Legia mistrzem Polski 2017

pixabay.com

Losy mistrzostwa Legii ważyły się do końca rozgrywek Ekstraklasy. Legia Warszawa zremisowała bezbramkowo z Lechią Gdańsk. Ten wynik nie zapewniał zespołowi Jacka Magiery mistrzostwa Polski. Równolegle w Białymstoku Jagiellonia grała z Lechem Poznań. Było 2:2, sędzia doliczył aż 10 minut! Tylko zwycięstwo dawało popularnej Jadze mistrzostwo! To było chyba najdłuższe dziesięć minut w życiu piłkarzy Legii i jej fanów. Kiedy sędzia zakończył zawody w Białymstoku i rezultat się nie zmienił, blisko 30 tysięcy kibiców na stadionie w Warszawie wybuchło z radości. Legia została mistrzem Polski 2017.

Od samego początku Legia przede wszystkim pilnowała wyniku. Rezultat remisowy przy układzie, że w równolegle rozgrywanym spotkaniu Jagiellonii z Lechem gospodarze nie wygrają dawał drużynie z Warszawy mistrzostwo. Lechia z kolei, świadoma chyba tego, że w Białymstoku Lech prowadzi i remis z Legią daje jej miejsca w europejskich pucharach również grała ostrożnie.

W pierwszej połowie piłkarze nie stworzyli wielu dogodnych sytuacji. Goście ustawili się w środku pola-zagęścili tą strefą i praktycznie odcięli od możliwości podawania piłki Vadisa Odjidję Ofoe. Przełomowa była 70ta minuta, kiedy to Sławomir Peszko brutalnie sfaulował przy linii bocznej Odjidję. Sędzia Bartosz Frankowski ukarał go za to czerwoną kartką i wyrzucił z boiska.

Kiedy osłabiona Lechia wznowiła grę, wydawało się, że to Legia będzie sobie stwarzać okazje na strzelenie bramki. Jednak to zawodnik gdańskiego zespołu Marco Paiaxao, w 72. minucie miał świetną szansę, ale Arkadiusz Malarz wybronił jego strzał. Dzięki remisowi w Białymstoku Legia pozostała liderem Ekstraklasy i zdobyła mistrzostwo Polski.

2017-06-05 07:58

Ekstraklasa piłkarska - historyczny tytuł dla Rakowa

PAP/Łukasz Gągulski

Piłkarze Rakowa Częstochowa, mimo porażki w 31. kolejce w Kielcach z Koroną 0:1, zapewnili sobie po raz pierwszy w historii mistrzostwo Polski. Na trzy kolejki przed końcem sezonu ekstraklasy wyprzedzają o 11 punktów Legię Warszawa, która przegrała na wyjeździe z Pogonią Szczecin 1:2.