Reklama

Polska

Abp Depo: dzisiaj toczy się spór o godność i wolność człowieka

Bożena Sztajner/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Spór o godność i wolność człowieka toczy się nie tylko w parlamentach, ale także w naszych domach i rodzinach” - mówił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 24 września przewodniczył Mszy św. w kościele seminaryjnym pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Częstochowie, dziękując za dar życia i wiary z racji zbliżających się urodzin i imienin.

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali biskup senior Antoni Długosz, ks. prałat Marian Szczerba, wikariusz generalny archidiecezji częstochowskiej i kanclerz Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, ks. dr Grzegorz Szumera, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie oraz blisko stu kapłanów z archidiecezji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W Mszy św. uczestniczyła m. in. rodzina abp. Wacława Depo, osoby życia konsekrowanego, przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń archidiecezji częstochowskiej, przedstawiciele mediów, na czele z Lidią Dudkiewicz, redaktor naczelną tygodnika katolickiego „Niedziela” oraz klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej, Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Sosnowieckiej i alumni Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

„Miłość do pasterza jest wyznaniem miłości do Kościoła” - mówił na początku Mszy św. ks. dr Grzegorz Szumera, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

W homilii abp Depo wskazał na „kierunek ku Chrystusowi w tajemnicy Kościoła” oraz dodał: „ Nasza obecność i modlitwa tutaj wpisuje się w trud dążeń i wyzwań Polaków. Maryja nas jednoczy i uczy wrażliwości Bożego miłosierdzia”.

Metropolita częstochowski odnosząc się do czytań mszalnych zaznaczył, że „czytania biblijne nie są rodzajem balsamu i oliwą na rany, ale one wprowadzają nas w bardzo realistyczny, ludzki stan niepokoju” - Kohelet uczy nas odczytywać dar życia oraz tego, by wciąż odpowiadać za to wszystko co dał nam Bóg – mówił metropolita częstochowski.

Reklama

Nawiązując m. in. do ostatniego głosowania w Sejmie abp Depo przypomniał, że „spór o godność i wolność człowieka toczy się nie tylko w parlamentach, ale także w naszych domach i rodzinach”

„Bóg złożył w każdym z nas pragnienie całości i potrzebę stawiania pytań o sens naszej drogi. Bojaźń Boża jest początkiem mądrości, która nie pozwala na stracić tego co jest w teraźniejszości. Przyszłość jest w ręku Boga” – kontynuował abp Depo.

Arcybiskup podkreślił, że „człowiek współczesny chce żyć bez niepokoju, bez stresu” – Istnieje zamęt we wszystkich dziedzinach życia, szczególnie w świecie aksjologii. Rezygnuje się z wartości absolutnej na rzecz pragmatyzmu. W parlamencie orzeka się, że jakaś decyzja jest ostateczna – podkreślił arcybiskup i dodał, że „obliczem zamętu jest kult nowości i kult zmiany”.

Abp Depo za papieżem Franciszkiem przypomniał, że „współczesny człowiek nie interesuje się tym co prawdziwe, a często młodzi ludzie stają się emerytami”.

Bożena Sztajner/Niedziela

„Newsem jest to co modne i nowe” – zauważył metropolita częstochowski i przytoczył słowa Cypriana K. Norwida: „Chodzi o to, aby nie było zawrotu głowy, która odwraca się od prawdy, ale również trzeba dbać o to, aby nie było zamętu w sercu i sumieniu”.

Abp Depo przywołał osobę wyniesionego na ołtarze 19 września 2010 r. bł. kard. Johna Henry Newmana i przypomniał jego słowa zacytowane przed Benedykta XVI podczas Mszy św. beatyfikacyjnej, że „Kościół potrzebuje kapłanów Ewangelii”. Arcybiskup powtórzył za bł. kard. Newmanem, że „Kościół potrzebuje świeckich, nie aroganckich, nie nierozważnych w mowie, nie dyskutujących, ale ludzi znających swą religię i Ewangelię, wchodzących w nią. Wiedzących dokładnie, gdzie się znajdują. Wiedzących czego się trzymać, a czego nie. Znających swe Credo tak dobrze, że mogą znaleźć w nim ratunek. Znających tak dobrze historię, że mogą jej bronić”.

Reklama

Na zakończenie zaapelował do zgromadzonych na Mszy św., aby „stawać się dla innych ludźmi wspólnej drogi i drogowskazami”.

Przed końcowym błogosławieństwem abp Depo poprosił: „Módlcie się za mnie. Siła modlitwy wstawienniczej jest olbrzymia, a cóż powiedzieć o modlitwie Eucharystii, w której Chrystus modli się za nas i w nas”.

Po Mszy św. w życzeniach na Auli im. św. Jana Pawła II bp senior Antoni Długosz podkreślił, że abp Depo „pragnie, aby wszystkie domy i serca były otwarte dla Chrystusa Odkupiciela, a Kościół, by był domem, wspólnota osób zjednoczonych z Bogiem i pomiędzy sobą” – Życzymy wiary, która pokonuje trudności, nadziei, która nie zawodzi i miłości, która wszystko zwycięża – mówił bp Długosz.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Zobacz zdjęcia: Jubileusze abp. Wacława Depo

Natomiast ks. prał. Stanisław Iłczyk, dziekan regionu częstochowskiego przypomniał, że „moc kapłanów płynie od Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, poprzez Ojca Świętego i osobę i obecność biskupa ordynariusza”. – Arcybiskup w spotkaniu z każdym człowiekiem wykonuje zdjęcie sercem. Takie zdjęcie to wielka troska biskupa – mówił ks. Iłczyk.

Przeczytaj także: „Prowadzić do Chrystusa Jedynego Odkupiciela Człowieka”

Również w dniach 22 i 23 września abp Depo na zakończenie modlitwy Apelu Jasnogórskiego odniósł się do obrad Sejmu dotyczących obywatelskich projektów ws. aborcji.

22 września metropolita częstochowski podkreślił: „Dzisiejszego wieczoru powraca bardzo zasadnicze pytanie: Czy nam tak trudno zrozumieć, że spór o godność człowieka od momentu poczęcia aż do naturalnej śmierci jest nie tylko w Polsce, ale w Europie i w świecie sporem o miejsce Boga w życiu człowieka? Dlatego chcę przypomnieć, że tutaj wotum narodu w czerwcu 1983 roku matki i kobiety polskie przyniosły Papieżowi Kielich Życia, gdzie obok świętych polskich kobiet i matek wygrawerowano twarz sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej - położnej z Oświęcimia przyjmującej każde dziecko wbrew prawu śmierci”.

Natomiast 23 września abp Depo powiedział: „Gdzież, jak nie przy Sercu Matki mamy nauczyć się prawdy, że godność kobiety opiera się na godności i powołaniu, które otrzymuje od Boga. Bo inaczej godność będzie mgłą, która zacienia prawdę i prowadzi do tragedii. Matko Życia, módl się za nami”.

Podziel się:

Oceń:

2016-09-24 20:14

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: przyjaźń z abp. Zygmuntem Zimowskim była dla mnie darem

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

„Przyjaźń z abp. Zygmuntem Zimowskim była dla mnie darem, za który jestem wdzięczny” – wspomina na antenie archidiecezjalnego Radia Fiat metropolita częstochowski abp Wacław Depo, zmarłego 12 lipca abp. Zygmunta Zimowskiego, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

Więcej ...

Biskup zaprasza na piknik rodzinny — Spacer z Jezusem

2024-05-17 10:25
Bp Romuald Kamiński

YouTube

Bp Romuald Kamiński

Bp Romuald Kamiński zaprasza na wydarzenie, które już 19 maja odbędzie się w Parku nad Balatonem na warszawskiej Pradze.

Więcej ...

Dar serca

2024-05-17 19:46

Małgorzata Pabis

- Cieszymy się, że nasza akcja, którą prowadzimy od wielu już miesięcy, trwa i angażuje wciąż nowe osoby – zapewnia Małgorzata Pabis.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli