Reklama

Niedziela w Warszawie

W Filharmonii Narodowej w Warszawie uczczono weteranów walczących o niepodległość Polski

W sobotę wieczorem z udziałem kombatantów, duchowieństwa, młodzieży szkolnej i wolontariuszy w Filharmonii Narodowej w Warszawie w hołdzie wszystkim walczącym o niepodległość pod honorowym patronatem prezydenta Andrzeja Dudy odbył się koncert „Polska - Zasłużonym dla Ojczyzny”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W uroczystości udział wziął minister obrony narodowej Antoni Macierewicz oraz pełniący obowiązki Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Podczas części artystycznej wystąpiła Polska Orkiestra Radiowa, która wykonała muzykę filmową Michała Lorenca m.in. z takich filmów jak „Jan Paweł II”, „Różyczka” czy „Czarny Czwartek”. Wybitna saksofonistka Alina Mleczko zagrała sonatę e-moll Jerzego Derfla na kwintet smyczkowy i saksofon altowy. Uroczystość rozpoczęła się minutą ciszy. W ten sposób uczczono bohaterów, którzy oddali życie w walce o Polskę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pełniący obowiązki Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, nawiązując do słów arcybiskupa metropolity warszawskiego kardynała Aleksandra Kakowskiego, mówił: „Polska nie umarła przez 150 lat, dlatego że był w niej duch narodu. Spowodował, że kolejne pięć pokoleń walczyło o niepodległość. Dokonywało ono zrywów, które podtrzymywały tego ducha” - podkreślił minister, dodając, że przetrwanie Polski było możliwe również dzięki temu, że nie umarła jej kultura.

„Na tej sali zgromadziły się cztery pokolenia Polaków. Są one najlepszym przykładem tego, że historia trwa i sztandar niepodległości przenoszony jest z pokolenia na pokolenie” - zaznaczył Jan Józef Kasprzyk. Zwrócił uwagę, że dzisiejsze pokolenie weteranów czerpało siłę od pokolenia powstańców 1863 roku. Pełniący obowiązki szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych podkreślił, że kombatanci w życiu strzelców, harcerzy i wszystkich młodych są ważnym punktem odniesienia.

„Korzystając z dorobku i siły pokolenia Polskiego Państwa Podziemnego możemy Wam, drodzy weterani, bohaterowie naszej wolności, zadeklarować wielką, niepodległą, wspaniałą Rzeczpospolitą”- mówił Jan Józef Kasprzyk do przedstawicieli około 50 organizacji kombatanckich.

Reklama

Z kolei Stanisław Krakowski, prezes warszawskiego okręgu Światowego Związku Armii Krajowej, uczestnik walk podczas Powstania Warszawskiego na Pradze podkreślił: „<<Łatwo jest mówić o Polsce, trudniej dla niej pracować, jeszcze trudniej umrzeć, a najtrudniej cierpieć>>. Te słowa ze ściany gestapowskiej katowni na Szucha w Warszawie są streszczeniem naszych losów narodowych” - mówił.

„Bóg, Honor i Ojczyzna - walka o te wartości stała się priorytetem życia. Te pokolenia symbolizują Romuald Traugutt, Józef Piłsudski, Ignacy Jan Paderewski, Roman Dmowski, gen. Józef Haller, żołnierze kampanii wrześniowej, żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego, więźniowie obozów koncentracyjnych i obozów zagłady, wygnańcy syberyjscy, bojownicy o wolność, skazańcy wiezień Rawicza, Wronek i Rakowieckiej na warszawskim Mokotowie” - zaznaczył Stanisław Krakowski.

Koncert zorganizował Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Fundacja Cultura Memoriae oraz Filharmonia Narodowa w Warszawie w partnerstwie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutem Pamięci Narodowej i Światowym Związkiem Żołnierzy AK Okręg Warszawa.

Spotkanie prowadził Jerzy Zelnik. Aktor wykonał poezję obozową m.in. byłych więźniarek KL Ravensbrück.

Sponosrem wydarzenia była Polska Grupa Energetyczna. Patronat medialny nad koncertem objęli: Program 2 Polskiego Radia, dziennik "Rzeczpospolita", TVP Historia, TVP Polonia.

Podziel się:

Oceń:

2016-11-13 10:25

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Twoje Niebo” w Lubaczowie

Przemyski zespół pozwolił lubaczowskiej publiczności na kilka chwil przenieść się do nieba

Archiwum zespołu

Przemyski zespół pozwolił lubaczowskiej publiczności na kilka chwil przenieść się do nieba

Więcej ...

Zmiany personalne w archidiecezji poznańskiej

2024-05-22 15:57

Karol Porwich/Niedziela

Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, podjął następujące decyzje personalne dotyczące posługi duszpasterskiej kapłanów, które wejdą w życie w miesiącach wakacyjnych:

Więcej ...

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką miasta

2024-05-22 16:01

Archiwum Fundacji "Mimo Wszystko" /fot. Ewa Zaleska

Anna Dymna zostanie honorową obywatelką miasta Krakowa - tak zdecydowali w środę radni. To najwyższe wyróżnienie przyznawane przez miasto aktorka otrzyma "za wybitne zasługi dla teatru, filmu i kultury polskiej oraz za szczególne zaangażowanie w sprawy społeczne".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Kto przeprosi panią Annę?

Wiadomości

Kto przeprosi panią Annę?

Świadectwa o cudach za przyczyną św. Rity

Niedziela Wrocławska

Świadectwa o cudach za przyczyną św. Rity

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Wiara

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele