Reklama

Niedziela Częstochowska

Stanisław Markowski: w Janie Pawle II odnajdywałem mistyka

WWW.JP2MUZEUM.PL

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera


„Fotografując pielgrzymki Jana Pawła II do Polski interesowały mnie relacje między Janem Pawłem II a naszym narodem”- wspominał Stanisław Markowski znany fotograf, dokumentalista, który 18 października był gościem Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie, w ramach spotkań z cyklu „Z Janem Pawłem II ku przyszłości”.
Wspominając lata 70-e okresu PRL- u i działalność opozycji demokratycznej Stanisław Markowski podkreślił, że „wówczas okazało się, że aparat fotograficzny jest groźną bronią dla systemu” - To co robiłem to było fotografowanie na rzecz naszego wybijania się na wolność- mówił Markowski.
Znany fotograf i dokumentalista wspominał czasy rodzącej się „Solidarności” w Stoczni Gdańskiej- Tam wówczas była wolna Polska- wspominał Markowski.
W swojej refleksji o bł. Janie Pawle II odniósł się również do znaczenia słowa „Ojczyzna”- Ono jest w twarzach ludzi odzyskujących nadzieję. Ono jest w walce o wolność- mówił znany fotograf.
„Myślę, że Jan Paweł II przyjeżdżał do nas zobaczyć nasze twarze. Dla bardzo wielu z nas Jan Paweł II był jak ojciec”- kontynuował Stanisław Markowski.
Gość spotkania wyznał,że dla niego samego „aparat fotograficzny był pretekstem do głębszego życia”.
Podczas spotkania jego uczestnicy mogli wysłuchać kompozycji muzycznych w wykonaniu Stanisława Markowskiego do utworów polskich poetów takich jak m. in. Jerzy Liebert i Bohdan Rudnicki.
Uczestnicy spotkania mogli również wysłuchać tenora Juliusza Ursyna Niemcewicza.
Pomysłodawcą cyklu spotkań „Z Janem Pawłem II ku przyszłości” jest Krzysztof Witkowski twórca i dyrektor Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie.
Stanisław Markowski - ur. 8 mają 1949 r. w Częstochowie. Fotograf, dokumentalista, wykładowca w Krakowskiej Szkole Teatralnej.
Twórca fotografii faktu, rejestrujących m. in. czarny marsz po śmierci studenta UJ Stanisława Pyjasa, do którego doszło wiosną 1977 r., samospalenia na krakowskim Rynku Walentego Badylaka, protestującego przeciw milczeniu o zbrodni katyńskiej wiosną 1980; wydarzeń w Stoczni Gdańskiej w 1980 r.; demonstracji po wprowadzeniu stanu wojennego; pogrzebu ks. Jerzego Popiełuszki oraz pielgrzymek Jana Pawła II.
Stanisław Markowski jest autorem album „Ku wolności”ze wstępem matki błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszko i, Marianny Album ten stanowi swoisty pamiętnik i jest świadectwem polskiego doświadczeniem lat 1976 – 1989. Fotografie zamieszczone w albumie dokumentują m. in. zdarzenia po zamordowaniu Stanisława Pyjasa i samospaleniu Walentego Badylaka, Polski Sierpień 1980 roku w Stoczni Gdańskiej, pielgrzymki do Polski Jana Pawła II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2012-10-19 09:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kraków: zakończył się e-obóz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”

Dziś w Krakowie zakończył się e-obóz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Jak co roku w wakacje młodzi i zdolni podopieczni Fundacji uczestniczyli w formacyjnym wypoczynku. Spotkania te stanowią część programu stypendialnego dla ambitnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości.

Więcej ...

Watykan: bł. Carlo Acutis jest wiarygodnym wzorem do naśladowania dla młodych ludzi

2025-07-23 13:04
Carlo Acutis

Agata Kowalska

Carlo Acutis

Na kilka tygodni przed kanonizacją bł. Carlo Acutisa, Watykan opublikował teologiczny tekst , który przedstawia młodego Włocha jako wiarygodny wzór do naśladowania dla nowego pokolenia wierzących. W komentarzu opublikowanym przez portal Vatican News, jezuita ks. Arturo Elberti, teolog i konsultant Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, wspomina o głębokim związku między jego zainteresowaniem technologiami, życiem codziennym i duchowością chrześcijańską. „Nie jest doktorem Kościoła, ale wiarygodnym świadkiem” - powiedział jezuita. Poprzez jego kanonizację Kościół nie chce uhonorować teologa, ale raczej pokazać, „że młodzi ludzie dzisiaj również mogą poważnie traktować przesłanie Ewangelii i konsekwentnie nią żyć”.

Więcej ...

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie prywatności

2025-07-25 19:15

Adobe Stock

Z prośbą o uszanowanie żałoby oraz prywatności zbliżającej się ceremonii pogrzebowej zwraca się do mediów rodzina Dominika - harcerza, który utonął w nocy z 23 na 24 lipca br. - Uroczystość pogrzebowa będzie miała charakter ściśle prywatny i rodzinny. Prosimy, aby swoją obecnością nie zakłócać tego wyjątkowo trudnego dla nas czasu pożegnania - czytamy w liście przekazanym KAI przez rzecznika prasowego Świdnickiej Kurii Biskupiej.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Kościół

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Jakub Starszy, apostoł z Composteli

Święci i błogosławieni

Jakub Starszy, apostoł z Composteli

Litania do św. Krzysztofa

Modlitwa

Litania do św. Krzysztofa

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

Kościół

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia