Reklama

Polska

Kraków: ponad 7 tys. użytkowników, ok. 90 projektów – wolontariusze ŚDM inicjują nowe działania

Mazur/episkopat.pl

Wolontariusze Światowych Dni Młodzieży kontynuują swoją posługę tworząc projekt "Góra Dobra". Portal, który łączy wolontariuszy z całego świata, służy do wymiany doświadczeń, wzajemnych inspiracji i kreowania różnorodnych posłów. Do tej pory zarejestrowało się na nim 7 tys. młodych ludzi, a zrealizowano przez ten rok 91 projektów. Tygodniowo portal odwiedza ponad 2 tys. osób. Wolontariusze chcą być nadal wsparciem dla innych młodych liderów działających w duszpasterstwach i parafiach w Polsce i na świecie. Jak podkreślają, z dobrych uczynków chcą usypywać „Górę Dobra”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Młodzi ludzie skupieni wokół „Góry Dobra” to zaprawieni w boju wolontariusze ŚDM, którzy zdecydowali się być zapleczem dla liderów w parafiach, grupach i wspólnotach. Ich projekt stanowi bezpośrednią kontynuację wolontariatu ŚDM w Krakowie. Młodzi ludzie działają na rzecz innych, realizując uczynki miłosierdzia, a podejmowane przez nich inicjatywy stanowią owoc ubiegłorocznego spotkania młodych.

- „Góra Dobra” jako pomysł powstała jeszcze w czasie przygotowań do ŚDM w Krakowie. Właśnie z tego zdziwienia ilością dobra, które jest wokół nas, a o którym się nie mówi – podkreśliła Katarzyna Kucik, która w czasie ŚDM była koordynatorką wolontariatu. - Dlatego tak nazwaliśmy aplikację służącą organizacji pracy wolontariuszy podczas ŚDM, która po jego zakończeniu stała się portalem służącym wolontariuszom ŚDM, ale też nowym użytkownikom pracy projektowej. Do portalu można dołączyć wysyłając mail na adres: kontakt@goradobra.pl i zakładając bezpłatne konto – wyjaśnia. - Młodość jest projektem życia, jak mówił Jan Paweł II, a my chcemy ten projekt jak najpełniej i jak najpiękniej zrealizować – dodaje Katarzyna Kucik.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Każdy wolontariusz, który zarejestruje się na portalu goradobra.pl, ma dostęp do projektów realizowanych przez innych. To umożliwia zbudowanie i przeprowadzenie nowego projektu krok po kroku, a także daje możliwość włączenia się w pomoc przy projekcie realizowanym przez innych wolontariuszy.

Jednym z projektów, który realizują wolontariusze jest „Żyjmy razem, a nie obok siebie”, który stworzony we współpracy z Dziełem Pomocy św. Ojca Pio z Krakowa. Jego celem jest pomoc ludziom z ulicy, którzy żyją w ciężkich warunkach.

- Projekt polega na dostarczaniu żywności, przebywaniu z bezdomnymi, organizowaniu spotkań i koncertów, aby te osoby nie czuły się wykluczone ze społeczeństwa. Chcemy także poprzez niego zmienić myślenie ludzi o bezdomnych – wyjaśnia Iwona Jeleń, koordynatorka „Góry Dobra”.

Reklama

Wolontariusze rozpoczęli także kurs „Przełamywania barier”, który pomaga młodym ludziom w odnajdywaniu się na rynku pracy i uczy skutecznych metod pracy zespołowej. Spotkania prowadzone są przez dr. inż. Jerzego Kołodzieja, który pełnił funkcję Pełnomocnika Koordynatora Generalnego ds. Projektu ŚDM Kraków 2016.

Młodzi prowadzą także warsztaty dla liderów oraz szkolenia dla młodych ludzi, którzy skupieni są w różnych organizacjach działających w parafiach na terenie kraju. Dzięki temu uczestnicy dowiadują się o tym jak zrealizować dany projekt we własnej miejscowości.

Wolontariusze tworzą także projekt pt. „Łączy nas muzyka”, którego celem jest stworzenie portalu z muzyką chrześcijańską, przeznaczony głównie dla młodych muzyków, którzy rozpoczynają karierę oraz dla wielbicieli muzyki chrześcijańskiej.

Wolontariusze skupieni wokół „Góry Dobra” wciąż stawiają przed sobą nowe wyzwania. Obecnie rozwijany jest projekt o kobiecości i męskości, który jest odpowiedzią na problemy młodego pokolenia. Realizowany jest on w formie prelekcji i warsztatów. Jednym z zaplanowanych projektów jest ''Sieć pomocy'' - dla osób starszych i samotnych”.

- Chcemy pomagać im lokalnie, nawiązując relacje międzypokoleniowe. Młodzi wolontariusze mają czas i siły, żeby wesprzeć starszych w codziennych czynnościach, a ci mogą dzielić się wiedzą i doświadczeniem z młodszymi. Chcemy też rozwijać te projekty, które w sposób szczególny koncentrują się wokół uczynków miłosierdzia, tłumacząc je ciągle na nowo, spotykać potrzeby świata z możliwościami młodego człowieka – mówi Katarzyna Kucik.

Od września wolontariusze we współpracy z Arcybractwem Miłosierdzia, rozpoczną realizację projektu „Pamięć” , którego celem będzie troska o zapomniane groby i upamiętnianie osób, które tworzyły dzieła dobroczynne.

Reklama

- Góra Dobra to portal stanowiący wspólnotę młodych i zaangażowanych osób pełnych pasji, którzy chcą go rozwijać i wspólnie kontynuować działania pomnażające dobro. Istnieją różne wspólnoty, dlatego chcieliśmy, aby „Góra Dobra” była mostem łączącym wszystkie organizacje i służącym wszystkim ludziom z pasją, wrażliwym na drugiego człowieka, budującym swe życie na wartościach chrześcijańskich - podkreśla Iwona Jeleń, koordynatorka „Góry Dobra”.

Misją inicjatywy jest również ofiarowanie wolontariuszom czegoś w zamian za ich pracę, pokazanie, że człowiek, który jest wolontariuszem ma w sobie ogromny potencjał. - Dlatego prowadzimy szkolenia, uczymy działania projektowego, ponieważ to są umiejętności, które są bardzo wymagane przez pracodawców i pomogą młodym odnaleźć się na rynku pracy – dodaje.

W kwietniu br. z wolontariuszami tworzącymi „Górę Dobra” spotkał się abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, który w trakcie spotkania z młodymi ludźmi zapoznał się z podejmowanymi przez nich inicjatywami.

Podziel się:

Oceń:

2017-07-27 13:57

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Praga ubiega się o organizację centralnych obchodów Światowego Dnia Młodzieży 2022

Kościół św. Mikołaja w Pradze

Julia A. Lewandowska

Kościół św. Mikołaja w Pradze

15 listopada Radio Praga podało, że Franciszek przyjął na audiencji w Watykanie delegację praskiego magistratu.

Więcej ...

Eksperci: Zarządzenie prezydenta stolicy ws. symboli religijnych narusza Konstytucję RP

2024-05-17 19:16

flickr.com

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie chce symboli religijnych w publicznych przestrzeniach stołecznych urzędów. "Urząd jest świecki i jest neutralny światopoglądowo i religijnie, takich symboli, w przestrzeniach wspólnych, tam, gdzie przyjmowani są klienci urzędu, nie powinno być" - przekonuje rzeczniczka urzędu. Zdaniem Łukasza Bernacińskiego z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, zarządzenie prezydenta stolicy narusza gwarantowaną konstytucyjnie wolność sumienia i religii. Profesor UKSW, politolog ks. Piotr Mazurkiewicz ocenia z kolei, że takie inicjatywy nie mają nic wspólnego z neutralnością lecz są próbą ateizowania przestrzeni publicznej.

Więcej ...

Zielonoświątkowy apel kardynała Schönborna o pokój i zrozumienie

2024-05-17 20:01
Kard. Schönborn

Mazur/episkopat.pl

Kard. Schönborn

Kardynał Christoph Schönborn wezwał do wykorzystania zbliżającej się uroczystości Zesłania Ducha Świętego do promowania pokoju i wzajemnego zrozumienia. Pięćdziesiątnica to święto Ducha Świętego. „Jak możemy Go sobie wyobrazić? Jak On działa? Wszyscy wiemy, czym On nie jest. Z pewnością nie jest tam, gdzie panuje zły duch: nienawiść i wzburzenie, niezgoda i zazdrość, kłamstwa i oszczerstwa, spory i wojny” - napisał arcybiskup Wiednia 17 maja w swoim cotygodniowym komentarzu na łamach stołecznej bezpłatnej gazety „Heute”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli