Reklama

Europa

Prezydent powinien być dla wszystkich Austriaków

Kard. Schönborn

Katarzyna Artymiak

Kard. Schönborn

Nowo wybrany prezydent Republiki jako głowa państwa musi być prezydentem wszystkich Austriaków, musi łączyć naród. Podkreślił to przewodniczący Konferencji Biskupów Austriackich w reakcji na pierwsze wiadomości o wyborze nowego prezydenta tego kraju 4 grudnia. Ze wstępnych obliczeń jest niemal pewne, że urząd prezydenta Austrii obejmie Alexander van der Bellen, który wygrał wybory ze znaczną przewagą nad swym konkurentem Norbertem Hoferem.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Gratuluje Alexandrowi van Bellenowi i życzę nowemu prezydentowi łask Bożych dla sprawowania tego wysokiego urzędu. Życzę też, aby potrafił złączyć naród tak, by Austria była krajem stabilnym, wolnym i dobrze prosperującym, żeby dobrze wyczuwał zadania Austrii w Europie i na świecie”, powiedział kard. Schönborn w rozmowie z katolicką agencją Kathpress.

W tym kontekście przewodniczący austriackiego episkopatu przypomniał słowa, jakie van der Bellen wypowiedział w swoim przemówieniu z 23 maja, kiedy wydawało się, że jest już nowym prezydentem (zanim Trybunał Konstytucyjny zadecydował o powtórzeniu wyborów). Van der Bellen mówił wówczas o „dwóch połowach”, jakie stanowią Austriacy i o tym, że te „obie polowy” są jednakowo ważne i oddane ojczyźnie. Kard. Schönborn powiedział, że te słowa zapadły mu głęboko w pamięć. „Życzę więc nowemu prezydentowi, aby tę swoją postawę realizował w służbie dla wspólnego dobra”, dodał metropolita wiedeński.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jednocześnie kard. Schönborn wyraził uznanie, ze Austriacy tak licznie poszli do urn. Według wstępnych obliczeń telewizji ORF w niedzielę wieczorem Van der Bellen uzyskał 53,3 proc. głosów. Ten były przewodniczący Partii Zielonych miał tym razem o 3 proc. więcej głosów, niż w poprzedniej turze w maju. Jego przeciwnik Norbert Hofer z Partii Wolnosciowej (FPÖ) uzyskał 46,7 proc. Ostateczne wyniki glosowania będą znane najwcześniej we wtorek po obliczeniu głosów oddanych pocztą. Jak powiedział KAI jeden z dziennikarzy austriackich, „obywatele wolą łagodną drogę reform zamiast marszu w nieznane, dlatego glosowali na van der Bellena”.

Reklama

Zaprzysiężenie nowego prezydenta planowane jest na 26 stycznia 2017 roku.

72-letni Alexander Van der Bellen jest emerytowanym profesorem ekonomii i byłym przewodniczącym austriackiej Partii Zielonych.

Była to już trzecia tura wyborów prezydenckich w Austrii. Po drugiej turze wyborów prezydenckich 22 maja, ich wyniki zakwestionowała FPÖ, zwracając uwagę na – jej zdaniem – pewne nieprawidłowości i zażądała powtórzenie wyborów. Wspierany przez nią kandydat uzyskał w drugiej turze 49,7 proc. głosów, natomiast 50,3 proc. głosów otrzymał Alexander Van der Bellen.

Trybunał Konstytucyjny przychylił się do wniosku wyborczego 1 lipca. Na podstawie tej decyzji w całej Austrii musiała zostać powtórzona druga tura wyborów prezydenckich. Trybunał nie potwierdził zarzutów o przypadkach manipulowania, jednak możliwość manipulacji stanowiła na tyle ciężki zarzut, że zdecydował o powtórzeniu wyborów. Zaskarżający wynik glosowania wskazywali m.in. na fakt, że w niektórych okręgach nadsyłane pocztą karty do głosowania były otwierane w niepełnym składzie komisji.

Podziel się:

Oceń:

2016-12-05 20:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prezydent: gdybym zabrał głos ws. wyborów, mówiono by, że manipuluję procesem wyborczym

twitter.com/tvp.info

Ci, którzy dziś pokrzykują, że nie zabrałem głosu w kwestii wyborów prezydenckich, jeszcze głośnej by krzyczeli, gdybym ten głos zabrał: że jako kandydat wtrącam się w wybory, że próbuję manipulować procesem wyborczym; dlatego spokojnie stałem z boku - mówił w środę prezydent Andrzej Duda.

Więcej ...

Na motocyklach do sanktuarium w Rokitnie

2024-04-19 19:00
Pielgrzymka Motocyklistów ze Świebodzina do Rokitna

Karolina Krasowska

Pielgrzymka Motocyklistów ze Świebodzina do Rokitna

Zaproszenie na pielgrzymkę motocyklistów do sanktuarium w Rokitnie.

Więcej ...

Ks. Halík na zgromadzeniu COMECE: Putin realizuje strategię Hitlera

2024-04-19 17:11
Ks. Tomas Halík

wikipedia/autor nieznany na licencji Creative Commons

Ks. Tomas Halík

Prezydent Rosji Władimir Putin realizuje strategię Hitlera, a zachodnie iluzje, że dotrzyma umów, pójdzie na kompromisy i może być uważany za partnera w negocjacjach dyplomatycznych, są równie niebezpieczne jak naiwność Zachodu u progu II wojny światowej - powiedział na kończącym się dziś w Łomży wiosennym zgromadzeniu plenarnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prof. Tomáš Halík. Wskazał, że „miłość nieprzyjaciół w przypadku agresora - jak czytamy w encyklice «Fratelli tutti» - oznacza uniemożliwienie mu czynienia zła, czyli wytrącenie mu broni z ręki, powstrzymanie go. Obawiam się, że jest to jedyna realistyczna droga do pokoju na Ukrainie”, stwierdził przewodniczący Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous