Reklama

Kultura

Kraków: Europejskie Dni Dziedzictwa w opactwie Benedyktynów w Tyńcu

Zygmunt Put Zetpe0202/pl.wikipedia.org

Bezpłatne zwiedzanie klasztoru z przewodnikiem, "Genius loci", czyli spacer z historią wokół wzgórza klasztornego, Quest „Wyprawa odkrywców” wzdłuż Wisły dla rodzin z dziećmi, podchody dla dużych i małych oraz warsztaty tworzenia koronek klockowych - to tylko niektóre wydarzenia przygotowane przez opactwo benedyktynów w Tyńcu w ramach 25. Europejskich Dni Dziedzictwa, które we wrześniu odbędą się w Krakowie. Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmi: „Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Opactwo tynieckie położne na skalistym wzgórzu nad Wisłą u progu Bramy Krakowskiej na terenie Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego jest żywym przykładem, iż tzw. „genius loci” miejsca nie tworzy tylko sam obiekt, ale całe jego otoczenie, krajobraz, który łączy dziedzictwo kulturowe z naturalnym – podkreślają organizatorzy. - W Roku Rzeki Wisły zwracamy szczególną uwagę na otoczenie klasztoru i wyjątkowo bogate dziedzictwo krajobrazu tego miejsca – naturalne i kulturalne: skały Bramy Krakowskiej, jaskinie, przełom Wisły, pozostałości osad archeologiczne, grodzisko Konrada Mazowieckiego, sztolnia – dodają.

Europejskie Dni Dziedzictwa odbędą się w Krakowie w dniach 9 i 10 września oraz 16 i 17 września.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z tej okazji w opactwie benedyktynów w Tyńcu zaplanowano wiele wydarzeń dla najmłodszych i ich rodziców oraz dla osób starszych. Odwiedzający będą mogli m.in. bezpłatnie zwiedzać klasztor z przewodnikiem, zaplanowano także spacer z historią wokół wzgórza klasztornego.

Odbędzie się także Quest „Wyprawa odkrywców” wzdłuż Wisły wykorzystujący przeprawę Piekary-Tyniec, a także warsztaty tworzenia koronek klockowych. Rodziny z dziećmi będą mogły uczestniczyć w podchodach wokół klasztoru. Uczestnicy będą mogli także wziąć udział w Liturgii Godzin, konwentualnej Mszy św. z udziałem wspólnoty mnichów oraz w nabożeństwie z chorałem gregoriańskim.

Opactwo benedyktynów w Tyńcu jest najstarszym, założonym w połowie XI w., istniejącym w Polsce klasztorem, co sprawia, że tym samym jest wyjątkowym świadkiem długiej oraz burzliwej historii Polski.

Najstarsze zachowane części klasztoru pochodzą z przełomu XI/XII w. Opactwo od wieków pełni rolę ważnego ośrodka działalności misyjnej, życia liturgicznego i kulturalnego. Związane jest także z istotnymi wydarzeniami politycznymi oraz postaciami historycznymi.

Klasztor w Tyńcu w marcu br. znalazł się wśród zabytków wpisanych na listę Pomników Historii.

Reklama

Europejskie Dni Dziedzictwa (EDD) to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej. Jest to projekt społeczno-edukacyjny, w którym uczestniczą wszystkie państwa członkowskie.

Głównym celem EDD jest edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego. Co roku we wrześniu kraje, w których odbywa się to wydarzenie, udostępniają do zwiedzania liczne zabytki i miejsca kultury, a także organizują wykłady i wystawy skierowane do różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje wydarzeniu uniwersalnego wymiaru.

Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, którego jednym z celów jest popularyzacja dziedzictwa kulturowego, edukacja społeczna i uwrażliwienie na problematykę ochrony zabytków.

Podziel się:

Oceń:

2017-09-07 16:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Spotkania z Papieżem i świadkami jego życia

Papieski fotograf Arturo Mari na toruńskim lotnisku

Czesław Jarmusz

Papieski fotograf Arturo Mari na toruńskim lotnisku

Papieskie dziedzictwo posiada jedną wyjątkową płaszczyznę: otóż wiele osób posiada bezpośrednie doświadczenie spotkania z Ojcem Świętym Janem Pawłem II. Tysiące osób z diecezji uczestniczyło w spotkaniach liturgicznych z Papieżem podczas jego pielgrzymek. Dotyczy to szczególnie jego obecności w Toruniu w 1999 roku, ale nie tylko.

Więcej ...

Warszawa: Zofia Czekalska "Sosenka" spoczęła na Powązkach Wojskowych

2024-05-23 14:34

PAP/Szymon Pulcyn

Zofia Czekalska ps. Sosenka, powstańcza łączniczka w zgrupowaniu "Chrobry II", sanitariuszka spoczęła w czwartek na Powązkach Wojskowych. Zmarła 14 maja w wieku 100 lat. Pośmiertnie została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Pogrzeb poprzedziła msza żałobna w bazylice Świętego Krzyża.

Więcej ...

Francuscy biskupi w Watykanie: potrzebujemy poważnej dyskusji o Europie

2024-05-23 17:14

Episkopat News

Potrzebujemy poważnej dyskusji o Europie, a tymczasem wszystko wskazuje na to, że najbliższe wybory nie będą dotyczyły Unii, lecz będą konsekwencją lokalnego niezadowolenia - powiedział przewodniczący francuskich biskupów. Wraz z prezydium episkopatu złożył wizytę w Watykanie. Rozmawiano o forsowanej przez prezydenta Emmanuela Macrona eutanazji oraz wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Wiara

Istotą kapłaństwa jest składanie ofiary

Kto przeprosi panią Annę?

Wiadomości

Kto przeprosi panią Annę?

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką...

Wiadomości

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...