Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków: w listopadzie odbędzie się I Międzynarodowy Kongres Turystyki Religijnej i Pielgrzymkowej

Mazur/episkopat.pl

Trwają przygotowania do I Międzynarodowego Kongresu Turystyki Religijnej i Pielgrzymkowej "Śladami świętego Papieża Jana Pawła II, który w dn. 8-12 listopada odbędzie się w Krakowie. Organizatorzy wydarzenia podkreślają, że Kraków i Małopolska mają ogromny potencjał rozwoju turystyki religijnej i chcą podnieść znaczenie Polski, jako jednego z ważnych miejsc dla międzynarodowej turystyki pielgrzymkowej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Celem Kongresu jest wymiana kontaktów handlowych wśród uczestników, promocja Krakowa i Małopolski jako istotnej destynacji turystyki religijnej i pielgrzymkowej na arenie międzynarodowej oraz wzmocnienie znaczenia turystyki religijnej w kontekście globalnego przemysłu turystycznego.

„Widzimy potrzebę wypromowania w Krakowie nowego eventu: branżowego spotkania specjalistów sektora turystyki religijnej i pielgrzymkowej" – powiedział KAI organizator Kongresu Ernest Mirosław, szef krakowskiego biura turystyki przyjazdowej Ernesto Travel. Jego zdaniem turystyka religijna i pielgrzymkowa,oprócz wymiaru duchowego ma również wartość w promocji wizerunkowej i turystycznej dla regionu i całego kraju, stwarza również możliwość poznania bogactwa kulturowego i historycznego Polski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Kraków i Małopolska mają ogromny potencjał rozwoju turystyki religijnej i pielgrzymkowej. Co roku przyjeżdżają tu miliony pielgrzymów i turystów religijnych, czego przykładem były zorganizowane w 2016 roku Światowe Dni Młodzieży i co przekłada się na zyski dla miasta, kraju i nowe miejsca pracy” - podkreśla.

Reklama

Zdaniem organizatorów kongresu, obecnie nie ma takiego wydarzenia w Europe Środkowo-Wschodniej, a spotkanie w Krakowie będzie stanowić również dobre przygotowanie do zaplanowanej na 2018 rok w Krakowie międzynarodowej konferencji UNWTO poświęconej turystyce religijnej. Na kongres zaproszeni są przedstawiciele zagranicznych biur podróży i touroperatorów, blogerzy i dziennikarze, biskupi i księża oraz organizatorzy turystyki religijnej i pielgrzymkowej, tacy jak koordynatorzy diecezjalni, szefowie fundacji i kongregacji. „Do tej pory zarejestrowało się już ponad sto osób z takich krajów jak Hiszpania, Włochy, Meksyk, USA, Filipiny, Niemcy i Japonia. Sądzimy, że w listopadowym wydarzeniu udział weźmie około 400 osób” - mówi Ernest Mirosław.

Otwarcie kongresu odbędzie się 9 listopada w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” na Białych Morzach. Tam zaplanowano Mszę św. inauguracyjną spotkanie, której przewodniczyć będzie kard. Stanisław Dziwisz. Były metropolita krakowski wraz z prezydentem Krakowa i marszałkiem województwa małopolskiego powitają uczestników kongresu. Następnie rozpoczną się prelekcje i wykłady oraz workshop z przedstawicielami sanktuariów, miejsc kultu oraz miejsc turystycznych.

Dla organizatorów kongresu oprócz wykładów i prelekcji ważne jest, aby zagraniczni goście mogli zobaczyć najważniejsze w Polsce miejsca związane z kultem sakralnym i te, które mają ogromne znaczenie historyczne. Dlatego w ramach wydarzeń studyjnych 10 i 11 listopada goście z całego świata będą zwiedzać Kraków i Małopolskę. Zobaczą m. in. Stare Miasto w Krakowie, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, Kopalnię Soli w Wieliczce, były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, dom rodzinny Ojca Świętego w Wadowicach. Udadzą się również do Kalwarii Zebrzydowskiej oraz Częstochowy. Partnerem wydarzenia jest Miasto Kraków. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje m. in. kard. Stanisław Dziwisz i abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Szczegółowe informacje na temat kongresu i rejestracji znajdują się na stronie: www.kktrp.pl i www.icortap.com.

Podziel się:

Oceń:

2017-08-13 10:39

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Watykan: turystyka winna służyć rozwojowi wspólnotowemu, a nie tylko nielicznym

Julia A. Lewandowska

Turystyka ma wielkie możliwości przyczyniania się do rozwoju całego człowieka i całych wspólnot ludzkich, a także krajów biednych. Zwraca na to uwagę ogłoszone 11 lipca orędzie Papieskiej Rady Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących na obchodzony 27 września Światowy Dzień Turystyki.

Więcej ...

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy czuję się Jego uczniem?

2025-07-01 20:39

Adobe Stock

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytania: Czy czuję się Jego uczniem? Czy jestem uczniem Jezusa w moim środowisku życia (w rodzinie, wspólnocie, w pracy…)? Czy wierzę, że tam, gdzie żyję i pracuję, jestem „posłany” przez Jezusa? W kapłaństwie, w rodzinie, w szkole, w pracy, w ośrodku wakacyjnym?

Więcej ...

Leon XIV do watykańskiego czasopisma bezdomnych

2025-07-05 19:28

Vatican Media

Ojciec Święty skierował krótkie przesłanie z okazji 3. rocznicy powstania „L’Osservatore di Strada”, dodatku do watykańskiego dziennika, który jest redagowany przy współudziale ludzi ubogich i bezdomnych. „Wasza praca jest ważna, ponieważ pomaga nam pamiętać, że świat należy postrzegać również z perspektywy ulicy” - napisał Leon XIV.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Na jak wiele stać mnie z miłości do Boga?

Wiara

Na jak wiele stać mnie z miłości do Boga?

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Wiara

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...