłość, teraźniejszość, czyli aby nie bali się sobie uświadomić, jakie są ich korzenie, a także by nie bali się patrzeć w przyszłość - tak jak do młodych w Krakowie mówił papież Franciszek.

Kardynał Lacunza pytany o ewentualną zmianę formuły ŚDM, np. o ograniczenie czasu trwania spotkania, ze względu na jego wysokie koszty podkreślił, że nie zależy to od lokalnego komitetu organizacyjnego, ale Papieskiej Rady ds. Świeckich, która z ramienia Watykanu koordynuje przygotowanie ŚDM. Hierarcha podkreślił, że przygotowania dopiero się rozpoczynają i z pewnością odbędzie się jeszcze wiele spotkań, dyskusji, padnie mnóstwo propozycji i wersji programu, co należy zrobić a czego nie.

Jak zapewnił Papieska Rada zna dobre i słabsze strony ŚDM. „Będziemy rozmawiać o tym, co poprawić, co nie jest dobrze. Jesteśmy sługami Rady, która ma ogromne doświadczenie organizacyjne” - zapewnił panamski hierarcha.

Przyznał, że pojawiają się głosy dotyczące zmiany formuły ŚDM. Przypomniał jednak, że we wrześniu dokona się reforma w watykańskich dykasteriach. Papieska Rada ds. Świeckich, Rodziny oraz Iustita et Pax zostaną połączone w nową dykasterię. Wybrany zostanie również nowy przewodniczący i to z nim panamski komitet będzie się zastanawiał nad tym jaka będzie najlepsza formuła następnego ŚDM.

Reklama

Kardynał podkreślił, że dzięki mediom wiele ludzi na świecie mogło śledzić Światowe Dni Młodzieży. Zapewnił również, że Kościół w Panamie oraz rząd podejmą odpowiednią współpracę z rządem, aby dobrze przygotować wydarzenie.

Arcybiskup Panamy José Domingo Ulloa Mendieta podkreślił, że Światowe Dni Młodzieży to okazja dla młodych, by spotkać się między sobą i chwalić Boga, szczególnie w Ameryce Centralnej, gdzie tak wielu młodych cierpi z powodu narkotyków, emigracji czy przemocy. „Światowe Dni Młodzieży są balsamem dla naszego kraju, to okazja do promocji młodych w Ameryce Centralnej” - podkreślił abp José Domingo Ulloa Mendieta.

Dziękując Franciszkowi za wybór Panamy, jako organizatora kolejnego ŚDM hierarcha przyznał, że papież znów nas zaskoczył. Arcybiskup zaznaczył jednak, że wybór Panamy idzie po linii papieża Franciszka, który pragnie wyjść z wiarą na peryferia. Jak zauważył arcybiskup jedną z tych peryferii jest właśnie Ameryka Centralna.

Zapewnił, że Panama podejmie wyzwanie, jakie przed tym krajem i miastem postawił papież Franciszek. Abp José Domingo Ulloa Mendieta przypomniał, że misjonarze przybyli do tego kraju łodziami, zatem teraz Europejczycy mogą się już przygotowywać, by przybyć do Panamy.

Z kolei Victor Chan, przedstawiciel organizatorów kolejnego ŚDM zapewnił, że już powstają pierwsze plany dotyczące organizacji wydarzenia, choć to dopiero szkice. „Czekamy na was, musicie przyjechać, bo będzie to święto. Chcemy podzielić się z wami naszą kulturą i wiarą. A najlepszy przygotowaniem będzie nauka salsy” -mówił Panamczyk.

Reklama

Bp Manuel Ochogavia Barahona Ordenació biskup Colón dodał z kolei, że ŚDM w jego kraju to będzie prawdziwa „fiesta latina” (fiesta latynoamerykańska). – Chyba każdy z tu obecnych zrozumiał, co to znaczy – dodał, szeroko się uśmiechając.

Bp Manuel Ochogavia Barahona Ordenació zapewnił, że młodzi z przyjemnością podejmą się organizacji Światowych Dni Młodzieży. "Są to ludzie głębokiej wiary, którzy kochają Chrystusa. Są też otwarci na innych ludzi i na pewno z przyjemnością nawiążą nowe znajomości z gośćmi, którzy przyjadą na Światowe Dni Młodzieży" – powiedział hierarcha.

Biskup z Colón podziękował archidiecezji krakowskiej i wszystkim Polakom za organizację tegorocznego spotkania młodych. Docenił organizację wydarzeń centralnych i zwrócił uwagę na to, że Dni w Diecezjach były dobrą okazją do poznania polskiej tradycji i historii, ale także polskiej gościnności.

"Podczas tych tegorocznego spotkania mieliśmy dużo zabawy, muzyki i tańca. Zapraszamy do tropikalnej Panamy, tam również zapewnimy Wam świetną atmosferę" – zapewnił bp Manuel Ochogavia Barahona Ordenació.

Podziel się:

Oceń:

2016-07-31 19:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

ŚDM Kraków 2016: „Młodzi Misjonarze Miłosierdzia” – nowy program duszpasterski

WD

„Zależy nam na tym, żeby pokazać, jak wiele dobra dzieje się wokół nas” – mówił dziś w Krakowie bp Damian Muskus OFM ogłaszając nowy program duszpasterski w ramach przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży – „Młodzi Misjonarze Miłosierdzia”.

Więcej ...

Nakładają Europejczykom ciężary nie do uniesienia, których oni sami nie dźwigają

2024-05-15 07:00
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

O co chodzi w nadchodzących wyborach europejskich? Dotyczą głównie dwóch instytucji: Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, które od lat są zdominowane przez jedną stronę europejskiej sceny politycznej, więc sam akt wyborczy teoretycznie powinien wzbudzać raczej nikłe zainteresowanie wyborców, a jednak przynajmniej w Polsce w ciągu ostatnich 10 lat frekwencja przy eurowyborach wzrosła dwukrotnie.

Więcej ...

Słowacja/ Media na bieżąco realcjonują sytuację po zamachu na premiera Ficę

2024-05-15 17:03

PAP/EPA/JAKUB GAVLAK

Słowackie media na bieżąco relacjonują sytuację po zamachu na premiera Roberta Ficę. Informacyjne stacje telewizyjne przerwały w środę swoje programy. Portale internetowe publikują informacje w trybie on-line.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jej imię znaczy mądrość

Święci i błogosławieni

Jej imię znaczy mądrość

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie