Reklama

Polska

Prymas Polski w Liście na Adwent: pamiętajmy o sobie nawzajem

Chcemy pochylić się nad naszym chrześcijańskim dziedzictwem – mówi abp Wojciech Polak, prymas Polski

Bernadeta Kruszyk

Chcemy pochylić się nad naszym chrześcijańskim dziedzictwem – mówi abp Wojciech Polak, prymas Polski

„Pamiętajmy o sobie nawzajem. Miejmy czujne oczy, zdolne dostrzec najbardziej potrzebujących i zepchniętych na margines” – prosi w Liście na Adwent Prymas Polski abp Wojciech Polak. Przypomina też, że istotą tego szczególnego czasu nie jest przedświąteczna krzątanina, ale czuwanie i oczekiwanie na przyjście Chrystusa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Adwent „jest przede wszystkim darem, łaską nam daną, abyśmy na nowo sobie uświadomili i z wiarą przyjęli tą prawdę, że tak jak Jezus Chrystus wszedł w historię ludzkości przez fakt swych narodzin, tak również przyjdzie na końcu czasów” – przypomina w liście metropolita gnieźnieński, wskazując, że końcem czasów dla każdej i każdego z nas będzie przejście przez bramę śmierci.

Metropolita gnieźnieński nawiązuje do rozpoczynającego się wraz z Adwentem nowego roku liturgicznego i duszpasterskiego, który przeżywać będziemy pod hasłem „Idźcie i głoście”. Jest to – jak czytamy w liście: „zaproszenie, by nieść światu Ewangelię i w ten sposób nasze oczekiwanie przekształcać w wychodzenie, w poszukiwanie, w towarzyszenie innym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„W ciągu tego roku pragniemy odkrywać, że będąc uczniami Pana Jezusa, jesteśmy jednocześnie misjonarzami wszędzie tam, gdzie żyjemy i pracujemy, gdzie radujemy się i cierpimy, gdzie Bóg nas stawia. (…) Mamy stawać się świadkami Jezusa nie tylko dla siebie nawzajem, lecz także wobec tych, którzy Chrystusa jeszcze nie znają lub Go porzucili” – podkreśla arcybiskup gnieźnieński. Dodaje, że pomocą na tej drodze będą dwa wydarzenia: 100. rocznica objawień fatimskich i Rok Świętego Brata Alberta ustanowiony z okazji 100. rocznicy jego śmierci.

„Te rocznice uzmysławiają nam, że głoszenie Dobrej Nowiny, w której zawarte jest wezwanie do nawrócenia i pokuty, powinno być zawsze potwierdzone czynami miłosierdzia. Świat bowiem słucha świadków a nie nauczycieli, a nauczycieli o tyle tylko, o ile sami są świadkami” – przypomina abp Polak.

Metropolita gnieźnieński zwraca się także do osób przygotowujących się do zawarcia sakramentu małżeństwa, zapowiadając zmiany, które wchodzą w życie w archidiecezji gnieźnieńskiej wraz z pierwszą niedzielą Adwentu i które dotyczą przygotowania bliższego, a więc tzw. kursu przedmałżeńskiego. Do tej pory odbywał się on w ramach katechezy ponadgimnazjalnej stanowiącej obowiązkowe przygotowanie do życia małżeńskiego. Według nowych zasad katechezy przedmałżeńskie będą adresowane wyłącznie do narzeczonych, którzy podjęli już decyzję o ślubie. Młodzi będą musieli je rozpocząć najpóźniej pół roku przed wyznaczoną datą.

Reklama

Prymas zachęca jednocześnie, by mimo zmiany formuły, nie zaniechać w parafiach katechez i spotkań z młodymi, a także, by w każdej wspólnocie, w miarę możliwości, działało duszpasterstwo młodzieży.

Na koniec abp Wojciech Polak zachęca do troski o potrzebujących, zapewnia o modlitwie i o modlitwę prosi.

„Chciejmy podążać śladami Boga, uczyć się od św. Józefa, Maryi i Jana Chrzciciela, którzy w Jezusie umieli dostrzec przychodzącego Zbawiciela” – zachęca abp Wojciech Polak.

Podziel się:

Oceń:

2016-11-26 15:14

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prymas: KEP powoła zespół do zbadania spraw wykorzystania seksualnego małoletnich

prymaspolski.pl

Biskupi podjęli decyzję o rozpoczęciu prac nad powołaniem zespołu niezależnych specjalistów do podjęcia badań dotyczących wykorzystania seksualnego osób małoletnich przez niektórych duchownych w Kościele w Polsce - poinformował prymas Polski i delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak.

Więcej ...

Papież o narkomanii: walka z tą plagą wymaga odwagi

2024-06-26 09:41

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Nie możemy być obojętni w obliczu tragedii milionów ludzi uzależnionych od substancji odurzających, a także w obliczu skandalu nielegalnej produkcji i handlu narkotykami – powiedział Papież na audiencji ogólnej. Dziś wyjątkowo nie kontynuował cyklu katechez o Duchu Świętym, lecz skupił się na jednym temacie: walce z narkomanią. Podkreślił, że jest to plaga, która rodzi przemoc, sieje cierpienie i śmierć. Dlatego „wymaga aktu odwagi ze strony całego społeczeństwa”.

Więcej ...

O wyzwaniach rozmowy ekologicznej w perspektywie stworzenia

2024-06-26 15:41

Archiwum Marka Kuczyńskiego

O Laudato Si w Monachium rozmawiali delegaci Kościoła z całej Europy. Był też ks. dr Zbigniew Kucharski, sekretarz zespołu Laudato Si' przy Radzie ds. Społecznych KEP, a zarazem kapłan naszej diecezji, a także dr Marek Kuczyński z Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?