Reklama

Aktualności

Franciszek ponownie odwiedzi Asyż we wrześniu?

Grzegorz Gałązka

W drugiej połowie września Franciszek ponownie zawita do Asyżu, tym razem w związku z organizowanym tam przez rzymską Wspólnotę św. Idziego międzynarodowym i międzyreligijnym spotkaniem w intencji pokoju. Zapowiedział to w krótkiej rozmowie z włoską stacja TV2000 imam Perugii - Abdel Qader Moh'd, który spotkał się z papieżem podczas jego niedawnego pobytu w mieście św. Franciszka 4 sierpnia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przywódca muzułmański przypomniał, że w dniach 18-20 września odbędzie się w tym małym miasteczku włoskim tradycyjne już spotkanie modlitewne przedstawicieli różnych religii, tym razem pod hasłem "Pragnienie pokoju. Religie i Kultury w Dialogu". Wydarzenie to, organizowane przez Wspólnotę św. Idziego, w tym roku we współpracy z franciszkańskimi rodzinami zakonnymi i diecezją asyską, odbędzie się w mieście św. Franciszka dla upamiętnienia 30. rocznicy pierwszego takiego spotkania, zwołanego tam przez św. Jana Pawła II w dniu 27 października 1986.

Przedstawiając program przyszłego spotkania na konferencji prasowej 20 lipca w Perugii przewodniczący Wspólnoty Marco Impagliazzo podkreślił, że jest ono "niezbędne" zwłaszcza dziś, gdy "istnieje wielkie pragnienie pokoju, pochodzące od ubogich, ofiar terroryzmu i wojen trwających w wielu częściach świata". "Chcemy być ich głosem" - dodał mówca. Zaznaczył, że uczestnicy przyszłego spotkania w Asyżu przybędą tam nie po to, aby świętować 30. rocznicę "wielkiej modlitwy, które zapragnął Jan Paweł II, ale aby obchodzić nowe wydarzenie z tymi wszystkimi, którzy w tych dniach wyruszyli wraz z nami w drogę, aby budować pokój".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Za ponad miesiąc w mieście św. Franciszka spodziewany jest udział ponad 400 wysokich przedstawicieli życia religijnego i publicznego, aby "pokazać wszystkim, że religie nie są obojętne wobec tego krzyku narodów, aby odciąć się od głosicieli nienawiści, pracując na rzecz integracji, będącej kluczem do obrony naszych społeczeństw przed przemocą" - oznajmił Impagliazzo. Zapowiedział, że w otwarciu spotkania wezmą udział udział m.in. prawosławny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej i filozof Zygmunt Bauman. Wśród gości tego wydarzenia będą ponadto - oprócz papieża - liczni kardynałowie katoliccy i patriarchowie Kościołów wschodnich, arcybiskup Canterbury Justin Welby, Żydzi z Europy i Izraela, muzułmanie z rektorem kairskiego Uniwersytetu al-Azhar szejkiem Abd al-Hajem Azabem na czele, przedstawiciele religii azjatyckich oraz świata kultury z krajów dotkniętych wojnami, jak Syria czy Nigeria i władz włoskich.

Reklama

Na konferencji prasowej głos zabrali także biskup Asyżu - Domenico Sorrentino i burmistrz tego miasta Stefania Proietti.

Istniejąca od 1968 rzymska Wspólnota św. Idziego organizuje co roku modlitewne spotkania międzynarodowe i międzyreligijne w intencji pokoju w różnych miastach Włoch i innych krajów, m.in. dwukrotnie w Polsce: w Warszawie (1989) i Krakowie (2009). Dwa pierwsze takie wydarzenia odbyły się w Rzymie w latach 1987 i 1988, po czym pierwsze poza Włochami zwołano do stolicy Polski w związku z 50. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Bodźcem do organizowania ich było I spotkanie w intencji pokoju na świecie z udziałem przedstawicieli różnych wyznań chrześcijańskich i innych religii, nie tylko światowych, ale także lokalnych i plemiennych, zwołane przez św. Jana Pawła II do Asyżu 27 października 1986.

Podziel się:

Oceń:

2016-08-07 20:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Asyż: przygotowania do odpustu Porcjunkuli

Asyż przygotowuje się do odpustu Porcjunkuli. Decyzją miejscowego ordynariusza w tym roku przywrócona zostanie dawna tradycja zwana „asyskim przebaczeniem”. W kościele Matki Bożej Anielskiej jako pierwsi otrzymają je mieszkańcy Asyżu, na wzór przebaczenia, jakie otrzymał św. Franciszek, a które obecnie znane jest właśnie jako odpust Porcjunkuli.

Więcej ...

Matko Śnieżno-Różańcowa, módl się za nami...

2024-05-20 20:50

Karol Porwich/Niedziela

W czasie pierwszej wojny światowej kult Matki Bożej stał się szczególnie żywy. Rozpoczęto starania o koronację cudownego wizerunku.

Więcej ...

Śp. ks. Tadeusz Kasperek - proboszcz, jakich mało

2024-05-20 22:29

Katarzyna Dybeł

Serce i czas miał dla wszystkich, ale w centrum jego duszpasterskiej troski były dzieci i osoby chore, starsze, zmagające się z cierpieniem i niezrozumieniem - wspomina Katarzyna Dybeł.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...