Reklama

Rodzina

Małżeński tydzień

syda productions/Fotolia

W trakcie trwającego od 7 do 14 lutego 2017 r. trzeciego Tygodnia Małżeństwa, w 11 miastach Polski ma miejsce szereg inicjatyw edukacyjnych, kulturalnych i terapeutycznych, skierowanych do polskich małżonków. Czy ta zakrojona na szeroką skalę akcja pomoże polskim małżonkom?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Znakomicie przygotowana uroczysta Gala, połączona ze spektaklem teatralnym "Scena z życia małżeńskiego", rozpoczęła III Tydzień Małżeństwa. Odbyła się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Głównym organizatorem cyklu wydarzeń jest Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich. Imprezy mają miejsce w takich miastach jak: Trójmiasto, Wejherowo, Chałupy, Jastarnia, Kuźnica, Warszawa, Zielona Góra, Elbląg, Chodzież, Rumia czy Białystok. Wśród tematów prelekcji i spotkań szczególnie intrygująco brzmią hasła: „Chcesz mieć rację czy relację?”; „Małżeństwo 2:0”; „Trening boksu dla dwojga”; „Podróż Orient Expressem czyli co czeka cię jeszcze w małżeństwie”; „Lekcja salsy”; „Zakochaj się w swojej żonie/mężu jeszcze raz” itp. Organizatorzy proponują wprowadzenie do życia małżeńskiego szereg praktyk, które mogą ożywić relację. Trudno nie zgodzić się z potrzebnością takich działań.

Statystyki są nieubłagalne. Polskie małżeństwa, podobnie jak związki w całej Europie czy też szerzej – w całym naszym zachodnim kręgu cywilizacyjnym – przechodzą kryzys. Instytucja małżeństwa ulega zachwianiu. W Polsce od roku 1990 stosunek liczby rozwodów do nowo zawieranych małżeństw zwiększył się dwukrotnie i wynosi obecnie około 32 proc. Można powiedzieć, że na trzy zawierane małżeństwa, jedno się rozwodzi. Marną pociechą jest fakt, że nie znajdujemy się pod tym względem w europejskiej czołówce (przykładowo najwyższy współczynnik w 2008 r. osiągnięty przez Belgię wynosił 71%). Zjawisko jest groźne i postępujące.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rozwodzą się w Polsce częściej pary z dużych miast, położonych najczęściej w województwach zachodniopomorskim, lubuskim, dolnośląskim, śląskim oraz warmińsko-mazurskim, nieposiadające dzieci lub wychowujące jedno dziecko, z krótkim (do 10 lat) stażem małżeńskim. Najczęstszymi podawanymi przez rozwodzące się osoby powodami są niezgodność charakterów, zdrada i alkoholizm. Przyczyną są również konflikty finansowe i dłuższa nieobecność jednego z małżonków. Takie powody figurują w statystykach, ale czy mówią one wszystko?

Reklama

Przyczyn kryzysu instytucji małżeństwa jest więcej. Należą do nich współczesne przemiany obyczajowo-kulturowe oraz cywilizacyjne. Świat oferuje obecnie nieprawdopodobną lawinę informacji, propozycji stylów życia, spędzania wolnego czasu, komunikowania się (podobno w co trzecich dokumentach rozwodowych z 2011 roku w USA padło słowo Facebook) itd. Socjologowie mówią o swoistym „rynku idei”. Małżeństwo postrzegane jest coraz częściej jako wyłącznie jeden z możliwych sposobów na spędzenie życia we dwoje. Coraz modniejsze stają się wybory życia w formie „singla” czy okazyjne związki typu „friends with benefits”. Mówi się o „kulturze instant” czyli dostępności wszystkiego i natychmiast, co powoduje szybkie nudzenie się i poszukiwanie nowych bodźców, w tym często nowych związków. Tak jak newsy na pasku telewizora, coraz szybciej biegną zdarzenia, osoby, emocje. Czy starcza czasu na uważną i troskliwą pielęgnację trwałej więzi?

Sądzę, że warto zajrzeć na stronę www.tydziendlamalzenstwa.pl nie tylko, żeby wziąć udział w wydarzeniach, ale przekonać się, że sporo ciekawych inicjatyw społecznych, ludzi, organizacji nakierowanych jest obecnie na małżeństwo. Wydaje się to znakomitym odzewem na historyczne słowa papieża Franciszka wypowiedziane podczas Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku. „Młodzi ludzie często pytają papieża o to, jak szczęśliwie żyć w rodzinach. Chciałbym zaproponować im trzy postawy, trzy słowa. To trzy słowa, które mogą wam pomóc, aby przeżyć życie małżeńskie, w którym występują trudności. Te trzy słowa to: proszę, przepraszam i dziękuję”. No właśnie. Te trzy „magiczne” słowa pochodzą z czasów gdy rzeczy się naprawiało, a nie wymieniało na nowe. Podobnie jest z małżeństwem. Jeśli się chce – można wiele naprawić.

Podziel się:

Oceń:

2017-02-09 14:02

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Minister Maląg: ogłaszamy powstanie 90 tys. nowych miejsc opieki żłobkowej

Karol Porwich/Niedziela

Powstanie 90 tys. nowych miejsc opieki żłobkowej - powiedziała w czwartek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg ogłaszając wyniki naboru do nowej edycji programu Maluch Plus. Dodała, że 73 proc. samorządów będzie miało na swoim terenie żłobki.

Więcej ...

Hiobowe wieści dla katechetów

2024-05-14 08:36
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Nie mogli być wychowawcami, ale będą musieli uczyć w klasach mających nawet po 30 uczniów z różnych roczników. MEN przygotowuje nowe "elastyczne" zasady organizowania lekcji religii w szkołach i placówkach oświatowych.

Więcej ...

Dzień św. Rity w Kostowie

2024-05-14 11:27

Materiał prasowy

Parafia w Kostowie (diecezja kaliska) zaprasza do wspólnego świętowania wspomnienia św. Rity, patronki spraw trudnych i po ludzku beznadziejnych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Wiara

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Kościół

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania