Reklama

Polska

Abp Bolesław Pylak kończy 95 lat

Arcybiskup senior Bolesław Pylak

Archiwum „Niedzieli Lubelskiej”

Arcybiskup senior Bolesław Pylak

Najstarszy wiekiem i stażem członek episkopatu Polski – arcybiskup-senior archidiecezji lubelskiej Bolesław Pylak kończy dziś 95 lat. Biskupem został dokładnie 50 lat temu, ma więc najdłuższy staż spośród wszystkich biskupów w naszym kraju. Jest on jednym z 10 żyjących hierarchów polskich, mianowanych jeszcze przez bł. Pawła VI.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przyszły pierwszy arcybiskup-metropolita lubelski urodził się 20 sierpnia 1921 w Łopienniku Górnym (pow. krasnystawski). Wybuch II wojny światowej zastał go na nauce w gimnazjum i liceum w Tarnowskich Górach. W latach okupacji hitlerowskiej, chcąc uniknąć wywózki do Niemiec, pracował początkowo na gospodarstwie swego ojca, a następnie w Urzędzie Gminy w swej miejscowości rodzinnej. W 1941 wstąpił w szeregi Batalionów Chłopskich (miał pseudonim „Kalina”) i jednocześnie uczył się na tajnych kursach, uzyskując w 1943 konspiracyjną maturę. Wkrótce potem rozpoczął naukę w Wyższym Seminarium Duchownym w Lublinie, które ukończył w 1948. W 1944 podjął również studia na Wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (KUL), które ukończył w 1948 z tytułem magistra teologii.

Na kapłana wyświęcił go 29 czerwca 1948 w Lublinie ówczesny miejscowy biskup Stefan Wyszyński (późniejszy prymas Polski i kardynał). W latach 1949-53 uzupełniał studia specjalistyczne na Wydziale Teologicznym KUL-u, kończąc je doktoratem z teologii dogmatycznej. W latach 1959-60 kształcił się we Francji, w Belgii i we Włoszech, ale habilitację uzyskał w 1969 także na KUL-u.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W latach 1948-59 pracował duszpastersko w parafiach w Nałęczowie, Kłodnicy i Depułtyczach. Od 1959 był kanonikiem gremialnym kapituły katedralnej w Lublinie, a od 1966 jej dziekanem. W okresie 1952-94 był pracownikiem naukowym w Katedrze Dogmatyki Wydziału Teologicznego swej dawnej uczelni, w 1978 został profesorem nadzwyczajnym, a w 1987 profesorem zwyczajnym teologii. W 1952 rozpoczął także wykłady w swym dawnym Seminarium Duchownym w Lublinie, w którym w latach 1958-66 był wicerektorem.

14 marca 1966 Paweł VI mianował ks. prof. Pylaka biskupem pomocniczym diecezji lubelskiej; sakry udzielił mu 29 maja tegoż roku w katedrze lubelskiej miejscowy biskup Piotr Kałwa (współkonsekratorami byli biskupi: przemyski Ignacy Tokarczuk i pomocniczy lubelski Jan Mazur [późniejszy biskup siedlecki]). Hasłem biskupim nowego hierarchy są słowa: „In Te Domine speravi” (Tobie, Panie, zaufałem). W maju br. odbył się jubileusz "złotych godów biskupich" arcybiskupa. W swej diecezji bp Pylak pełnił szereg ważnych funkcji, był m.in. wikariuszem generalnym (1966-74) i kapitulnym. 9 czerwca 1975 został mianowany biskupem diecezjalnym lubelskim, a ingres do katedry odbył 20 lipca tegoż roku. Na tym stanowisku został automatycznie wielkim kanclerzem KUL-u.

Reklama

Gdy w wyniku restrukturyzacji Kościoła w Polsce św. Jan Paweł II podniósł 25 maja 1992 diecezję lubelską do rangi archidiecezji i ustanowił metropolię lubelską, bp Pylak został jej pierwszym arcybiskupem-metropolitą. 29 czerwca 1992 w Bazylice św. Piotra w Rzymie przyjął z rąk Ojca Świętego paliusz metropolity.

14 czerwca 1997, mając prawie 76 lat, ustąpił ze swego urzędu i z tą chwilą przestał być również członkiem Konferencji Episkopatu Polski. Wcześniej w jej łonie był m.in. członkiem Rady Głównej KEP oraz szeregu rad i komisji. Konsekrował swych dwóch biskupów pomocniczych, nieżyjących już: Zygmunta Kamińskiego (w 1975; późniejszego metropolitę szczecińsko-kamieńskiego) i Piotra Hemperka (w 1982) oraz był współkonsekratorem pięciu innych: śp. Edmunda Ilcewicza (1969), Jana Śrutwy (1984; obecnie biskupa-seniora zamojsko-lubaczowskiego), Ryszarda Karpińskiego (1985), Mieczysława Cisły (1997) i Artura Mizińskiego (2004), a także biskupa pomocniczego szczecińsko-kamieńskiego Stanisława Stefanka (1980; obecnie biskupa-seniora łomżyńskiego) i biskupa sandomierskiego Wacława Świerzawskiego (1992; obecnie seniora).

W 1997, gdy odszedł na emeryturę, został honorowym obywatelem Lublina. W 2006 odbyło się uroczyste odnowienie jego doktoratu na KUL-u a w rok później otrzymał Medal za zasługi dla tej uczelni. W 1986 został odznaczony Krzyżem Armii Krajowej, a w 1989 Krzyżem Batalionów Chłopskich.

Obecnie jest najstarszym wiekowo i stażem katolickim biskupem polskim.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2016-08-20 20:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: nie można wybrać Jezusa raz na zawsze. Codziennie wybierać muszę

Grzegorz Gałązka

Więcej ...

Bp Kazimierz Gurda do dyrektorów rozgłośni katolickich: głosić dzisiaj orędzie zbawienia – zadanie wymagające, ale konieczne

2024-05-20 18:03

Katolickie Radio Podlasie

Dzięki katolickiemu radiu słowa Ewangelii mogą dotrzeć do wszystkich - wskazał bp Kazimierz Gurda podczas Mszy św., która była sprawowana w poniedziałek, 20 maja w Sanktuarium Bł. Męczenników Podlaskich. Do Pratulina na Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich przybyli przedstawiciele 19 stacji z całego kraju.

Więcej ...

Zabrzmi kolejny Dzwon Nienarodzonych

2024-05-21 01:11
Jeden z dzwonów na stałe przebywa w Kolbuszowej

Alina Zietek-Salwik

Jeden z dzwonów na stałe przebywa w Kolbuszowej

Kolejny Dzwon z Polski „Głos Nienarodzonych” poświęci Papież Franciszek. Każdy waży tonę i trafiają do różnych (nieprzypadkowych) miejsc na świecie. Ich dźwięk za każdym razem po raz pierwszy wybrzmiewa na Watykańskim Placu św. Piotra poprzez symboliczne uderzenie Papieża. Tak też będzie w przypadku Dzwonu dla Kazachstanu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...