Reklama

Polska

Prymas Polski: potrzeba serc wolnych od ideologicznego skażenia

Episkopat.pl

„Serce słuchające zdolne jest usłyszeć Boga i wsłuchać się w wołanie sióstr i braci. Serce słuchające wolne jest od ideologicznego skażenia i bezpodstawnych osądów, odważne i mężne, zdolne rozróżniać zło od dobra, ale nade wszystko zdolne podążać za dobrem i z odwagą mądrze je czynić” – mówił dziś w Gnieźnie Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. z okazji 60-lecia gnieźnieńskiej parafii pw. Chrystusa Wieczystego Kapłana. To jedyna parafia w archidiecezji gnieźnieńskiej – jak przypomniał – której kard. Stefan Wyszyński towarzyszył od chwili erygowania, co miało miejsce w styczniu 1957 roku, do chwili konsekracji kościoła, której dokonał w październiku 1980 roku. Obchodzona rocznica – podkreślił abp Polak – wpisuje się w trwające w Gnieźnie jubileuszowe dziękczynienie – najpierw ubiegłoroczne za 1050. rocznicę Chrztu Polski i tegoroczne za 600-lecie prymasostwa w Polsce.

„Każda parafia, również wasza, jest żywą cząstką Kościoła. W nim i z nim jest jedno. Dlatego – jak przypomniał nam dokładnie przed rokiem papież Franciszek – jest strukturą, której nie wolno nam wyrzucać przez okno” – podkreślił metropolita gnieźnieński. Powtórzył za Ojcem Świętym, że autentyczna chrześcijańska wspólnota nie może być nigdy zamknięta w ufortyfikowanej twierdzy, ale musi być wciąż w drodze, bo takie jest właśnie jej najbardziej żywotne środowisko.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Parafia nie jest zatem i nie może być miejscem biernego oczekiwania i przeżywania swej wiary w jakimś oderwaniu od naszego apostolskiego świadectwa” – zaznaczył abp Polak. – Trzeba zatem – tłumaczył dalej – wielkodusznie i odważnie z doświadczeniem wiary iść do innych. Iść na ulicach tego osiedla i miasta. Iść i mówić, że od chrześcijańskim powołaniu, o zwycięstwie Jezusa nad grzechem i śmiercią, o przeznaczeniu, którym jest wspólnota z Bogiem. By tak jednak czynić – zauważył Prymas – potrzeba nie tylko ludzkiej odwagi, wewnętrznego przekonania, czy nawet osobistego doświadczenia Jezusa i Jego miłości. Trzeba jeszcze, jak w życiu króla Salomona, serca słuchającego (leb somea).

„Słuchające serce zdolne jest usłyszeć Boga i wsłuchać się w wołanie Sióstr i Braci. Serce słuchające wolne jest od ideologicznego skażenia i bezpodstawnych osądów. Serce słuchające, odważne i mężne, zdolne rozróżniać zło od dobra, ale nade wszystko podążać za dobrem i z odwagą mądrze je czynić. Serce słuchające Boga i człowieka, zwłaszcza tego, który może już tylko swoim milczeniem, a niekiedy nawet jedynie zalęknionymi i pełnymi smutku oczyma, prosi o pomoc i troskę, o przygarnięcie i opiekę, o otwarte ramiona i serca” – mówił na koniec Prymas Polski nawiązując do modlitwy króla Izraela z pierwszego czytania dzisiejszej liturgii słowa.

Reklama

W czasie Mszy św. dziękowano za sześć dekad istnienia parafii i wszystkich, którzy ją w tym czasie budowali. Prosząc o Boże błogosławieństwa na przyszłe lata modlono się za rodziny, ludzi młodych i rządzących.

We wspólnej modlitwie wraz z parafianami uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz oraz gnieźnieńscy kapłani z kanonikami Kapituły Prymasowskiej na czele. Obecni byli także księża wywodzący się ze wspólnoty. Wszystkim za wspólną modlitwę dziękował proboszcz i gnieźnieński dziekan ks. kan. Andrzej Grzelak. Msza św. była transmitowana przez TVP Polonia.

Parafię pw. Chrystusa Wieczystego Kapłana erygował w styczniu 1957 roku ówczesny metropolita gnieźnieński kard. Stefan Wyszyński. Pierwszym proboszczem nowopowstałej wspólnoty został ks. kan. Stanisław Sobczak. Po wielu latach starań i trudności otrzymał zgodę na budowę kościoła w tej części miasta. Świątynię zaczęto wznosić w 1974 roku, wmurowując w jej fundamenty kamień węgielny z gnieźnieńskiej katedry. Sześć lat później, w październiku 1980 roku, Prymas Tysiąclecia konsekrował kościół pw. Chrystusa Wieczystego Kapłana w Gnieźnie.

Podziel się:

Oceń:

2017-07-30 16:39

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„Maryjne drogi świętości kardynała Stefana Wyszyńskiego” - spotkanie na Jasnej Górze

ZAPRASZAMY DO SALI PAPIESKIEJ NA JASNEJ GÓRZE na majowe spotkanie z okazji 39 rocznicy przejścia prymasa Wyszyńskiego do Boga i jasnogórskie czuwanie z cyklu: PRYMAS JASNOGÓRSKI. „Maryjne drogi świętości kardynała Stefana Wyszyńskiego”.

Więcej ...

Trwają przygotowania do synodu nt. synodalności: pierwsza wersja dokumentu roboczego gotowa

2024-06-25 14:27

episkopat

Gotowa jest pierwsza wersja dokumentu roboczego na październikową sesję synodu nt. synodalności. Instrumentum laboris jest aktualnie konsultowane przez ok. 70 osób reprezentujących lud Boży z całego świata, o różnej wrażliwości kościelnej i z różnych „szkół” teologicznych. Po zaaprobowaniu ostatecznej wersji dokumentu przez papieża Franciszka zostanie on opublikowany. Ma to nastąpić w pierwszej połowie lipca.

Więcej ...

Litania do Ducha Świętego

2024-06-26 10:57

red.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?