Reklama

Wiadomości

Fundacja Wolność i Demokracja laureatem Nagrody „Inki”

Danuta Siedzikówna, ps.

www.inka.ipn.gov.pl

Danuta Siedzikówna, ps."Inka"

Laureatem Nagrody im. Danuty Siedzikówny „Inki” w 2017 roku została Fundacja Wolność i Demokracja za projekt biegowo-edukacyjny „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Fundacja Wolność i Demokracja została wyróżniona nagrodą „Inki” za działania związane z przywracaniem pamięci o Żołnierzach Wyklętych, w tym szczególnie za realizowany od 2013 r. projekt biegowo-edukacyjny „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.

Pierwsza edycja biegu odbyła się w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego i miała charakter surwiwalowy, a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu osób z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony do Parku Skaryszewskiego w Warszawie. Bardzo duże zainteresowanie tą inicjatywą sprawiło, że od 2015 roku bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń sportowo-edukacyjnych. W 2016 roku w biegu wzięło udział 40 000 uczestników ze 160 miast z całej Polski oraz Nowego Jorku, Chicago, Londynu, Wilna, Grodna, Lidy, Żytomierza i Zdołbunowa. W tym roku organizatorzy awizują uczestnictwo 60 000 biegaczy z 240 miast w Polsce oraz poza jego granicami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nazwa projektu zaczerpnięta została z wiersza Zbigniewa Herberta „Wilki”. Bieg na dystansie 1963 metrów (odwołanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Laluś) połączony jest z programem edukacyjno-patriotycznym.

Do wyróżnienia byli nominowani także: Stowarzyszenie Inicjatywa Historyczna – za przywracanie pamięci o Żołnierza Wyklętych na Dolnym Śląsku, Adam Kwaśniak – za działania związane z odnalezieniem miejsc pochówku i upamiętnieniem zamordowanych członków grupy Armii Wyzwoleńczej powiązanej ze Zrzeszeniem WiN na terenie powiatu Brzeskiego i Gminy Radłów oraz Dariusz Walusiak – za projekt realizowany od 2014 r. „Wyklęci – Niezłomni. Przywróćmy pamięć naszym Bohaterom. Krakowskie Zaduszki za Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych”.

Laureata wybrano przez głosowanie, w którym udział wzięli członkowie Kapituły Honorowej w składzie: płk Tadeusz Bieńkowicz VM – przedstawiciel środowisk Żołnierzy Armii Krajowej, prof. Krzysztof Szwagrzyk – wiceprezes IPN, prof. Andrzej K. Kunert – radca w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Barbara Otwinowska – przedstawicielka środowisk więźniarek politycznych okresu stalinowskiego, Wacław Szacoń i Stanisław Szuro – przedstawiciele środowiska więźniów politycznych okresu stalinowskiego skazanych na karę śmierci, Danuta Ciesielska – przedstawicielka Rodziny Danuty Siedzikówny „Inki”, Janusz Wierzgacz – przedstawiciel środowisk artystycznych oraz Zarząd Fundacji Armii Krajowej w Londynie w składzie: Jerzy Hostyński (prezes), Adam Komorowski (wiceprezes), Tesa Ujazdowska, Dorota Hostyńska, dr Robert Zapart (pełnomocnik w Polsce).

Reklama

Wręczenie Nagrody nastąpi dnia 26 lutego o godz. 20.00 w Audytorium Maximum UJ w Krakowie podczas organizowanego przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie i Stowarzyszenie Passionart Koncertu Galowego „W hołdzie Żołnierzom Wyklętym”.

Patronką Nagrody jest Danuta „Inka” Siedzikówna, która oddała swoje niespełna osiemnastoletnie życie za wolną i niezawisłą Polskę w okresie władzy komunistycznej. „Zachowałam się jak trzeba” – przekazała w ostatnim słowie do rodziny. Swoją służbę dla Ojczyzny rozpoczęła jako sanitariuszka w oddziałach Armii Krajowej, a zakończyła w więzieniu po haniebnym wyroku z okrzykiem na ustach „Niech żyje Polska!”.

Nagroda im. Danuty Siedzikówny „Inki” ustanowiona została dla osób lub podmiotów, które w sposób szczególny, wykraczający poza podstawowe obowiązki zawodowe, lub nie będąc zawodowo czy statutowo związanych z przywoływaną tematyką, przyczyniają się do przywracania pamięci o uczestnikach drugiej konspiracji niepodległościowej zakorzenionej w ideałach Polskiego Państwa Podziemnego.

Podziel się:

Oceń:

2017-02-24 17:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki przyznał nagrody za zasługi dla kultury chrześcijańskiej

Artur Stelmasiak

Poeta „codziennej ludzkiej solidarności”, Roman Bąk, i inżynier Kazimierz Ratajczak, budowniczy kościołów, otrzymali od abp. Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego, tegoroczne Nagrody za Zasługi dla Kultury Chrześcijańskiej. Uroczystość odbyła się 29 czerwca w Sali Pompejańskiej rezydencji arcybiskupów poznańskich.

Więcej ...

Św. Stanisław

Kraków

©Mazur/episkopat.pl

Kraków

8 maja 2019 r. – uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski

Więcej ...

Pierwsze szokujące decyzje w Krakowie: Prezydent zapowiada wywieszenie na magistracie tęczowej flagi

2024-05-08 18:22

Adobe Stock

Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski objął patronat nad Marszem Równości, który przejdzie ulicami miasta 18 maja. Jest to pierwsza decyzja nowego włodarza miasta dotycząca udzielenia swojego patronatu. Miszalski planuje także udział w tym przemarszu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Suplika do Maryi w Pompejach

Wiara

Suplika do Maryi w Pompejach

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

Świadomość, że Jezus mnie zna, jest pocieszająca

Wiara

Świadomość, że Jezus mnie zna, jest pocieszająca

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku