Włochy: kard. E. Sgreccia potępia próby legalizacji eutanazji
sal (KAI Rzym) / Rzym
Fotolia.com/ Steve
Za próbę prawnego uznania samobójstwa wspomaganego uznał kardynał Elio Sgreccia decyzję prokuratury w Mediolanie w sprawie działacza włoskiego ruchu na rzecz legalizacji eutanazji, który zawiózł w lutym do Szwajcarii młodego mężczyznę, by tam zakończył on swoje życie. Nie był to przypadek odosobniony, nie po raz pierwszy też Marco Cappato z partii radykalnej wystąpił w roli pośrednika między osobą nieuleczalnie chorą a „kliniką śmierci” po drugiej stronie włoskiej granicy.
39-letni didżej "Fabo" - Fabiano Antoniani, który położył 27 lutego kres swemu istnieniu, od trzech lat w wyniku wypadku samochodowego (jechał bez pasów) był sparaliżowany i ociemniały. Prokuratorzy mediolańscy uznali, że decydując się na śmierć, skorzystał on z prawa przyznanego mu przez konstytucję Włoch i Europejski Trybunał Praw Człowieka, które mówią o zakazie stosowania uporczywej terapii w sytuacjach beznadziejnych.
Kardynał Sgreccia, który w przeszłości stał na czele Papieskiej Akademii Życia, nie podziela tej opinii i w wywiadzie dla dziennika „La Repubblica” przypomina, że w prawie włoskim istnieje „obowiązek opieki nad umierającym”. „Jeśli tak nie jest, łamie się prawo” - uważa włoski purpurat, którego zdaniem prokuratura w Mediolanie, rezygnując ze ścigania działacza ruchu na rzecz eutanazji, nie wypełnia swoich obowiązków.
"Dagens Nyheter": w domach opieki aktywna eutanazja zamiast leczenia Covid-19
PAP
Wielu seniorom w domach opieki zamiast leczenia Covid-19 podawana jest morfina, która hamuje oddychanie - pisze w środę dziennik "Dagens Nyheter". "To aktywna eutanazja" - wskazuje prof. geriatrii Yngve Gustafson.
Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi, że nie wystarcza sama chęć pomagania
2025-07-10 21:29
O. prof. Zdzisław Kijas
Adobe Stock
Czytamy następnie, że Samarytanin: „Podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem”. To również ważne przesłanie, które płynie do nas z dzisiejszej Ewangelii. Mówi ono, że nie wystarcza tylko sama chęć pomagania. Ważne jest, aby pomagać mądrze, aby pomoc, którą chcemy nieść, była dostosowana do warunków, sytuacji i potrzeb osoby pokrzywdzonej.
Lycarion May błogosławiony: przykład pokoju w podzielonym świecie
2025-07-13 09:22
Vatican Media
Vatican Media
Błogosławiony Lycarion May
Naśladował Jezusa, poświęcając się delikatnemu dziełu wychowania, promocji ludzkiej i formacji chrześcijańskiej, z troską otaczając tych, którzy zostali mu powierzeni i przyjmując krzyż: tak kardynał Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, podsumował życie i duchowe dziedzictwo marysty Lycariona Maya (znanego w świecie jako François Benjamin), który 12 lipca został beatyfikowany w parafii św. Franciszka Salezego w Barcelonie.